Pro někoho možná šokující preventivní kampaň spustily v těchto dnech České dráhy. Na jednotlivých železničních stanicích začali jejich pracovníci vylepovat plakáty s vyobrazením hořícího muže zasaženého elektrickým proudem z vlakové troleje. „Motiv hořícího muže pod trolejí šokovat bude. Není ale jiná cesta. Stále se setkáváme s případy, že děti nebo mladé lidi, kteří vylezou na střechu vagonu, zasáhne elektrický výboj. Jen loni jich bylo devět,“ uvedl Zbyněk Honys, ředitel Odboru komunikace Českých drah s tím, že i v letošním roce došlo k několika závažným případům.

Dalším tragédiím se podařilo zabránit na poslední chvíli, kdy železničáři, policisté, strážníci nebo náhodní chodci přistihli děti, které chtěly hazardovat se svými životy. Potvrdit to mohou ostravští strážníci, kteří před nedávnem zasahovali v Ostravě-Zábřehu, kde zachránili čtrnáctiletého chlapce. Školák se přes kovové zábradlí na mostě dostal až na přístřešek nad vlakovými trolejemi. Tímto způsobem hodlal ohromit svou dívku. Zřejmě si neuvědomil, že ho může zasáhnout výboj. V té chvíli jej zahlédla procházející hlídka městské policie. Strážníci ho okamžitě vyzvali, aby se vrátil. Naštěstí poslechl.

V rámci kampaně se hořící muž objeví na 300 billboardech a v 500 reklamních rámečcích. Na vybraných nádražích bude vyvěšeno také dvacet obřích plachet. „Součástí kampaně budou také besedy a další osvětové akce zaměřené na školní děti, které připravují České dráhy na počátek školního roku,“ řekl mluvčí Českých drah Ondřej Kubala, podle kterého je nutné na nebezpečí neustále upozorňovat. Jeho slova potvrzuje i případ, který se stal v noci na včerejšek v Brně. Mladíka přelézajícího vagon zasáhl výboj. Utrpěl popáleniny na devadesáti procentech těla a ve velmi vážném stavu byl převezen do nemocnice.

„Elektrickým proudem bývá ročně zraněno průměrně dvanáct osob. Přibližně každý druhý až třetí případ je smrtelný, ostatní způsobují vážné trvalé následky. Nejrizikovější je právě období letních prázdnin, kdy je počet nehod nejvyšší. Většinou jsou zraněny děti a mladí lidé. Proto především jim musíme připomenout, že smrtelně nebezpečné je trolejí se nejen dotýkat, ale také se k nim přibližovat. U střídavé trakce, kde je napětí 25 tisíc voltů, může proud při vhodných atmosférických podmínkách zabíjet i ze vzdálenosti jednoho metru od troleje. Neméně nebezpečná je ale také trakce stejnosměrná, kde je napětí tři tisíce voltů. Ta kromě popálenin může způsobit i rozklad krve,“ vysvětlil mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar.