VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petra Slováček Rypienová: Těším se na milá setkání

Český Těšín – Už příští pátek začíná 19. ročník filmové přehlídky Kino na hranici a do Těšína se sjedou vedle tisíců diváků také lidé od filmu hereckých a hvězd, scénáristů a producentů. 

24.4.2017
SDÍLEJ:

Snímek z festivalu Kino na hranici. Foto: fotoSprinter.pl

Nejen o tom, co všechno bude k vidění, jsme mluvili se spoluorganizátorkou festivalu za českou stranu Petrou Slováček Rypienovou.

Už za pár dní začíná filmová přehlídka Kino na hranici. Máte už vytipovány filmy, které určitě chcete vidět? Zkuste dát aspoň tři čtyři tipy, na co se chystáte?
Měla jsem již možnost zhlédnout některé z filmů, které máme v programu letošního ročníku Kina na hranici, takže mohu doporučit poslední film Andrzeje Wajdy Powidoki (v české verzi Mžitky), který se mi velmi líbil a také film Masaryk, který zachycuje život Jana Masaryka. Těším se na nový polský film „Maria Skłodowska-Curie“, kde hlavní roli hraje Karolina Gruszka, která bude naším hostem a hvězdou herecké retrospektivy v rámci polské kinematografie.

A jsme u hostů letošního ročníku. Kromě Karoliny Gruszka navštíví Těšín mj. také režisérka Agnieszka Holland s dcerou Kasiou Adamik či česká herecká hvězda Karel Roden. Kde bude šance se s nimi setkat?
Hostů máme letos opravdu hodně a pevně doufáme, že všichni, kteří přislíbili svou účast, opravdu do Těšína přijedou. Akreditovaní účastníci i návštěvníci filmových představení se s nimi mohou setkat a také diskutovat po projekcích filmů. Tyto diskuze vedou naši programoví ředitelé Martin Novosad a Łukasz Maciejewski ve spolupráci s překladateli, jejich služeb využíváme. Mnoho herců, režisérů, producentů zůstává na přehlídce delší dobu, takže je možno je potkat například na procházce městem, v kavárně, v restauraci, v hotelu a jistě to budou milá setkání.

Jedním z exkluzivních hostů přehlídky bude také slovenský herec Milan Lasica…
Ano. Jednání s panem Milanem Lasicou probíhala už od podzimu roku 2016 a velmi nás těší, že byla úspěšná. Do Těšína dorazí ve druhé polovině přehlídky, tj. na počátku května. Po mnoho let je Kino na hranici přehlídkou, na které je slovenská kinematografie bohatě zastoupena, jak v retrospektivách, tak nových filmech. Stálými slovenskými partnery jsou také Slovenský filmový ústav a Asociácia slovenských filmových klubov.

Už pár týdnů objíždíte vybraná kina v regionu s projektem Kino na hranici na cestách a promítáte poslední film polského režiséra Andrzeje Wajdy Mžitky. Jaký je o tyto projekce zájem?
S potěšením mohu konstatovat, že zájem o tyto projekce je. Kino na hranici na cestách se objevilo poprvé v říjnu loňského roku. Cílem bylo vyrazit do jiných měst a propagovat nejen naši samotné Kino na hranici, ale kvalitní kinematografii. Polskou na české půdě a českou na té polské, protože i když jsme si jako sousedící země a národy blízcí, pořád máme prostor pro vzájemné poznávání se a obohacování. Tak proč to nedělat skrze film.

Rozhodli jsme se pokračovat s touto aktivitou, tentokrát v době před realizací hlavní přehlídky. Poslední a skvělý film Andrzeje Wajdy Powidoki se promítal v rámci filmových klubů v Ostravě, Karviné a Bohumíně. Ještě dnes nás čeká projekce ve Frýdku-Místku v kině Vlast. Vybrali jsme místa v našem regionu, protože je pro nás důležitý a rádi bychom měli více českých návštěvníků.

Autor: Tomáš Januszek

24.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V soutěži letos Anežka za video Podtlak ve sklenici získala už druhý tablet. Ten se rozhodla věnovat kamarádce a její pěstounské rodině.

Školačka zabodovala ve fyzikální soutěži. Výhru darovala pěstounské rodině

Jakub Gajdica

Letní kina zažívají renesanci, říká šéf karvinských kin Jakub Gajdica

Do poraden Modrého kříže míří více lidí, kteří chtějí zvládnout svou závislost

Lidem, kteří jsou závislí na alkoholu či jiných návykových látkách, již osm let pomáhá regionální nestátní nezisková organizace Modrý kříž. Cestu do jejich poraden, z nichž dvě jsou v okrese Karviná, nachází stále více lidí.

Senioři mají příjemné posezení a těší se na cvičení

Bude-li teplé a slunečné léto, mohou jej členové klubu seniorů Karviná-Hranice prožít na zahradě.

Krajské kluby znají své soupeře v poháru

V rámci losovacího aktivu, který se uskutečnil ve čtvrtek v Olomouci, byl rozlosován rovněž i nový ročník pohárové soutěže MOL Cup.

Pokuta za rychlost může dovolenou pořádně prodražit

Nástrahy čekají například v opravovaných úsecích v Rakousku, kde jsou automatické radarové systémy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies