Před polednem se na bohumínském náměstí T. G. Masaryka sešli běžci různých národností, aby i zástupcům Bohumína předali hořící pochodeň. Ta je symbolem celého běhu a předávají si ji z ruky do ruky lidé, se kterými se běžci cestou setkávají. Z rukou běžců ji převzal radní Bohumína Vilém Bannert. Starosta Petr Vícha by se byl akce rovněž rád zúčastnil, protože sám běhá pravidelně při všech sportovních akcích ve městě, ale byl zrovna služebně na radnici v Tachově. Doprovod dělala aktérům běhu městská policie a tajemnice úřadu pak běžce pozvala k malému občerstvení na radnici, kde se všichni běžci podepsali do pamětní knihy Bohumína.

V pravé poledne pak spolu s bohumínskými atlety vyběhli běžci k hraničnímu mostu s Polskem a střídali se při nesení pochodně i vlajek. Na hranicích, kde předali pochodeň polským kolegům, je zkontrolovali celníci. „Do akce jsem se zapojil kvůli její filozofii, které věřím a kvůli které běhám. Někdy to je pořádná dřina a není to vůbec žádná legrace, ale baví mě to a kvůli té myšlence se snažím běžet co nejlépe,“ řekl v Bohumíně Sandro Zincarini z Itálie. „Bylo to v tom vedru náročné, ale jsme zvyklí běhat, navíc nás chladil vítr. Při nesení pochodně i vlajek jsme se všichni střídali, takže to pro nás na rozdíl od soutěžních běhů byla příjemná změna a zpestření,“ shrnul dojmy z běhu harmonie osmnáctiletý Jan Macura z Bohumína.

Doprovod běžcům už od Rychvaldu dělala bohumínská městská policie, která jako předvoj dojela až k hranicím s Polskem. Po celní kontrole na hranicích předali maratonci pochodeň polským kolegům. Nesoutěžní štafetový běh s hořící pochodní začal včera v Ostravě na Prokešově náměstí. Odsud běžci zamířili přes Rychvald do Bohumína a odtud pak do Polska. „Letos se koná jubilejní dvacátý ročník tohoto běhu, v Česku se ale koná teprve od roku 1991. Dosud jsme napříč republikou uběhli 650 kilometrů. Každý rok je ale trasa naší republikou jiná. Loni jsme překračovali českou hranici na Zlínsku. Běžíme každý den nehledě na počasí či svátky,“ uvedl dvaačtyřicetiletý Libor Jeřábek ze Zlína, který absolvoval celou trasu napříč naší zemí. V letošním roce se nesoutěžní štafetový běh koná ve více než 100 zemích světa, mezi kterými je 48 evropských zemí.

Evropská část běhu začala v březnu v portugalském Lisabonu a po překonání 27 tisíc kilometrů doběhne v říjnu do nizozemského Amsterdamu. Českou republikou probíhali atleti od středy 11. července přes Sušice, Prahu, Hradec Králové, Šternberk a Ostravu. Opustili ji v úterý 17. července na hranicích v Bohumíně. Celosvětově je trať dlouhá přibližně 56 tisíc kilometrů. Posláním běhu je vytvářet atmosféru přátelství, vzájemné spolupráce a harmonie mezi lidmi různých profesí, kultur i přesvědčení. Běh proto podporuje mnoho osobností z celého světa. V historii běhu se jej zúčastnili například Matka Tereza, zakladatelka řádu pečující o chudé, nebo nejlepší hráčka v historii ženského tenisu Martina Navrátilová.