V polovině loňského ledna museli hasiči lovit v koupelně domu v Ostravě-Porubě čtyřmetrovou krajtu písmenkovou. Ta sice není jedovatá, ale je to výborný škrtič a také může tvrdě a bolestivě kousnout. „Na začátku případu se šťastným koncem byla nepozornost majitele bytu a zkušeného chovatele, kterému z terária unikly hned čtyři velké krajty. Tři chytil, ale ta čtvrtá si rychle našla místo na horní ploše podhledu v koupelně, kde bylo teplo od trubek. Pronikla tam nezalištovanou mezerou," uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela. K odchytu hasiči použili teleskopickou tyč se speciálním trhacím hákem, jímž hada zachytili. Krajtu museli stáhnout tři hasiči.

V Ostravě-Porubě si vloni hasiči na své konto připsali i další zajímavý případ. Týkal se téměř metrového leguána, který se uvelebil v koruně stromu.

Hon na pštrosa

Kuriózní zásah mají za sebou hasiči z Ostravy a Petřvaldu. V polovině srpna chytali urostlého pštrosa emu, který v okolí Petřvaldu na Novojičínsku pobíhal v blízkosti frekventované silnice mezi Ostravou a letištěm v Mošnově.

„Hasiči si do výbavy vzali nestandardní technickou pomůcku – volejbalovou síť –, která se ukázala jako rozhodující při úspěšném odchycení zmateného tvora. Hasiči z Ostravy na něj při vhodné příležitosti šikovně hodili síť a ihned ho přilehl kolega z Petřvaldu. Pštrosa hasiči důkladně svázali a předali majiteli. Zásah trval zhruba čtvrthodiny," uvedl Kůdela.

Čapí experti

Jako čapí experti se ukázali hasiči z Bruntálu, kteří počátkem května z paty komína v Bruntále v ulici Karolíny Světlé vysvobodili umouněného čápa, jenž komínem zřejmě propadl.

„Aby se hasiči dostali pod komín, museli po žebříku dolů. Na čápa, který si tam vykračoval ve volném prostoru, si připravili deku. Velmi rychle jej zajali a vynesli opatrně na světlo. Když zjistili, že umouněný opeřenec nemá žádné viditelné zranění, darovali mu svobodu. Pták roztáhl křídla a po anglicku zmizel mezi bruntálskými domy," přiblížil situaci Kůdela.

Prase v potoce

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v druhé polovině června v obci Kujavy na Novojičínsku, kde do potoka spadlo prase a zranilo se. Hasičům se povedlo 160 kilogramů vážícího čuníka vytáhnout a předat majiteli, který si jej odvezl na rypadle nakladače.

„Dva odvážní hasiči se v suchém obleku a brodicích kalhotách spustili do potoka a prase za pomoci pracovního lana a nalezené větve dotáhli na místo s nižším břehem, z něhož jej bylo možno ve spolupráci s dalšími hasiči z vody vytáhnout," řekl Kůdela.

Srnec v kališti

Profesionální hasiči z Karviné zachraňovali srnce, který v srpnu v odkališti Lipina zapadl až po krk do bahna a nemohl ven.

„Na jeho záchranu použili záchranné saně RS5, které se obvykle používají při záchraně z vody a ledu, vyprošťovací plachtu a lano. A samozřejmě ruce, kterými srnce ze slizkého zajetí vyhrabávali. Srnce z kalů nakonec vyprostili, u cisterny jej očistili proudem vody a po telefonické konzultaci s veterinářem a zástupcem mysliveckého svazu jej vypustili zpět do přírody. Důkladnou očistu pak potřebovali i sami bahnem zaneřádění hasiči," sdělil mluvčí krajských hasičů.

Statný býk

Tři jednotky hasičů zachraňovaly v polovině října vzrostlého býka z nádrže plné močůvky v areálu bývalého zemědělského družstva v obci Vražné na Novojičínsku. Močůvku nejprve museli ve spolupráci s místními zemědělci vyčerpat, pak nastoupili dva hasičští vazači a hydraulická ruka vyprošťovací Tatry.

Statný býk s hmotností kolem 800 kilogramů spadl v noci do nádrže společně s teletem, kterému již nebylo pomoci. Býk dostal na začátku hasičského zásahu uklidňující injekci od veterináře. Po vyčerpání močůvky na možné minimum do nádrže vlezli hasiči. „Dva nejstatečnější hasiči pod býkem podvlekli zvedací popruhy a býk mohl pomalu putovat nahoru. Zvedal jej vyprošťovací speciál Tatra 815," uvedl Kůdela s tím, že jakmile býk ucítil pevnou půdu pod nohama, ožil.

„Jen ona utlumovací injekce, kterou dostal do svalu ještě v nádrži, napomohla, aby se z areálu bývalého družstva nestala španělská korida," dodal Kůdela.