VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ladislav Pavlát: Problémy mít nebudeme

Havířov – Basketbalistky Havířova si od nové sezony zahrají první ligu žen. K adaptaci na vyšší soutěž by jim měl dopomoci nový trenér Ladislav Pavlát, který do Havířova přichází z ostravského SBŠ.

6.9.2017
SDÍLEJ:

Ladislav Pavlát na tréninku v Havířově.Foto: Michal Polák

Právě mezi oběma kluby panuje spolupráce na vysoké úrovni, angažováním trenéra Pavláta se ještě prohloubí.

Co jste říkal na možnost trénovat v Havířově první ligu?

Víte, můj příchod zde byl domluven už dříve, a to se ještě nevědělo, že Havířov dostane šanci zahrát si první ligu. Byl jsem připraven převzít holky ve druhé lize, ale když se to celé povedlo, tak to samozřejmě může Havířovu jedině prospět. 

Jak rychle se hráčky na vyšší soutěž adaptují?

Spousta jich už hrávala nejvyšší soutěž u nás v Ostravě, není to takový skok. Větší rozdíl je mezi druhou a první ligou.

Čeká vás hodně práce?

Jak se to vezme. Na to, abychom skloubili herní styly, aby se hra v Havířově co nejvíce podobala tomu, co se hraje v Ostravě, nějaký čas máme, i když se to nejspíš stejně bude ladit za pochodu. Všem nám jde především o jakousi provázanost mezi oběma kluby. Aby hráčky neměly problém při přechodu z Ostravy do Havířova a zpět. 

S jakým kádrem pro první ligu počítáte?

Bude se stavět na odchovankyních Havířova, tak by to asi mělo být, aby diváci chodili na místní hráčky. Jsou tady tři mladé reprezentantky Natálie Rašková, Anežka Kopecká a Anna Kubíčková plus šikovné mladší dorostenky, které před dvěma lety získaly bronzovou medaili na MČR. Ty se budou doplňovat hráčkami z Ostravy, které nebudou mít v nejvyšší soutěži takový prostor. 

Což asi bude platit i obráceně. Čili některé hráčky budou pendlovat mezi oběma kluby?

Ano, takových jsem napočítal osm. 

Děvčata z Havířova by si jistě ráda zahrála ŽBL v dresu Ostravy. Mají na to se prosadit v extraligové soutěži?

Ale ano, příkladem mohou být právě ty tři šikovné mladé hráčky. My jsme na nedávném ME U18 skončili na čtvrtém místě a byly tam hned čtyři holky z Ostravy a Havířova, což je jedna třetina kádru. Havířovská děvčata nastupovala v ŽBL za Ostravu už v minulé sezoně, nejvíc Natka Rašková, ale pro všechny to byla dobrá zkušenost a s každou další jen porostou.

Spolupráce mezi SBŠ Ostrava a BK Havířov se zjevně úspěšně prohlubuje.

O to nám jde. Cílem toho všeho je, aby spolupráce byla čím dál hlubší a aby holky z Havířova mohly plynule přejít do extraligy. Vzdálenost mezi městy je ideální, to je pro rozvoj mladých hráček dobrá zpráva. Talentované basketbalistky dostanou šanci zahrát si nejvyšší soutěž, kdo se nechytí tam, může zase hrát první ligu. Musím to zaklepat, ale spolupráce obou klubů zatím klape.

Jaké ambice si vaše družstvo může do nové sezony klást?

Holkám jsem zatím na tréninku k našim ambicím neřekl nic. Počkám až na příjezd místních děvčat Martiny Šindlářové a Ivety Raškové (byly na turnaji v Brně – pozn. aut.), které jistě budou mít před sezonou holkám co říct. Řeknu to spíš tak, že je důležité dát tomu nějaký řád, jak se říká, aby to mělo hlavu a patu a teprve pak se můžeme bavit o nějakém konkrétním umístění. Ale na špici ani na chvost tabulky to nebude. Soutěž znám a kvalita v našem týmu je. Mezi dvanácti účastníky (poslední tým sestupuje přímo, předposlední hraje baráž – pozn. aut.) se trápit nebudeme.

Ladislav Pavlát působil dlouhou řadu let jako mládežnický trenér v Ostravě. Začínal u chlapců, ale po třech letech přešel do „dívčí a ženské“ sekce a od té doby trénuje tam. S klubem SBŠ Ostrava je spjatý od jeho počátků. Prošel všemi kategoriemi od minižákyň po ženy, které vedl v nejvyšší soutěži půl roku po odvolání trenéra Pětivlase. Zachránil klub v baráži a Ostrava už čtyři roky hraje Ženskou Basketbalovou Ligu (ŽBL). Za osmnáct let trénování dokonale zná poměry v českém ženském basketu, má přehled. Havířovská trenérka Iveta Rašková je jeho spolužačkou ze studia trenérské licence A.

Autor: Martin Ruščin

6.9.2017
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ze zloděje vína se vyklubal muž hledaný slovenskou policií

Ilustrační foto.

Bohumínské kino opět promítá

Prosklené autobusové zastávky zdobí siluety dravců

Zhruba osm set kusů siluet dravců v podobě samolepky, bude na 37 prosklených autobusových čekárnách v Bohumíně. Ochranné samolepky mají varovat ptáky před nárazem.

Barevný podzim v karvinském parku

Už tradiční akce s názvem Barevný podzim proběhne tento pátek 22. září před amfiteátrem v karvinském parku Boženy Němcové.

Rockeři pomohli potřebným lidem a už myslí na příští rok, hrát se bude

Pro mnohé z nich parádní rockerský zážitek, ale především podaná pomocná ruka muzikantů i fanoušků tvrdého bigbítu. Pořadatelé dobročinného orlovského festivalu Rocktherapy v úterý obdarovali tváře letošního ročníku vybranou částkou, kterou tři lidé bojující s problémy po cévní mozkové příhodě použijí pro další rehabilitaci.

Sbírka zemřelého amatérského historika nepřijde vniveč

Staré hornické přilby, lampy a kahany, fotoaparáty, stovky dokumentů a tisíce fotografií z pozůstalosti sběratele, kronikáře, fotografa, folkloristy a amatérského historika Jozefa Chmiela, který letos na jaře zemřel, nepřijdou vniveč.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení