VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dávní řemeslníci, cechy a městská společnost

Český Těšín – Cechovní listiny z 18. století, výuční listy ze stejného období, cechovní ferule, cechovní pohřební štíty či vývěsní štít těšínských pekařů z poloviny 17. století, ale také pušky. tzv. těšínky, zlatnický lis z 19. století apod.

27.4.2013
SDÍLEJ:

Autor výstavy Jan Al Saheb v těšínské výstavní síni. Foto: Emilie Swidrová

Všechny tyto vzácné předměty jsou k vidění na nové expozici instalované ve výstavní síni Muzea Těšínska v Českém Těšíně. Dozvíte se na ni vše o ceších řemeslníků a městské společnosti v 16. až 19. století.

„Počátky cechů můžeme klást už do středověku, nikoliv do 16. až 19. století, jak je uvedeno v názvu výstavy. Protože však máme k dispozici nejstarší předměty z 16. století, ty středověké se bohužel nedochovaly. To byl jediný důvod, proč jsem zvolil právě tento název," říká autor výstavy Jan Al Saheb.

Cechy prošly složitým vývojem. V roce 1859 byly rozhodnutím státních úřadů rozpuštěny a regulace hospodářských aktivit městského a venkovského obyvatelstva se od roku 1860 řídila nově vydaným živnostenským řádem. Tehdy byly transformovány ve společenstva výrobců. Společenstva, jakož i dřívější cechovní organizace, byly nejen korporacemi výrobců, ale také plnily funkci společenských institucí, jež se podílely na společenském či náboženském životě, takže pohřeb členů cechů byl událostí celospolečenskou. „Cechmistři a mistři měli své vlastní cechovní pohřební štíty a tyto jsou v našich sbírkách velice vzácné," říká historik.

K nejrozšířenějším řemeslným cechům patřily ty, jež zajišťovaly denní chod čili pekaři, řezníci, uzenáři, ševci, hrnčíři apod. Typickým produktem pro Těšínsko a jeho přilehlou část bylo soukenictví a plátenictví. Soukenické cechy byly charakteristické pro Jablunkov, Bílsko, tedy pro oblasti, které měly blízko ke zpracování vlněných produktů.

„Na Těšínsku máme taková specifika jako zlatníky anebo puškaře. Tito řemeslníci prezentují speciální výrobu. Výsadou rezidenčního města Těšína byli také vinaři," uvádí Jan Al Saheb. Veškeré exponáty jsou jak z Muzea Těšínska, tak z muzeí v Cieszyně, Frýdku-Místku a Ostravě. Výstava je k vidění do konce srpna.

Emilie Świdrová

Autor: Redakce

27.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tublatanka
63

Program slavností doplnila Tublatanka

Soud ve věci OKD. Insolvenční správce Lee Louda.
SLEDUJEME ON-LINE
4

Událost dne: věřitelé rozhodnou o osudu OKD

OBRAZEM: Na novém ledě se domácím hokejistům dařilo

Ve středu havířovští prvoligoví hokejisté odehráli doma první, jinak v pořadí již sedmé přípravné utkání před nastávající sezonou 2017/2018.

Oprava vlakového nádraží začne na jaře

Karviná – Příprava se protáhla, ale už se konečně začalo. S více než tříletým zpožděním začala modernizace železničního koridoru v úseku z Dětmarovic do Chotěbuze. Po jejím dokončení na konci roku 2019 by tudy měly vlaky svištět rychlostí až 160 kilometrů v hodině, nákladní o něco pomaleji. 

Zámek se lidem ukáže v nočních světlech a barvách

Jedinečnou noční prohlídku můžete zažít poslední srpnovou sobotu na Zámku Fryštát v Karviné, v rámci takzvané Hradozámecké noci.

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Muž, který během nesmyslné potyčky jednoho člověka zabil a dalšího zranil, dostal dvanáct let  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení