VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historie a současnost ve fotografickém srovnání

HAVÍŘOV - Město Havířov má svou vlastní historii dlouhou jen něco málo přes padesát let, přesto se i za tu dobu stačilo měnit k nepoznání. Mnohem delší historii mají obce v okolí. Lidé si dnes už kolikrát na některá místa přesně nevzpomínají a dobové fotografie jim mnohé připomenou.

26.8.2007
SDÍLEJ:

Současnost. Základní umělecká škola Viléma Wunscheho v Šenově.Foto: DENÍK/Josef Pintér

Bývalá úřednická a hospodářská budova po českém šlechtickém rodu Skrbenských náleží k nejstarším stavbám nejenom v Šenově, ale v celém ostravsko-karvinském regionu. Byla postavena v letech 1600 až 1620 jako součást rozsáhlého zámeckého areálu.

Samotný zámek tvořila uzavřená zděná jednopatrová budova s 24 komnatami. Od šedesátých let 19. století nebyl obýván a chátral. Počínaje rokem 1927 začala jeho demolice. Úplně byla dokončena v roce 1956. Z celého komplexu se zachovala pouze budova správce panství. Rokem 1946 se stala sídlem tehdejšího Místního národního výboru, v počátku devadesátých let obecního, později městského úřadu. Dům v roce 1956 prošel značnými opravami. Výrazně se změnila podoba fasády. Byla vyzdobená sgrafity od akademického malíře Viléma Wünscheho.

Po přemístění Městského úřadu do nových prostor od 1. září 1994 patří Základní umělecké škole Viléma Wünscheho. Až do roku 2002 většinou během školních prázdnin se prováděly na budově venkovní i vnitřní stavební úpravy. Dostala novou střechu, v podkroví vznikl koncertní sál a vytvořilo se několik nových místností.

Autor: Josef Pintér

26.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zdravotní středisko na Dlouhé třídě v Havířově-Podlesí.

Havířov zdravotní střediska prodávat nebude

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Strážníci se distancují od letáků, které mluví o prevenci

Oznámení: Prevence kriminality, projekt Bezpečný byt. Letáky s tímto záhlavím a obsahem se začaly objevovat vyvěšené na vchodech karvinských bytových domů.  

Kvůli zabité čivavě si Skoupý za Havířov už nekopne

ANKETA/ Asi by to nebyla hezké atmosféra, kdyby diváci v průběhu zápasu na jednoho hráče pokřikovali, že je vrah, který zabil psa. I proto už Karel Skoupý za havířovské Indiány kopat nebude. 

Novozélanďan jede po válečných stopách svého otce

Český Těšín, Bohumín - Přiletěl až z druhé strany zeměkoule, aby se na kole vydal napříč celým Českem až do Bavorska po trase, kudy před dvaasedmdesáti lety šel jeho otec coby válečný zajatec takzvaný Pochod smrti.  

Záhada vyřešena: Konstrukce před nádražím je skutečně stojan na kola

Modrá kovová konstrukce přivázaná řetízkem k zábradlí před halou havířovského vlakového nádraží je stojan na jízdní kola a dali ho tam pracovníci Českých drah. Na žádost majitele stanice a města byl odstraněn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení