VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ČNB odejmula družstvu Unibon povolení, aby dále působilo jako družstevní záložna

Ostrava − Česká národní banka odejmula družstvu Unibon – spořitelní a úvěrní družstvo povolení působit jako družstevní záložna. 

8.3.2012 6
SDÍLEJ:

Česká národní bankaFoto: Deník/Babej Ivan

„Důvodem byly přetrvávající nedostatky v podnikání této družstevní záložny, které významně a negativně ovlivňovaly její bezpečnost a stabilitu. Rozhodnutí nabylo právní moci 8. března 2012,“ vysvětlil Marek Petruš, mluvčí ČNB.

Podle jeho vysvětlení Záložna Unibon dlouhodobě porušovala limity angažovanosti vůči některým svým členům a ekonomicky spjatým skupinám osob, a to i přes opakovaná upozornění ČNB. „Vzhledem k přetrvávajícím nedostatkům ČNB shledala odnětí povolení za jediné možné a efektivní řešení, které zabrání dalšímu porušování právních předpisů a uzavírání nevýhodných smluv ze strany záložny, a tím i ohrožování majetku jejích členů,“ doplnil Marek Petruš.

Počínaje osmým březnem tak podle něj nesmí záložna Unibon − spořitelní a úvěrní družstvo přijímat vklady, poskytovat úvěry a provozovat další činnosti, s výjimkou těch, které jsou nezbytné k vypořádání jejích pohledávek a závazků.

„Členům družstva Unibon doporučujeme, aby vyčkali na jmenování likvidátora, který posoudí aktuální situaci a určí postup likvidace. Likvidátora na návrh centrální banky jmenuje soud,“ doplnil Marek Petruš.

Skutečnost, že družstevní záložna vstoupí do likvidace, ještě ale podle Tomáše Zimmermanna z odboru komunikace ČNB neznamená, že nebude schopna dostát závazkům vůči oprávněným osobám za zákonných a smluvních podmínek (to znamená vyplatit vklady svých členů z vlastních prostředků). „V případě, že by soudem jmenovaný likvidátor při sestavení zahajovací likvidační účetní rozvahy a soupisu jmění ke dni vstupu družstevní záložny do likvidace zjistil, že záložna nebude schopna dostát svých závazků vůči vkladatelům a vyplatit jim jejich vklady z vlastních prostředků, byly by pohledávky těchto vkladatelů hrazeny Fondem pojištění vkladů,“ objasnil Tomáš Zimmermann z odboru komunikace ČNB.

Jaroslav Odstrčilík z oddělení komunikace Unibonu včera dopoledne potvrdil, že tomuto spořitelnímu a úvěrovému družstvu bylo rozhodnutí o odnětí licence právě doručeno. „Pobočky zůstávají otevřeny. Čeká se na jmenování likvidátora, které je v pravomoci ČNB. Rozhodnutím ČNB od 8. března nemůžeme přijímat vklady a poskytovat úvěry, nesmíme vykonávat ani další činnosti, s výjimkou těch, které jsou nezbytné k vypořádání pohledávek a závazků klientů,“ uvedl dále Jaroslav Odstrčilík. Družstvo Unibon mělo podle něj asi 4,2 tisíce klientů.

Jan Kotíšek, tajemník prezidia Asociace družstevních záložen, na dotaz uvedl, že případ Unibonu je v rámci kampeliček sdružených v asociaci ojedinělý. „Máme k dispozici předběžné výsledky hospodaření za rok 2011. Další kampeličky mají silné kapitálové vybavení. Nemáme v tuto chvíli žádné náznaky, že by se v sektoru mohl obdobný případ opakovat. Aktiva u kampeliček sdružených v naší asociaci narostla loni o třicet procent a blíží se celkově šestadvaceti miliardám,“ upřesnil Jan Kotíšek. Podle něj odejmutí licence v případě Unibonu ale rozhodně neznamená, že střadatelé přijdou o své peníze. „Unibon byl zařazen do systému pojištění vkladů, takže o své peníze nepřijdou. Hranice je přitom relativně vysoká, sto tisíc eur na vkladatele,“ dodal Jan Kotíšek.

Autor: Břetislav Lapisz

8.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdravotní středisko na Dlouhé třídě v Havířově-Podlesí.

Havířov zdravotní střediska prodávat nebude

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Strážníci se distancují od letáků, které mluví o prevenci

Oznámení: Prevence kriminality, projekt Bezpečný byt. Letáky s tímto záhlavím a obsahem se začaly objevovat vyvěšené na vchodech karvinských bytových domů.  

Kvůli zabité čivavě si Skoupý za Havířov už nekopne

ANKETA/ Asi by to nebyla hezké atmosféra, kdyby diváci v průběhu zápasu na jednoho hráče pokřikovali, že je vrah, který zabil psa. I proto už Karel Skoupý za havířovské Indiány kopat nebude. 

Novozélanďan jede po válečných stopách svého otce

Český Těšín, Bohumín - Přiletěl až z druhé strany zeměkoule, aby se na kole vydal napříč celým Českem až do Bavorska po trase, kudy před dvaasedmdesáti lety šel jeho otec coby válečný zajatec takzvaný Pochod smrti.  

Záhada vyřešena: Konstrukce před nádražím je skutečně stojan na kola

Modrá kovová konstrukce přivázaná řetízkem k zábradlí před halou havířovského vlakového nádraží je stojan na jízdní kola a dali ho tam pracovníci Českých drah. Na žádost majitele stanice a města byl odstraněn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení