Házenkáři nastříleli čtyřicítku

Karviná - Ten, kdo si v neděli dopoledne našel cestu do přerovské sportovní haly, rozhodně neprohloupil. K ochutnání totiž byla špičková česká házená, o kterou se především staral úřadující mistr z Karviné.

4.10.2010

Radek Kružík se probíjí obranou Přerova.Foto: David Klein

Sokol Přerov – HCB OKD Karviná 34:40 (17:24)

Ten přijel v rámci 4. kola Zubr extraligy poměřit na Hanou síly s přerovskými Sokoly. Tuto podívanou si nenechaly ujít ani kamery České televize, jež utkání vysílaly v přímém přenosu. Zápas, ve kterém Přerov dokázal, že se nebojí žádného soupeře, skončil po boji ve druhé půli vítězstvím Baníku o šest branek.

Proti úřadujícímu mistru mohli domácí jen získat. Začali bez respektu a v úvodní čtvrthodině se střelci činili na obou stranách. Sokoli se většinou prosazovali z postupného útoku, kdežto Karvinští z rychlých brejků. Po inkasované brance bleskově rozehráli a než hlasatel oznámil průběžný stav po vstřeleném gólu, skóre už se měnilo i na straně druhé.

V 15. minutě byl stav 9:11 a oba trenéři usoudili, že je ten správný čas dát příležitost také druhému brankáři. Přerovskému celku ovšem chyběl Petr Štolcar, a tak se na palubovce za vystřídavšího Kosatíka na chvíli objevil ještě dorostenec Michal Zaoral, který šel však po čtyřech minutách a čtyřech inkasovaných gólech z placu dolů.

To karvinského Drápala nahradil Lefan, tým dostal nový impulz a začal se domácím vzdalovat i díky přesné ruce Vojtěcha Petrovského, v první půli autora devíti branek. Mistr svůj náskok neustále navyšoval a po prvním dějství vedl 24:17.

Že se však dá hrát proti jakémukoliv soupeři, předvedli přerovští házenkáři po příchodu z kabin. Ve 40. minutě byl sice stav ještě 24:30, ale následnou šestiminutovku vyhráli domácí 6:1, stáhli náskok soupeře na 30:31 a byli zpět v utkání.

Jenže zkušený soupeř věděl, kdy zabrat. Do branky se opět vrátil Drápal a Karviná následnou sérií čtyř gólů v řadě v podstatě rozhodla. Dostala se do poklidného vedení, a to si udržela až do konce.

Trenér hostí Jozef Hanták z Karviné po zápase sdělil: „Větší herní kvalitu měl první poločas než ten druhý. Domácí se s námi snažili držet krok co nejdéle a celkem se jim to i dařilo.“

Jeho protějšek na přerovské lavičce Miroslav Frank byl spokojen s útočnou fází svého týmu. „Dát Karviné 34 branek, to je hodně slušné, bohužel jsme jich čtyřicet dostali, a to ještě v domácím prostředí, což je špatně. Obrana nefungovala tak, jak by měla a také brankáři nás nepodrželi. Určitě nám chyběl Štolcar, který by brankáře Kosatíka uklidnil. Pak by průběh zápasu nebyl asi tak jasný,“ mínil po utkání.

„Já také nejsem spokojen s obrannou činností. Často jsme v ní chybovali. Naopak v útoku se hlavně dynamikou a pestrostí nastartoval Petrovský, zvedl celý tým a hru dirigoval, takže naše ofenziva měla tempo i spád,“ dodal Hanták.

„Náskok Karviné jsme stáhli ve druhé půli, kdy jsme snížili na 30:31, bohužel jsme ale opět začali divočit a dělat technické chyby. Myslím, že ten závěr jak Plšek, tak i Výjidák po nemoci, jedny z našich největších opor v utkání, už fyzicky nezvládali. Poslali jsme tam tedy i hráče z lavičky, na soupeře to ale nestačilo. Karviná zaslouženě zvítězila,“ uzavřel hodnocení zápasu přerovský Frank.

Rozhodčí: Kavulič, Skružný, sedmičky: 4/2:2/2, vyloučení: 1:2, diváci: 282.

Nejvíce branek Přerova: Plšek 8/1, Pernička 7, Vyjídák 7/1.

Karviná: Drábal, Lefan – Hanisch 1, Vančo 3, Sliwka 5, Heinz 2, Chudoba 3, Balwas 3, Hanták, Kružík 1, Mrózek 1, Petrovský 14/2, Lyžwa 3, Kalous 4. Trenér: Jozef Hanták.

Další zápas hraje Karviná v neděli s Lovosicemi.

Autor: David Klein