Karviná: šťastné penaltové rozuzlení

KARVINÁ - Svěřenci trenéra Pavla Hajného předvedli uprostřed přípravného období velice slušný výkon Postup v Poháru ČMFS je v kapse. Karviná po remíze 1:1 vyřadila druholigový Hlučín na penalty 3:0 a v dalším kole pojede do Orlové.

31.7.2007

Karviná po remíze 1:1 vyřadila druholigový Hlučín na penalty 3:0 a v dalším kole pojede do Orlové.Foto: DENÍK

První soutěžní utkání nové sezony fotbalisté MFK Karviná zvládli. Proti Hlučínu, se kterým se utkali v rámci 1. kola Českého poháru, uhráli remízu 1:1 a do dalšího kola se dostali díky bravurně zvládnutým penaltám, v nichž exceloval mladý gólman Tomáš Kučera, čerstvá posila z petržalské Artmedie. MFK Karviná – FC Hlučín 1:1 (1:1), 3:0 na penalty Loňská prohra s Hlučínem ve stejném termínu a stejné fázi soutěže (1:3) je zapomenuta.

Karvinští, kterých do nedělního zápasu zasáhlo celkem osm z loňského vzájemného duelu, však na nějakou pomstu nepomýšleli. „Myslím, že to kluci chtěli zvládnout normálním způsobem. Zahrát si fotbal a předvést lidem dobrý výkon,“ mínil trenér Karviné Pavel Hajný.

„Pohár – to je takové specifikum, kdy se týmy z nižších soutěží chtějí vytáhnout na ty, co působí výše.Námse to povedlo a podle průběhu zápasu bych si dovolil říci, že jsme postoupili zaslouženě,“ rekapituloval kouč MFK.

Vsamotném zápase se mohlo skóre měnit už po pár vteřinách, když Kopecký fauloval v přípravě skvěle hrajícího Juroszka, viděl žlutou, ale Sourada penaltu zahodil. Střelu k pravé tyči brankář Kosmál chytil. Hlučínu chyběli čtyři zranění hráči (bratři Barcalové, Žižka a Sáblík) a v první půli působil zakřiknutě. Karviná jej přehrávala. Hosté poprvé zahrozili až ve 13. minutě, ale Kučerovu ránu zblízka vyrazila nová akvizice Karviné Tomáš Kučera.

V 32. minutě vyslal do úniku Vávra mladého Juroszka, ten šanci ještě spálil, ale o tři minuty poději už po další přihrávce nezaváhal, obešel i statického Kosmála a do prázdné brány zavěsil – 1:0. Radost ale vydržela domácím jen pět minut, než se nádherně výstavní trefou do šibenice z pětadvaceti metrů blýskl Tóth. Kučera si na míč šáhl, ale střela byla až příliš perfektní, to musel uznat každý – 1:1.

„V první půli jsme podali asi nejlepší výkon z dosavadních přípravných zápasů. Druholigový soupeř vlastně neměl žádnou šanci. Gólu se dočkal z pěkné, ale náhodné střely Tótha. S ním jsme měli největší problémy, takový pohyblivý hráč je pro každou obranu velice nebezpečný,“ hodnotil Hajný výkonem vydařenou první půli.

Karviná ale bojovala dál. Výtečně hrající Miko na začátku druhého dějství zatáhl po levé straně míč, jeho zpětná přihrávka minula Juroszka, k balonu se ale dostal Dohnal a nekrytý ze třinácti metrů vysoko přestřelil. Dohnal nehrál nejpovedenější zápas, v penaltovém rozstřelu jako jediný z domácích hráčů nedal.

Za Hlučín se představili například Hanus, bývalý hráč Bohumína nebo Koubek, na jaře hostující z Baníku Ostrava v Dětmarovicích, a třebaže soupeř herně Karvinou ve druhé části přehrával, do vyložené šance jej domácí nepustili. Včas eliminovali přednosti Hlučína v rychlém protiútoku a sami mohli rozhodnout.

„Střely hostů šly většinou nad, při troše štěstí jsme mohli vyhrát 3:1,“ souhlasil Hajný. Další a poslední šance na obou stranách se zrodily v 70. minutě. Nejprve zatřásl Miko břevnem, odražený balon se pokoušel trefit Reichl, zblokovanou střelou však před ležícím a v tu chvíli už bezmocným Kosmálem odklidila obrana Hlučína na roh. Na druhé straně tečoval střelu rychlonohého Tótha nad Kučerovu svatyni Vaculík a to bylo z normální hrací doby vše.

„Po přestávce hosté přidali, ale i když nás v poli přehrávali, zase tam nějaké šance z jejich strany nebyly. Větší jsme měli my, o výhře jsme mohli rozhodnout už v devadesáti minutách. To, že všechno vyvrcholilo v penaltách, je už takový bonus pro diváky. Ale penalty, to je vždy loterie,“ smál se Hajný. Ten ocenil snahu svých hráčů.

„Rezervy jsem tam sice viděl, ale prvořadé bylo, že sami hráči chtěli a dřeli. To je základní předpoklad úspěšného výsledku. Pokud nám to vydrží i do MSFL, budu jen rád,“ dodal, že přístup hráčů k zápasu je mimořádně důležitý.

Utkání tedy gradovalo v penaltách, které se kopaly hned po uplynutí normální hrací doby. Zatímco domácí Opic a Vávra dali, hosté neuspěli ani jednou (Kovář, Štýbar, Melecký), za domácí nedal ani Dohnal, jenže vše obstaral Tomáš Kučera. Ten chytil všechny pokusy Hlučínských a ve čtvrté sérii sám proměnil rozhodující penaltu! Pochopitelně byl rázem za hrdinu utkání. Co se týče další přípravy mužstva, ve středu hrají Karvinští v Havířově a v sobotu od 10.15 hodin doma s Orlovou. Posílení týmu je v tuto chvíli ještě stále možné.

„Vedení minulý týden zaregistrovalo další tři hráče, ale mám pocit, že ještě jeden borec by se nám do kádru hodil. V sezoně mohou přijít zranění nebo ztráta formy, takže čím více kvalitních hráčů máte, tím lépe pro klub,“ upozornil Pavel Hajný.

Jisté je, že hráči Kempný a Aniol, kteří byli v Karviné na zkoušce, do týmu nepřibudou. „Momentálně by nebyli přínosem, i když Aniol je snaživý chlapec. Možná příště,“ zdůvodnil nerozšíření karvinských řad o tyto dva hráče hlavní trenér MFK.

Branky: 35. Juroszek – 40. Tóth. Penalty: Opic, Vávra, Kučera (všichni K.) dali, Dohnal – Kovář, Štýbar, Melecký nedali, Rozhodčí: Mikel, žluté karty: 3:5, diváci: 550. Karviná: Kučera – Reichl, Gill, Mašlej, Knötig – Sourada (62. Valový), Dohnal, Vávra, Miko – Urban (69. Opic), Juroszek. Trenér: Pavel Hajný.

31.7.2007 VSTUP DO DISKUSE

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Led kluziště na zimním stadionu v Havířově se nepodařil. Místo bělostného podkladu jsou na něm nepřehlédnutelné fleky.
16

V pondělí se rozhodne, co s flekatým ledem na havířovském zimáku

Fotbalisté ševcům gól nedali

Karviná /FOTO/ – Slušný výkon, ale tradiční venkovní výsledek, tedy nula bodů.

Králík, který umí luštit i slepice snášející zelená vajíčka

/FOTOGALERIE/ Osmiletá Lucie se sestrou a maminkou si v pátek dorazily do areálu Dětského domova Srdce prohlédnout králíky, drůbež i holuby.

Tvrdé boje, krásné bubenice, sympatičtí lidé. Dračí lodě na start!

/FOTOGALERIE/ Vypětí a výkony na plno, ihned po dojetí ovšem smích, vtip a dobrá nálada. Ve Starém Bohumíně probíhají od sobotního rána závody dračích lodí a je to především skvělá zábava, barvitá podívaná a příjemná atmosféra, která tady přilákala desítky příznivců vodáctví i jejich početné fanoušky.

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Řidiče v Havířově čekají náročné dny. Kvůli rekonstrukci podjezdu pod železniční tratí v Havířově-Šumbarku bude od pondělí 21. do čtvrtka 31. srpna uzavřen podjezd pod železnicí v úseku od ulice Železničářů po Opletalovu.