Takzvané „železomorky“, jak se tam přezdívá sběračům všeho kovového, mohou počítat s pravidelnými kontrolami ze strany tamních strážníků, kteří pravidelně hlídkují nejen v okolí místních sběren.

K akci město přiměl nejen nedávný nárůst krádeží v dolní části Orlové-Poruby, v lokalitě za Autosalonem Kudrna a v Halfarově kolonii. Ještě loni tam byl relativní klid. V uplynulých dnech a týdnech se ale situace změnila. Postupně začalo mizet všechno, co bylo železné nebo s železem nějak souviselo.

„Mizí trubky, konstrukce a dokonce i plechová zastávka u bývalého domu kultury,“ zlobí se tamní usedlíci.

„Hned, jak jsem se o situaci dozvěděl, požádal jsem městskou policii o zvýšený dohled v této lokalitě. Jenže, v okamžiku, kdy lapkové zahlédli strážníky, dali se na útěk. A bohužel, v této části města je poměrně nepřehledný terén,“ reaguje orlovský místostarosta Radislav Mojžíšek.

Nyní se však radnice ve spolupráci s městskou policií rozhodla postupovat obráceně. Strážníci nebudou chytat zloděje přímo v lokalitě, ale počkají si na ně před sběrnami.

„Městská policie vyčlenila strážníky, kteří čtyřiadvacet hodin denně sledují situaci před sběrnami a kontrolují původ sběru, vyžadují doklady a prověřují, zda nebyl spáchán trestný čin. Když dotyční sběratelé kovů neprokáží původ sběru, může jim být jejich náklad zabaven, a to i včetně vozíčku, na kterém vše převážejí,“ sdělil místostarosta.

„Na lidi s typickými naloženými vozíčky se ovšem nezaměřujeme jen u sběren. Kontrolujeme je všude, kde je potkáme. Vidíme, že naše snaha slaví úspěchy a krádeží kanálových vík a dalších věcí v našem městě ubývá,“ popisuje první výsledky akce zástupce ředitele orlovské městské policie Roman Galia.

Krádeží tohoto typu ve městě ubývá. Přes to k nim ale občas dochází. Sběrači-zloději při tom vědí, že je pro ně nebezpečné vozit do sběren třeba celá kanálová víka. Pokud je ukradnou, nerozpakují se vynaložit dřinu na jejich rozbití. Pak víka vydávají za odpad, který „někde“ našli.