Florbalisté Havířova obsadili po základní části extraligy předposlední pozici. Proto musí absolvovat především na psychiku náročná utkání play down, v nichž se rozhodne o nešťastníkovi, kterého čeká sestup o soutěž níže. V sérii proti Pardubicím to zatím na fakt udržení v nejvyšší soutěži moc nevypadá, ale podobně je na tom po dvou utkáních v Ostravě i slabý tým Znojma.

Sokol Pardubice – Torpedo Havířov 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)

Důležitost zápasu byla zpočátku patrná na hře obou celků. Nic na tom nezměnily ani dvě rychlé branky, po kterých domácí vedli a hosté ihned srovnali zásluhou Šmídy. Oba týmy se sice snažily hrát útočně, ale s důrazem na to neudělat fatální chybu. Pardubičtí měli více šancí, ale náskok si vytvořit nedovedli.

O osudu zápasu rozhodl začátek druhé třetiny. Bahník a Kunát získali domácím dvougólové vedení, které určilo další ráz hry. Havířovští pak měli dvakrát výhodu přesilové hry, ale ani jednu nevyužili, takže do poslední třetiny si Sokol držel nadějný náskok.

To, jak se využívají přesilovky, ukázali „perníkáři“ Torpedu ve 45. minutě. Bahník po secvičené kombinaci pohotově zvýšil na 4:1 a hosté ve zbývajícím čase již pouze kosmeticky upravili skóre na konečných 4:2. První krok k definitivní záchraně tedy udělaly Pardubice.

„Do utkání jsme vstoupili špatně. Soupeř nás přehrával hlavně důrazem. Do optimálního tempa a stoprocentního nasazení jsme se dostali až ve třetí třetině a to už bylo pozdě. Tam jsme soupeře dostali pod tlak, ovšem bez gólového efektu,“ konstatoval po zápase trenér Havířova Jan Gajdoš.

Branky a nahrávky: 3. Teichman (Brychta), 22. Kunát (Jelínek), 24. Bahník (Kunát), 45. Bahník (Brychta) – 6. Šmída, 49. Varta (Jurčík). Rozhodčí: Rýznar a Vidlař, vyloučení: 2:3, využití: 1:0, diváci: 123, stav série: 1:0.

Havířov: Schulmeister – Kowal, Vydra, Kičerka, Jurčík, Večeřa, Bezděčík – M. Kožušník, P. Kožušník, Frydryšek – Plášek, Šmída, Bajgar – Varta, Smeták.

Sokol Pardubice – Torpedo Havířov 4:3 po prodloužení (1:0, 0:0, 2:3)

Také do druhého zápasu vstoupili lépe Pardubičtí. Dokázali úspěšně dotáhnout do konce první povedenou akci a zásluhou Vichra vedli už ve druhé minutě. Pak se iniciativy chopili hosté. Jejich převaha však k vyrovnání nevedla.

Ve druhé části se hra vyrovnala a diváci viděli celkem zajímavý florbal, při kterém oba celky sázely na ofenzivu. Když chtěli hráči Torpeda pomýšlet na úspěch, museli přestát dvě přesilovky při vyloučení Bajgara.

Tento hráč se spoluhráčům odvděčil na začátku třetí části, kdy vybídl k vyrovnání Bezděčíka. O tři minuty později otočil skóre Šmída a Havířovští začali pomýšlet na vítězství a vyrovnání série. Jenže z vedení se radovali jen padesát sekund. Teichman vyrovnal a zápas vyvrcholil infarktovým závěrem.

V 59. minutě sehráli Pardubičtí povedenou kombinaci a Bahník do odkryté klece strhl vedení na stranu Sokola. Hosté pak vsadili vše na jednu kartu, odvolali brankáře a utkání dohrávali s šesti hráči v poli. Při power play uzamkli soupeře na jeho polovinu a Pavel Kožušník poslal gólem pětatřicet sekund před koncem zápas do prodloužení.

V něm se snažili oba soupeři o rozhodnutí. V 64. minutě skončila v síti střela domácího Zozuláka, která znamenala vítězství 4:3 a vedení 2:0 v sérii. „Dnes už jsme byli většinu času lepší než soupeř, ale jen to bohužel utkání nevyhrává. V následujících domácích zápasech musíme hrát jako dnes, ovšem daleko efektivněji. Pak máme určitě na to Pardubice porazit,“ míní trenér Gajdoš.

Branky a nahrávky: 2. Vichr (Vacík), 46. Teichman (Brychta), 59. Bahník (Kunát), 64. Zozulák (Brychta) – 42. Bezděčík (Bajgar), 45. Šmída (P. Kožušník), 60. P. Kožušník (Jurčík). Rozhodčí: Vidlař a Rýznar, vyloučení: 3:2, bez využití, diváci: 105, stav série: 2:0.

Havířov: Schulmeister – Kowal, Vydra, Kičerka, Jurčík, Večeřa, Bezděčík – M. Kožušník, P. Kožušník, Frydryšek – Plášek, Šmída, Bajgar – Varta, Smeták, Kubala. Trenér: Jan Gajdoš.

Další zápas hraje Havířov s Pardubicemi v sobotu a případný čtvrtý duel i v neděli.