VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na místě špinavé kolonie vyrostou výrobní haly

Karviná – Už koncem příštího roku by ve městě mohlo přibýt pracovních míst. Pokud vše půjde podle představ radních, měly by na jaře začít stavební úpravy pozemků na pomezí Karviné a Dolních Marklovic na místě bývalé kolonie Vagónka.

1.7.2012
SDÍLEJ:

Kolonie Vagonka šla v pátek 19. srpna 2011 k zemi.Foto: Tomáš Januszek

Město v minulých dnech získalo peníze na přeměnu zatím nevyužívané plochy po bývalé vyloučené lokalitě, kde ve zdevastovaných vilkách žily romské rodiny. Domky nechalo město loni v létě srovnat se zemí. Už před lety se tam totiž počítalo v malou průmyslovou zónou, takže se jen postupně naplňují plány karvinské radnice.

„Na úpravu území a vybudování infrastruktury jsme získali dotaci 21,3 milionů korun. Předpokládáme investici ve výši 30 milionů korun, proto zbytek musíme zaplatit ze svého. S pracemi bychom tedy mohli začít na jaře příštího roku a po vybudování infrastruktury budeme plochy nabízet podnikatelům," upřesnil primátor Karviné Tomáš Hanzel.

Nová průmyslová zóna ale nezabere jen prostor po bývalé kolonii, ale i sousední pozemky (asi 2.3 hektaru – pozn. aut.), které radní pro tyto účely vyčlenili už před několika lety. Dokonce uvažovali o vybudování nové silnice, ale kvůli nedostatku peněz z těchto plánů před cca třemi lety.

„Vagónka bude zóna pro malé podnikatele a služby, což je segment, který v nabídce práce v Karviné chybí. Nás především těší, že najednou vyřešíme několik problémů – zbavili jsme se problémové lokality a zároveň budeme mít co nabídnout podnikatelům, kteří, věříme, dají práci především místním lidem ve sféře, kde ji potřebujeme," řekl primátor Tomáš Hanzel.

Jak se lidé bydlící v okolí dívají na to, že budou mít v sousedství výrobní nebo skladové haly?

Podnikatel Michal Szyrocki hned zjišťoval, zda bude město vykupovat okolní domy nebo pozemky. „Byl bych jen rád. Ale i kdyby ne, nemám s tím problém. Aspoň si pronajmu halu a budu mít kde parkovat auta, kterými rozvážím zboží. Momentálně je parkuju přes půl města," řekl Szyrocki.

Na místě špinavé kolonie vyrostou výrobní haly

V Karviné se s pozemky určenými pro podnikání a průmyslovou jakoby roztrhl pověstný pytel. Je tomu přibližně šest týdnů, co zahájila na II. části průmyslové zóny Nové Pole stavět korejská firma GS Caltes a počátkem června oznámili zástupci Moravskoslezského kraje, že na okraji Karviné, v areálu bývalého Dolu Barbora, plánuje kraj v nejbližších letech vybudovat novou průmyslovou zónu za více než miliardu korun.

„Projekt je ale plánován na etapy, a není tedy nutné mít tu finální částku na startu. V současnosti se kraj snaží získat peníze na výstavbu této průmyslové zóny. Další velkou zónu totiž kraj potřebovat bude, protože okolo roku 2015 budou stávající plochy už plné," uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana Marian Lebiedzik.

Areál má rozlohu zhruba 100 hektarů a v budoucnu by mohl investorům nabídnout plochu až 70 hektarů. Majitelem pozemků a areálu je společnost RPG, které je prý připravena kraji pozemky odprodat.

„Pro Karvinsko, které je oblastí s vysokou nezaměstnaností, je tento prostor ideální: je na okraji města, nezasahuje do obytné zóny a má dobré dopravní napojení," tvrdí náměstek hejtmana s tím, že kraj považuje tuto zónu za strategickou.

Autor: Tomáš Januszek

1.7.2012
SDÍLEJ:
Naštěstí bez zranění se obešla čtvrteční ranní nehoda, při které řidič zboural i semafor v karvinských Loukách.
2

Řidič se lekl psa a srazil semafor

Zdravotní středisko na Dlouhé třídě v Havířově-Podlesí.

Havířov zdravotní střediska prodávat nebude

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Strážníci se distancují od letáků, které mluví o prevenci

Oznámení: Prevence kriminality, projekt Bezpečný byt. Letáky s tímto záhlavím a obsahem se začaly objevovat vyvěšené na vchodech karvinských bytových domů.  

Strážníci a úředníci dostanou vozidla na zemní plyn

Při průběžné obměně vozového parku počítá havířovská radnice s nákupem vozidel pro potřeby svých úředníků a strážníků městské policie s alternativním pohonem na zemní plyn.

Kvůli zabité čivavě si Skoupý za Havířov už nekopne

ANKETA/ Asi by to nebyla hezké atmosféra, kdyby diváci v průběhu zápasu na jednoho hráče pokřikovali, že je vrah, který zabil psa. I proto už Karel Skoupý za havířovské Indiány kopat nebude. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení