Na právě skončené Mistrovství Evropy v házené mužů v Rakousku vyjeli fanoušci v úterý 19. ledna v 9 hodin. Před hodinou sedmnáctou už byli před halou Arena nova ve Wiener Neustadtu, což je menší městečko, nacházející se zhruba 60 km jižně od Vídně. Tato zrekonstruovaná hala pojme 5000 diváků. Zde se odehrávaly zápasy skupiny D, ve které kromě českého nároďáku nastupovali k utkáním ještě Francie, Španělsko a Maďarsko. V českém týmu byli hned tři bývalí hráči Karviné Galia, Sobol a Zdráhala.


Před každým utkáním se muselo projít přísnou kontrolou. I když v propozicích bylo, že si fanoušci mohou do hlediště vzít fotoaparát, někteří s tím měli problémy. „První dvě utkání jsem prošel přes korpulentní blondýnu rakouské agentury, na Maďarsko mě tato dáma už nechtěla pustit. Nakonec jsem uspěl, a to když jsem vytáhl akreditační ceduli od dobrého přítele Ivo Dudka, který již na tomto střetnutí nebyl,“ přiblížil bezpečnostní opatření z Vídně jeden z fandů Oldřich Horák.


Vstupenky vyfasovali fanoušci českého celku výborné, neboť seděli v prvních třech řadách. Jedna vstupenka stála 60 euro. Co se týče občerstvení a suvenýrů, bylo podstatně lepší než na posledním MS v Chorvatsku. Bílé Adidas tílko s emblémem ME stálo 35 eur, čepice 15 eur a šála také 15 eur.


První utkání Čechů se Španělskem nedopadlo pro svěřence trenéra Liptáka dobře. Prohráli 25:37, což málokdo čekal. „Španělská korida nás přejela jako z Hemingwayových románů. Nám se nedařilo nic, soupeři všechno,“ podotkl Horák.


Také druhý zápas s Francií probíhal zpočátku v intencích španělské devastace. Po změně stran už byli Češi jako vyměnění. Sedmibrankový rozdíl smazali v 48. minutě na 17:17. Pak Francouzi vedli vždy o gól a nakonec Česko prohrálo těsně 20:21. „Škoda neproměněných šancí Sklenáka a Sobola v závěru utkání. Mohli jsme se radovat jako před rokem v Brně,“ vzpomínal Horák na slavnou kvalifikační výhru Čechů nad Francouzi.


Ve čtvrtek byl den volna. Ze studentských kolejí na kraji Vídně, kde byli fanoušci Karviné ubytováni, si někteří zašli na fotbalový stadion Rapidu Vídeň, kde dříve čtyři sezony působil legendární Antonín Panenka. „Zvládli jsme také návštěvu zámku Schönbrunm. Tento barokní objekt je ohromný. Láká velkými zahradami, palmovým skleníkem, kde se nachází rostliny z pralesů všech kontinentů. Stylová je kavárna Glorietta a zajímavá je nejstarší zoo na světě. Tento nejstarší zámek v Evropě je zařazen do světového kulturního dědictví UNESCO,“ popisoval Horák.


Čtvrtý den pobytu byl pro fandy nejdůležitější, neboť Češi hráli s Maďarskem. „Před utkáním jsem měl husí kůži, neboť v hale bylo 4000 maďarských příznivců a nás bylo asi 600. Před utkáním přijel další autobus z Karviné, ve kterém byl i výborný trenér Jaroslav Hudeček. Maďaři mají ve svém středu čtyři bývalé hráče ze Srbska. Tento tým je velice silný. Naši se jej nezalekli a perfektním výkonem vyhráli 33:26, což znamenalo postu do osmifinálové skupiny, která se už pak hrála v Innsbrucku. Nejlepším hráčem ČR byl vyhodnocen karvinský odchovanec Martin Galia,“ hodnotil Horák.


Střetnutí s Maďarskem zhodnotil i karvinský kouč Jaroslav Hudeček: „Naši odehráli výborné utkání. Chlapci dokázali, že když dají do hry srdce a hlavu, tak to dopadá většinou dobře. Všichni zahráli na maximum, ovšem Filip Jícha je světová extratřída. Postup znamená velmi dobrou propagaci pro českou házenou."


Celkově se dá konstatovat, že to byl úspěšný a pro mnohé prospěšný zájezd.