VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noviny, které jinde nenajdete

V bohaté nabídce novin a časopisů, jež mají k dispozici hosté českotěšínské Čítárny a kavárny Avion/Noiva, se v novém roce objevil další titul. Je výjimečný a nikde jinde jej nenajdete. Není to deník, ani týdeník ale občasník, jehož název zní AVIONoviny. 

7.2.2014
SDÍLEJ:

Tyto noviny najdete pouze v kavárně Avion. Foto: Emilie Świdrová

První číslo se ukázalo v české i polské verzi a vydavatelem je městská knihovna, jejíž součástí čítárna je.

„Stejně jako neobyčejná je naše čítárna a kavárna, ojedinělé jsou i tyto noviny. Pro jejich vydání jsme se rozhodli proto, abychom návštěvníkům přiblížili toto místo opředené legendou navazující na tradice proslulé kavárny Avion. Ta fungovala před válkou pouhých sedm let. Stala se však jedinečným a oblíbeným místem kulturního a společenského života Těšíňanů a stejně je tomu i dnes,"vysvětluje ředitelka knihovny Jana Galášová.

Na dvanácti stranách listu najde čtenář řadu informací souvisejících s Avionem, bývalým i tím současným včetně přílohy obsahující jména osobností, které se nesmazatelně zapsaly do dějin města Těšína. Historik Janusz Spyra popisuje, jak se rodil příběh legendární kavárny, básnířka Renata Putzlacher připomíná pohnuté osudy Rosalie Wiesnerové, majitelky předválečného Avionu.

Na jedné novinové straně se můžeme seznámit se současným interiérem, který evokuje vzpomínky na bývalou kavárnu včetně podrobného popisu jednotlivých artefaktů nebo světlejší linie, jež se prolíná celým prostorem budovy jako imaginární půdorys předválečné budovy. Jsou zde znázorněny jednotlivé boxy s originálními názvy a básnickými texty Renaty Putzlacher.

V listu se čtenář může začíst i do vzpomínek pamětníků, kteří bývalou kavárnu znali jako děti, do povídání o tom, jak vznikla myšlenka její obnovy. Seznámí se také s tím, co se v Avionu děje dnes. V novinách je spousta fotografií jak historických, tak současných z vybraných kulturních akcí. Těch se tady za tři roky fungování Avionu konalo na čtyři sta.

„Sáhla jsem po tomto titulu, protože mne zaujal. Neznám jej a byla jsem mile překvapena, co vše se člověk z těchto novin dozví a kolika věcí si všimne až nyní a dá do souvislosti. Je to skvělé, úžasná iniciativa," prozradila paní Adéla.

Snahou knihovny bude připravit pro své hosty další číslo se zajímavým čtením. AVIONoviny jsou k dispozici výhradně v kavárně Avion.

EMILIE ŚWIDROVÁ

Autor: Redakce

7.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdravotní středisko na Dlouhé třídě v Havířově-Podlesí.

Havířov zdravotní střediska prodávat nebude

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Strážníci se distancují od letáků, které mluví o prevenci

Oznámení: Prevence kriminality, projekt Bezpečný byt. Letáky s tímto záhlavím a obsahem se začaly objevovat vyvěšené na vchodech karvinských bytových domů.  

Kvůli zabité čivavě si Skoupý za Havířov už nekopne

ANKETA/ Asi by to nebyla hezké atmosféra, kdyby diváci v průběhu zápasu na jednoho hráče pokřikovali, že je vrah, který zabil psa. I proto už Karel Skoupý za havířovské Indiány kopat nebude. 

Novozélanďan jede po válečných stopách svého otce

Český Těšín, Bohumín - Přiletěl až z druhé strany zeměkoule, aby se na kole vydal napříč celým Českem až do Bavorska po trase, kudy před dvaasedmdesáti lety šel jeho otec coby válečný zajatec takzvaný Pochod smrti.  

Záhada vyřešena: Konstrukce před nádražím je skutečně stojan na kola

Modrá kovová konstrukce přivázaná řetízkem k zábradlí před halou havířovského vlakového nádraží je stojan na jízdní kola a dali ho tam pracovníci Českých drah. Na žádost majitele stanice a města byl odstraněn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení