VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na návštěvě: Slovan Horní Žukov - fotbal

Karvinsko /FOTO/ - V našem novém seriálu, který jsme vám nedávno představili, se budeme vydávat na fotbaly z nejnižších soutěží. Jako desátý přišel na řadu těšínský Horní Žukov.

6.7.2017
SDÍLEJ:

Fotbalový areál v Horním Žukově.Foto: Tomáš Januszek

Slovan Horní Žukov je fotbalový klub z okrajové části Českého Těšína, jeden z nejmladších na Karvinsku.

Malebné prostředí žukovského fotbalového areálu si před devíti lety jako další zastávku svých fotbalových exhibicí vybral například známý hokejista Pavel Kubina.

„To jsem tady začínal předsedovat po panu Supíkovi a přišlo půldruhého tisíce lidí," vybaví si okamžitě současný první muž hornožukovské kopané Marcel Tovaly.

Marcel Tovaly (vlevo), současný předseda klubu.

Nedlouho poté prošel celý objekt, tedy správní budova s přilehlou restaurací, rozsáhlou rekonstrukcí. „Bylo to nutné, protože okna zahnívala, do střechy teklo, takže se tomu dodala komplet nová fasáda, nové šatny i sprchy," ukazuje Tovaly na současnou podobu budovy, která jako by stále svítila novotou.

I na poměry krajských soutěží představuje výjimečný komfort, natož pro okresní přebor, který se v Žukově kope. „Dole je restaurace, nahoře zase sál, kde se pořádají zábavy a plesy. Dole máme kromě šaten také saunu, garáž a technické zázemí," provází nás Tovaly.

Hlavní budova prošla před pár lety rekonstrukcí.

Nejsou hráči. A nebudou

Při tak špičkovém zázemí by měly ambice klubu ležet výše než na okresní úrovni. Jenže přesvědčit hráče, aby hráli zrovna za Horní Žukov, to se moc nedaří. „S dnešními fotbalisty je to těžké. Doba je taková a asi bude hůř. V tomhle ohledu jsme tak trochu v ofsajdu," trefně popisuje Tovaly aktuální téma. „Hrají to místní a třeba dnes (na zápase s Loukami) to hrajeme prakticky s dorostem, jinak by za nás museli nastoupit staří páni," přibližuje Tovaly nelichotivý stav fotbalu v malých klubech, který se týká obecně celé republiky.

Generace hráčů, kteří se narodili v 60. a 70. letech, je pryč, nebo brzy definitivně bude, a za těmi, kteří se narodili v 80. letech, a ještě kopou, zeje díra. „Dneska mladí takový vztah k fotbalu a místu, kde vyrůstali nebo žili, nemají. Bohužel," krčí Tovaly rameny.

V hospůdce si můžete dát dokonce pizzu, oblíbenou zejména u mladých fotbalistů.

Ale třeba dorost Slovanu hraje úspěšně. V letošním roce vyhrál okresní přebor a jeho kádr by měl zůstat pohromadě, což dává Žukovu naději, že za tři roky bude mít „materiál" pro mužstvo dospělých. A kdo ví, třeba se zase dočká I.B třídy, kterou si před pár lety zkusil. „Hrajeme to s místními Těšíňáky, lidé chodí, i když také ne zrovna v davech. Ale po sportovní stránce bychom si tu I.B třídu mohli zahrát, aspoň by nám přibyla derby proti týmům z Frýdecka," vysvětluje předseda Slovanu.

Ostatně, před dvaceti lety v Žukově zažili v I.A třídě i městské derby s českotěšínským Slavojem.

Stromy ustoupily hřišti

Ještě dříve, konkrétně v roce 1964, vypadal fotbalový areál úplně jinak. Respektive žádný tu nebyl. Oldřichovický Karel Swienczyk, který v Žukově třináct let bydlel, působil v té době jako vedoucí stavby celého komplexu.

Místní pamětník Karel Swienczyk.

„Vybudovali jsme to tady prakticky na zelené louce. Stromy se vytrhaly, vyparceloval se pozemek pro hřiště a hospodu, která je tu dodnes. Ani vám neřeknu, kdo přesně stál za nápadem zřídit tady fotbalové hřiště, ale začali jsme s tím v roce 1964 a končili o tři roky později. Vím, že nám s tím tenkrát pomohlo tehdejší JZD," vybavuje si dnes 78letý Swienczyk.

V areálu si vyhrají i děti.

Hlavní motivací pro tehdejší lidi bylo, aby po nich zůstal ne jen nějaký odkaz, ale i něco konkrétního. „Připadá mi to, že ty dnešní mladé sport moc nezajímá. A obecně dění kolem sebe. V dnešní době by se měli rodiče semknout a vést své děti ke sportu a ne jim nechat volnost, kterou jen využívají k čučení do počítačů. Je třeba taky udělat něco pro společnost, jako jsme to udělali třeba my vybudováním tohoto areálu," dává příklad.

Zpočátku se místní museli na hřišti obejít bez občerstvení, postupně přibyly párky, klobásy, pivo. To a ještě mnohem víc nabízí dnes Hospůdka v ofsajdu, která je na hřišti.

„Když k nám někdo zajde na fotbal, určitě se i dobře nají," směje se Marcel Tovaly. Sluší se poděkovat městu Český Těšín, které klubu s areálem finančně pomáhá. A co by areál ještě potřeboval? „Asi zavlažování trávníku, to nás teď trápí nejvíc. Velice vhodné by také bylo vybudovat umělku 20x40 metrů, která by ležela za hřištěm, abychom se nemuseli tlačit na Frýdeckou (další areál v Těšíně, kde je hřiště s umělou trávou), která je v zimě vytížená. Máme tady tři mládežnická družstva a všechno hrajeme na jednom hřišti, které pak dostává zabrat," přibližuje Tovaly.

Hospůdka v ofsajdu nabízí občerstvení v podobě jídla i pití.

Nedlouho poté k němu ze hřiště přiletí přes vysokou zábranu míč, ale Tovaly jej pohotovou pravačkou směruje odkopem zpět na trávník. Když už jsme u těch odkazů, syn Mario válí za karvinskou dvanáctku a jeho dědeček, Robert „Boby" Ševěček, byl historicky vůbec prvním střelcem Žukova v mistrovském zápase. Na dnes už neexistujícím hřišti v Karviné u nemocnice však Slovan s domácí Karvinou prohrál 2:18…

Současnost žukovské kopané je přece jen světlejší a nezbývá než si přát, aby klub překonal jakousi populační stagnaci fotbalistů a zase si zahrál derby s týmy z nedalekého Třinecka či Karvinska.

Fotbalový areál v Horním Žukově.

ATRAKTIVITA HRYPoslední kolo okresního přeboru přihrálo Hornímu Žukovu do cesty silné Louky, které vyhrály 2:0, tempo zápasu však bylo dost slušné. Místní mladíci mají potenciál a dovedou hrát svižný útočný fotbal. Ať jim to vydrží.

CENA VSTUPNÉHOTady je to zajímavé. Platí se 20 korun (ženy a děti zdarma), ale většinou se vstupné ani nevybírá. „Chceme lidi potěšit hlavně fotbalem a to, co bychom vybrali, nás stejně nevytrhne. Do klubového rozpočtu se s tím počítat nedá," směje se předseda klubu Marcel Tovaly.

OBČERSTVENÍV Žukově hlady nezemřete. Chutnou klobásku z domácí udírny pořídíte za 40 korun, cena tedy lidová, a kromě toho disponuje areál i pizzerií, což v okrese nemá téměř nikdo. „Mládežnické týmy, které k nám jezdí na turnaje přípravek, si to pochvalují a těší se k nám vyloženě na pizzu," podotýká Tovaly. Osvěžíte se také pivem (Radegast 10, Koníček 11) s cenami do 30 korun.

Autor: Martin Ruščin

6.7.2017
SDÍLEJ:
Sběratel a amatérský historik Jozef Chmiel letos v lednu zemřel. jeho sbírku odkoupí město a číst exponátů vystaví ve svém hornickém muzeu.

Sbírka zemřelého amatérského historika nepřijde vniveč

Jan Hudeček rozhodl o výhře havířovských hokejistů.

Jan Hudeček: Takový gól jsem ještě nedal

Jazykové zkoušky cizinců u soudu

Na lavici obžalovaných je ředitel soukromé jazykové školy z Orlové.

Výstava Blaženy Slováčkové: Když se jehla snoubí s nití

Expozici křehké krásy zakleté ve výšivce lidé naleznou v Galerii Most v Českém Těšíně.

Je ti teplo, děvče? Dívkám z Karvinska už většinou ano

Většina domácností na Karvinsku od pondělí opět točí regulačními kohoutky radiátorů. Distributoři tepla zareagovali na poklesy venkovní teploty a v první den týdne odstartovali i novou topnou sezonu.

Těšín vyhrál, Hubník se uvedl skvěle

Český Těšín – V Těšíně se asi začne chodit na fotbal ve větším počtu diváků. Za domácí totiž nastoupil už i Michal Hubník, borec s padesáti ligovými brankami, který rok a půl nehrál fotbal.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení