VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stěžovat si na kulturu u piva nestačí

HAVÍŘOV - Jen tak si stěžovat po česku „u piva“ jistě není řešením, jak cokoliv změnit. Stejný názor zastává i havířovský Magistrát, který oslovil kulturně činné obyvatele města snávrhem, aby se vyjádřili kdlouhodobé koncepci kultury. Ktématu by se však měli vyjádřit nejen oni, ale především široká veřejnost.

8.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Šimánek

Diskusí ohledně havířovské kultury se vede poměrně hodně nejen vmístech, kde se lidé dennodenně setkávají, ale rovněž na internetových stránkách, kde se anonymně vyjadřují hlavně mladší obyvatelé Havířova. Dle ukázek ztěchto diskusí chybí obyvatelům Havířova především alternativní klub pro mladé umělce různých, nejen hudebních žánrů a velký multižánrový festival, kde by se mohli místní umělci všech odvětví (od literatury, přes film, divadlo až po hudbu) veřejně prezentovat na větším fóru.

Tento názor přitom mají společný i shavířovskými pořadateli akcí. „Co se týče kultury, tak se mi zdá, že vHavířově je to už nyní mírně na vzestupu, díky lidem, kteří jsou ochotni pro kulturu něco udělat. Je ale zapotřebí jim ktomu vytvořit prostor,“ vysvětluje ve svém dopise Magistrátu jeden zpořadatelů koncertů vHavířově Michal Vlašic.

Knutnosti založení jakéhosi víceúčelového klubu se vyjadřuje i organizátor tanečních akcí a již tradičního Graffiti jamu Nikola Vavrous, zvaný Khomator. „Pokud nechceme mít mládež, která chodí jen na diskotéky a do hospod, kde se nalije a nafetuje, musíme jí dát něco jiného. Musíme podporovat havířovskou hudební, divadelní, výtvarnou a tvůrčí scénu, která změsta odchází, či súspěchem funguje mimo město a my o ní ani nevíme. Vím jistě, že vybudování klubu, který je standardem vkaždém velkém a vyspělém městě, je zásadní krok pro všechny talentované a tvůrčí osoby našeho města,“ vysvětluje svorný názor hned několika organizátorů, například i „inkubátorovských“ Viking agency.

Prostorové podmínky ale nejsou tím jediným, co osloveným obyvatelům města chybí, i když ve svých dopisech narážejí například na těžko využitelné náměstí Republiky bez jakéhokoliv potřebného zázemí, Letní kino vdezolátním stavu, či stávající situaci kolem chátrajícího kina Centrum. I zde se pak zřejmě shodují snázorem většiny obyvatel města. Rovněž je trápí nepříliš vhodný způsob přidělování dotací, nedostačující bezbariérové vstupy do kulturních zařízení, či vhodnější a kulturnější prostory pro městské knihovny.

Právě tyto názory by mohly být vbudoucnu hybnou silou kdoplnění a vylepšení kulturního života všech obyvatel města. Zapojit by se do diskuse ale neměli jen kulturně činní, ale všichni, komu není současný stav lhostejný. Bohužel se obyvatelé města zatím do podobných diskusí příliš nezapojují.

„Zkušenosti se zapojením veřejnosti zatím opravdu nebyly moc pozitivní, ale budeme to zkoušet i dále. Vtěchto dnech například ve spojení se soutěží o lístky na Galakoncert Karla Gotta spojenou skrátkou anketou o historii města. Možná se tímto způsobem obyvatelé zapojí a vbudoucnu se budou podílet i na rozvoji kultury,“ přeje si havířovský primátor František Chobot.

Už nyní má tedy veřejnost možnost poslat své názory na kulturní dění ve městě na adresu Statutární město Havířov, Odbor školství a kultury, Svornosti 86/2, 73601 Havířov-Město, nebo osobně předat tamtéž.

8.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Billa v centru Karviné v červnu skončí, protory by měly obsadit jiné potraviny

Místo události v Havířově-Prostřední Suché.

Zadržený muž byl obviněn z vraždy

Voda z vlastní studny - na kolik přijde

Pokud máme příhodné podmínky na zahradě nebo jiném pozemku pro vybudování studny (o potřebných podmínkách pro stavbu studny jsme psali zde) a jsme rozhodnuti studnu zřídit, udělejme si nejprve velmi přibližnou kalkulaci, na kolik to všechno přijde.

Policisté zachránili sebevraha před skokem z věžáku

Rychlým zákrokem se podařilo policistům z Orlové zabránit 51letému muži ve skoku ze střechy věžového domu. 

AKTUALIZOVÁNO

Policisté potvrdili, že žena z Prostřední Suché byla zabita

Havířov - Policisté mají v cele 24letého muže, který v pondělí zabil v bytovce 52letou partnerku svého otce. Ve středu by měl soud rozhodovat o vazbě.

Chůzí a během pro dobrou věc

Necelých 14 tisíc korun vynesl speciální charitativní Běh pro Elišku, který se v Bohumíně konal v předvečer letošního Velikonočního pondělí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies