VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sešli se milovníci historie

Cieszyn, Český Těšín – Historické procházky městy se těší stále většímu zájmu. Příležitost poznat nejvzácnější památky středověku a raného novověku města Cieszyna využilo před několika dny na pětadvacet milovníků historie.

25.9.2009 1
SDÍLEJ:

Procházka po památkách Cieszyna se setkala s velkým zájmem veřejnosti. Foto: Emilie Świdrová

V rámci přednáškového cyklu Muzea Těšínska v Českém Těšíně je na procházku po památkách pozvali dva mladí historikové David Pindur a Martin Jež.
Farní kostel sv. Máří Magdaleny, knížecí mincovna, Studna tří bratří, socha Těšínská madony na Starém trhu, budova bývalého Zemského soudu a sněmu z 2. poloviny 17. století, náměstí s kašnou, která původně sloužila jako zásobárna vody, radnice… To jsou jen některé z pamětihodností, jimiž vedla trasa prohlídky.

„Historie je můj koníček a tak jsem rád využil této příležitosti. Člověk by měl vědět, co nejvíce o městě, v němž žije. Já jsem dnes poznal opět něco nového,“ prozradil Jindřich Tesarczyk z Českého Těšína.

Martina Sikorová přijela na přednášku se svoji dvanáctiletou dcerou z Jablunkova. „Dozvěděla jsem se, že v muzeu byl založen klub milovníků těšínské vlastivědy, tak se chci stát jeho členem,“ prohlásila. Další z návštěvníků si pochvaloval, že muzeum se otevírá veřejnosti. Dorota Zarzecka bydlí v polské části města, ale nepochází odtud. „Pracuji jako prodavačka a jsem nadšencem historie. Naše muzeum podobné akce neorganizuje, tak chodím na přednášky na českou stranu. Jazyk mi problémy nedělá. Je to opravdu skvělé,“ dodala.

Lidé byli s přednáškou historiků spojenou s procházkou po památkách spokojeni. „Naše muzeum stále sídlí v náhradní budově a nemáme k dispozici velké prostory pro pořádání přednášek pro veřejnost. Chceme však, aby lidé k nám přicházeli pravidelně, a to se nám zdá jako zajímavá forma,“ vysvětluje David Pindur.

„Většina lidí spojuje polský Těšín výhradně s nákupy a neví, že Těšín byl centrem knížectví a že je to zajímavé město, které má bohatou historii, i když několikrát po sobě vyhořelo v letech od 1552 po 1789. Poslední požár byl největší a zlikvidoval dvě třetiny města. Proto většina krásných domů, které jsou dnes v Těšíně, pochází z počátku 19. století,“ dodal jeho kolega Radim Jež.

EMILIE ŚWIDROVÁ

25.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Také letos se Zámek Fryštát připojí k akci Hradozámecká noc a nabídne v sobotu 26. srpna zájemcům noční prohlídky. Snímky jsou z roku 2016.
4

Zámek se lidem ukáže v nočních světlech a barvách

Soud mladíkovi vyměřil dvanáct let žaláře.
9

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Následující víkend budou obyvatelé části Orlové a Bohumína bez teplé vody.

Ve městě přibyly nové autobusové čekárny

Na třech autobusových zastávkách v Havířově se mohou cestující nově chránit před deštěm nebo sněžením pod přístřešky. Práce na nich v těchto dnech finišují.

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení