VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sesuvy půdy se nevyhýbají ani Orlové, ohrožují budovy

Orlová- I město na kopci, kterým navíc neprotéká žádný významnější vodní tok, se zcela nevyhnulo komplikacím s velkou vodou. Dlouhotrvající deště způsobily i v několika lokalitách v Orlové sesuvy půdy, které ohrožují několik budov. „Vlivem vydatných srážek se zemina nasytila a sesunula. Společně s odborem výstavby kontrolujeme všechny známé sesuvy. Monitorujeme i dříve řešené sesuvy, například na ulicích Lutyňské, Lesní, Klášterní a další,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí na orlovské radnici Radislav Hájek.

4.6.2010 1
SDÍLEJ:

V Orlové městě ohrožuje ujíždějící svah budovu svazu tělesně postižených.Foto: Luděk Cibulka

V posledních dnech v Orlové zaznamenali další tři případy ujíždění terénu. Sesuvy se projevily v blízkosti garáží v ulici Ke Studánce, u rodinného domku v ulici Na Olmovci a také v Orlové-Městě poblíž Bezručovy ulice.

„Ujíždějící svah tam ohrožuje budovu Svazu tělesně postižených,“ informoval místostarosta Orlové Radislav Mojžíšek.

Sunoucí se zemina už vytlačila dříve vybudovanou opěrnou konstrukci z trámů a pražců až na nosnou stěnu budovy, na které je teď viditelná prasklina.

„U všech sesuvných lokalit byl navržen další postup řešení, který kromě monitoringu doporučuje zejména v případě objektu Svazu tělesně postižených a na ulici Svornosti doplňkový geologický průzkum a vypracování projektové dokumentace stabilizačních opatření, včetně jejich realizace,“ přiblížil doporučené kroky odborníků Mojžíšek.

Město přislíbilo spoluúčast


Záchranné práce však nebudou zadarmo a vzhledem k tomu, že sesuvy nepatří do kategorie nejvyššího ohrožení, jejichž náprava je hrazena ze státních prostředků, budou muset nést náklady na zajištění svahů a budov soukromí vlastníci ohrožených nemovitostí. „Bohužel stávající výklad možností financování je skutečně takový. Bezprostřední škody lze uplatnit u pojišťoven. U samotných sanačních prací zatím o případných jiných oficiálních možnostech dosud nevíme,“ řekl místostarosta.

Město přesto přislíbilo svou spoluúčast. „Jsme si plně vědomi, že například v případě centra Svazu tělesně postižených nemůžeme očekávat od těchto osob ani potřebné fyzické úkony spojené s doporučenými opatřeními. V současné době hledáme možné cesty finanční pomoci v rámci například Státního fondu životního prostředí a budeme hledat i další cesty k možným řešením problémů, které napáchal vodní živel,“ dodal Mojžíšek.

V Orlové je situace s ujíždějícími svahy aktuálně asi nejhorší na Karvinsku. Poprvé se objevily informace o ujíždějícím terénu bezprostředně po záplavách 18. května v Doubravě. Poté v Havířově, Dolních Domaslavicích, Stonavě, Karviné a Českém Těšíně. Ve dvou případech museli být obyvatelé ohrožených domů na čas evakuováni a všechna postižená místa již prohlédli odborníci a nadále je sledují.

Autor: Petr Wojnar

Místo události:
4.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Tublatanka
63

Program slavností doplnila Tublatanka

Soud ve věci OKD. Insolvenční správce Lee Louda.
SLEDUJEME ON-LINE
4

Událost dne: věřitelé rozhodnou o osudu OKD

OBRAZEM: Na novém ledě se domácím hokejistům dařilo

Ve středu havířovští prvoligoví hokejisté odehráli doma první, jinak v pořadí již sedmé přípravné utkání před nastávající sezonou 2017/2018.

Oprava vlakového nádraží začne na jaře

Karviná – Příprava se protáhla, ale už se konečně začalo. S více než tříletým zpožděním začala modernizace železničního koridoru v úseku z Dětmarovic do Chotěbuze. Po jejím dokončení na konci roku 2019 by tudy měly vlaky svištět rychlostí až 160 kilometrů v hodině, nákladní o něco pomaleji. 

Zámek se lidem ukáže v nočních světlech a barvách

Jedinečnou noční prohlídku můžete zažít poslední srpnovou sobotu na Zámku Fryštát v Karviné, v rámci takzvané Hradozámecké noci.

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Muž, který během nesmyslné potyčky jednoho člověka zabil a dalšího zranil, dostal dvanáct let  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení