Během tohoto týdne budou policisté při silničních kontrolách rozdávat propagační materiály týkající se problematiky dopravy. „Materiály jsou určeny hlavně mladým účastníkům silničního provozu od pěti do pětadvaceti let a poukazují na bezpečné chování. Jedná se o letáčky, reflexní samolepky, pásky, pexesa a omalovánky,“ řekla Zuzana Pidrmanová z Policejního prezidia, která zároveň vyvrátila informace o tom, že by ochránci zákona v této době plánovali megarazie typu Kryštof. „V rámci tohoto týdne policie nechystá mimořádnou dopravněbezpečnostní akci,“ ubezpečila Zuzana Pidrmanová.

S nezvyklými silničními kontrolami spojenými s rozdáváním letáčků a samolepek se postupně setkají řidiči ve všech regionech České republiky. V průběhu středečního dne se jich dočkali řidiči v Ostravě. Hlídky se mimo jiné objevily na ulici 28. října. Kromě motoristů zastavovaly také chodce a cyklisty. „Oslovovali jsme osádky vozidel, cyklisty i chodce, kterým jsme rozdávali preventivně informační materiály,“ řekla mluvčí severomoravské policie Soňa Štětínská.

„Prevence je určitě důležitá, u některých mladých řidičů je ale účinnější represe. Ze svých zkušeností mohu říct, že jsem se kvůli nim dostal do řady nepříjemných situací. Problémy většinou dělají mladíci kolem dvaceti let s kšiltovkou na hlavě. Pokud takového zahlédnu ve zpětném zrcátku, je mi hned jasné, že s velkou pravděpodobností něco provede. A jen málokdy se mýlím. Předjíždějí v zatáčkách, přes plnou čáru, v nepřehledných úsecích, maximální povolená rychlost pro ně nic neznamená. Pak se nemůžeme divit, že tak často dochází k nehodám, které zaviní takovíto motoristé. A to už nemluvím o pátcích a sobotách, kde jsou schopni při cestě z diskoték a barů řídit opilí,“ uvedl jeden z ostravských řidičů. Za pravdu mu částečně dávají i statistické údaje, podle kterých v České republice téměř čtvrtina lidí do pětadvaceti let umírá při dopravních nehodách. Je to dvakrát tolik než například ve Velké Británii.