Trenér národního týmu juniorů Jaroslav Hudeček z Kariné dovedl své svěřence k postupu

Velké šance byť jen na získání jednoho bodu se mladým Čechům před šampionátem nedávaly, ale házenkáře českého celku v kategorii juniorů to nedeprimovalo. Po skvělých výkonech získali ve skupině smrti tři cenné bodíky a postupují dál!

Trenér Jaroslav Hudeček své svěřence skvěle takticky připravil na všechny tři silné soupeře, které los Česku do základní skupiny přidělil. A soupeři to nebyli ledasjací. Všichni tři si dělali nárok na proniknutí do elitní pětky šampionátu, v případě Němců a Chorvatů šlo o adepty na medaile.

Srbsko – Česko 27:32 (15:15)
V prvním duelu se čekalo, kterému ze soupeřů bude před zbylými zápasy dána naděje na to, poprat se s Němci o druhou postupovou příčku, neboť s vicemistry světa z minulého roku – Chorvaty, se počítalo jako s jasnými postupujícími. První poločas utkání byl naprosto vyrovnaný, oba celky se střídaly ve vedení, pak se Čechům zadařilo a vytvořili si pětibrankový náskok, který ale bojovní Srbové do poločasu vymazali. Druhá půle patřila horkokrevným Balkáncům, vedli už 22:18. Vzápětí ale přišla tříbranková šňůra českého týmu, který snížil a závěrečný sedmiminutový úsek vyhrál 6:2, čímž si připsal veledůležité dva vstupní body.
Sestava Česka: Mrkva, Bavlnka – Krupa 7, Číp 6, Hrstka 4, Bečvář 3, Polášek 3, Sliwka 3, Kružík 2, Mika 2, Diviš 2, Šíra 1, Kotrč, Třeštík.

Česko – Chorvatsko 32:32 (20:18)
Trenér Hudeček dobře věděl, že největší nebezpečí hrozí ze strany Chorvatů z prostoru spojek. Odtud Jihoslované vsítili v prvním utkání Němcům deset branek. Češi vstoupili do zápasu výtečně, vedli 4:0 a výrazný náskok si udržovali až do 15. minuty, kdy vedli dokonce 9:3. Drtivý nástup českého týmu donutil chorvatské trenéry k vybrání oddechového času. Ti se pak dokázali přiblížit českému celku na dvoubrankový rozdíl 14:12. Mírnou převahu si však nadále udržoval český tým.

Po přestávce zkušenější Chorvaté otočili výsledek, tak jako se jim to povedlo proti Němcům, jenže svěřenci kouče Hudečka výborně zabojovali a srovnali na 30:30. Půl minuty před koncem získali Češi po dobré obraně míč a za stavu 32:32 útočili na výhru. Hudeček si vzal time out, nicméně Chorvaté se ubránili, i díky tomu, že je sekundu před koncem zachránila tyč(!) po střele Krupy. Nakonec z toho byl tedy jen bod.
„Remíza s vicemistry světa není určitě k zahození, přesto jsme byli blízko vítězství a to zamrzí. V dalším průběhu naší skupiny se ale tenhle bodík ukázal jako klíčový,“ pověděl šéftrenér mládeže v karvinském Baníku Jaroslav Hudeček.
Sestava Česka: Bavlnka, Mrkva – Číp 8, Krupa 4, Sliwka 4, Hrstka 3, Kotrč 3, Diviš 2, Třeštík 2, Bečvář 2, Mika 2, Kružík 1, Polášek 1, Šíra.

Německo – Česko 26:24 (14:13)
I ve třetím duelu hráli Hudečkovi svěřenci naprosto vyrovnanou partii. První čtvrthodina přinesla nerozhodný stav 7:7, v dalším průběhu se však moc nedařilo překonávat tvrdou německou obranu, zatímco soupeř přidával jednu branku za druhou. Výsledkem bylo vedení Německa 13:8. Češi však prokázali obrovskou vůli po vítězství. Zariskovali v útoku a snížili na nadějných 14:13. Drama pokračovalo i ve druhé části. Mladí čeští reprezentanti srovnali na 18:18, ale Němci pak získali tříbrankové vedení a to si hlídali až do samého závěru. Koncovka našim mladíkům nevyšla, jedna branka za posledních 12 minut je příšerně málo.

Český tým tak musel se třemi body čekat, jak si v posledním utkání skupiny povede rovněž tříbodové Chorvatsko. To však neuneslo tíhu situace a v „jugoslávském“ derby nesmiřitelných táborů podlehlo senzačně mladým Srbům. Ti svou výhrou poslali dál český celek. Společně s vítězem skupiny Německem. Chorvaté naprosto nečekaně končí už po základní skupině.

„Nedařilo se nám příliš střelecky, také rozhodčí na nás v některých momentech byli daleko přísnější než na soupeře. Po celé utkání nás výborným výkonem držel brankář Mrkva. Náš postup ale bereme jako obrovský úspěch," podotkl vedoucí družstva Zdeněk Mičke.

Další výsledky skupiny C: Chorvatsko – Německo 27:26, Německo – Srbsko 30:27, Srbsko – Chorvatsko 24:15.

Konečné pořadí skupiny C: 1. Německo 4, 2. Česko 3 (skóre +3), 3. Chorvatsko 3 (skóre -8), 4. Srbsko 2.

V dalších skupinách se rodila překvapení. V „áčku“ jde dál podle očekávání Francie, ale také Rumunsko, které divoké domácí prostředí dokázalo přetavit v postup na úkor překvapivě nulového Slovinska. Se Slovinci český tým v přípravě jednou prohrál a jednou remizoval. Končí také Poláci.
Pořadí skupiny A: 1. Francie 6, 2. Rumunsko 4, 3. Polsko 2, 4. Slovinsko 0.

Ve skupině B si plný zisk připsal silný ročník Švédů, aktuálních mistrů světa z loňského roku z Bahrajnu. Spolu s nimi postupují Španělé. Maďaři a Estonci byli do počtu, pobaltskému zástupci nebyla nic platná ani překvapivá remíza v úvodním utkání se Španěly.
Pořadí skupiny B: 1. Švédsko 6, 2. Španělsko 3, 2. Maďarsko 2, 4. Estonsko 1.

V D skupině se vítězní Dánové elegantně zbavili silných Rusů, které porazili ve vzájemném zápase a Rusové mají smůlu. Nezvládli totiž vstup s Portugalskem, které si na jejich úkor zajistilo postup. Slováci jsou poslední a bez bodu. Z této skupiny se rekrutují další dva soupeři českého celku v semifinálové skupině – Dánsko a Portugalsko.
Pořadí skupiny D: 1. Dánsko 6, 2. Portugalsko 4, 3. Rusko 2, 4. Slovensko 0.

Český tým na Mistrovství zastupují karvinští hráči Mrkva, Kružík, Sliwka, Kavka a Diviš. Postupem ze skupiny naplnil očekávání mnohých fanoušků a navíc je stále ve hře o postup na MS juniorů, které příští rok hostí Egypt!