Soupeři totiž vybojoval vedení Robin Haase, nizozemská jednička, která zdolala za 3 hodiny a 39 minut miláčka domácího publika Radka Štěpánka 4:6, 6:3, 6:7, 6:2 a 6:1.

Vyrovnání zařídil svěřencům nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila ve skvělé formě hrající Tomáš Berdych. Sedmý hráč světa a čerstvý semifinalista Australian Open převálcoval Igora Sijslinga 6:3, 6:3 a 6:0.

V sobotu je na programu čtyřhra. Ta startuje v ostravské ČEZ Aréně ve 14 hodin.

Smutný obrat

V zahajovacím zápase se ocitl v úzkých jako první Štěpánek, ale situaci zvládl skvěle. Za stavu 2:3 odvrátil první brejkbol Haaseho a následně sám svůj premiérový využil, když uhrál na příjmu čtyři míče v řadě. Díky tomu se dostal do vedení, ještě jednou obral rozhozeného soupeře o servis a úvodní sadu získal poměrem 6:3.

Také ve druhé sadě oba hráči dobře podávali a nepouštěli protivníka k šancím. Až do stavu 4:4. V deváté hře si vybral Štěpánek slabší chvilku a v ten nejhorší možný moment přišel v utkání poprvé o servis. Nizozemská jednička pak čistou hrou srovnala stav setů na 1:1.

Třetí sadu zahájil povzbuzený Haase tím nejlepším možným způsobem, když znovu obral Štěpánka o podání. Karvinský rodák se ale oklepal a okamžitě oplácel stejnou mincí. A tak se znovu rozhodovalo až v koncovce setu. Štěpánek měl stále navrch, ale ani vedení 6:5 a 40:0 nedotáhl. Tiebreak však zvládl. Klíčový byl obrat z 0:1 na 4:1.

Zdálo se, že za stavu 2:1 by mohl být Štěpánek na koni, ale vše bylo jinak. Ve čtvrtém dějství se brzy propracoval Haase do vedení 3:0, a když se vyhrabal při vlastním podání ze stavu 4:2 a 30:40, šlo se do rozhodující páté sady.

V ní měl Štěpánek za stavu 1:1 dva brejkobly, které však neproměnil a úplně odpadl. Ztratil pět her v řadě a se smutným výrazem zmizel v kabině. „Proměňování brejkbolů bylo klíčové. V těžkých chvílích jsem si pomohl servisem, nebo vynikajícím úderem,“ rekapituloval Haase. „Celkově to byl vyrovnaný zápas. Na začátku jsem nehrál dobře, ale postupně jsem se zlepšoval. I když jsem ztratil dlouhý třetí set v tiebreaku, dokázal jsem se vrátit do zápasu a otočit ho. V posledních dvou setech jsem už byl lepším hráčem,“ dodal.

Berdych blesově srovnal

Následně se na kurtu objevil Tomáš Berdych, který zajistil Čechům vyrovnávací bod, když za 102 minut smetl Igora Sijslinga 6:3, 6:3, 6:0. „Jsem rád, že se mi podařilo získat důležitý bod a srovnat. Snažil jsem se být agresivní, atakovat ho. A to se mi dařilo. Cítil jsem se na kurtu dobře,“ pochvaloval si Berdych po svém jubilejním šedesátém utkání v Davisově poháru.

Do sobotní čtyřhry, která začíná v ostravské ČEZ Aréně ve 14 hodin, nahlásil český kapitán Jaroslav Navrátil zbylé dva členy týmu Lukáše Rosola a Jiřího Veselého. Hrát by však měli Berdych se Štěpánkem. A koho očekávají na druhé straně sítě? „Mají dost vyrovnaný tým, takže těžko odhadovat. Podle mého ale postaví Haaseho s Rojerem,“ míní Tomáš Berdych.