O tonoucím byla záchranná služba informována ve čtvrtek osm minut před půl čtvrtou. Jednadvacetiletý mladík se topil poblíž areálu Permoník, kde má svou stanici vodní záchranná služba. Právě její členové tonoucího z vody vytáhli a začali oživovat.

„Přes rychlý zásah však již v té době nejevil známky života. Vodní záchranáři zahájili okamžitě oživovací pokusy, v nichž pokračovali až do příjezdu posádky rychlé lékařské pomoci. Naše posádka nalezla postiženého se srdeční zástavou a v rozšířené resuscitaci proto za pomocí přístrojové techniky a léků pokračovala. Po přibližně třiceti minutách se podařilo obnovit srdeční činnost pacienta. Muž byl následně, za stálého napojení na dýchací přístroj, transportován na anesteziologicko-resuscitační oddělení nemocnice v Havířově,“ informoval mluvčí krajské záchranné služby Lukáš Humpl.

"Pacient je v bezvědomí a prognózy vývoje jeho zdravotního stavu zatím nejsou vůbec jisté," potvrdila v pátek ráno hlavní sestra havířovské nemocnice Anna Tomečková.

Okolnosti neštěstí vyšetřuje policie. Zcela stoprocentně se ví, že mladík nebyl v době tonutí pod vlivem alkoholu. Pravděpodobnou příčinou je selhání organismu vlivem fyzické zátěže.

"Jednalo se o studenta střední školy z Přerova. U přehrady se společně se svými spolužáky účastnil sportovního kurzu. Právě ve čtvrtek soutěžili v triatlonu. Po běhu skočil do vody a po padesáti metrech plavání se začal topit. Jeho stav je podle lékařů kritický," informovala okresní policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Co se stalo?

Studenti byli přímo ve středisku Permoník ubytováni. Shodou okolností právě v areálu střediska má své stanoviště i Vodní záchranná služba Těrlicko. Organizátoři závodů je však o jejich akci neinformovali. Pokud by tak učinili, nemuselo k takovému neštěstí dojít. Záchranáři by na bezpečnost plavců dohlédli ze člunu přímo v zátoce, jako to dělají u jiných akcí.

"Jeden ze studentů nás volal, že se jeho kamarád topí. Měli přeplavat zátoku. On ale doplaval jen do poloviny. Já už ho viděl, jak jen bezvládně leží na hladině. Společně s tím spolužákem jsme k němu plavali a vytáhli na břeh. Okamžitě jsem začal s oživováním. V té době už byla na cestě záchranka z Havířova. Až do jejího příjezdu jsem prováděl masáž srdce a umělé dýchání pomocí ambuvaku. Záchranáři pak v resuscitaci pokračovali," popsal záchrannou akci Jan Kolář.