VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidem v nouzi stát poplatky za pobyt v nemocnici odpustí

Karvinsko - Mnozí sociálně slabí pacienti platí poplatky za pobyt v nemocnici zbytečně, protože neví, že se od nich mohou osvobodit.  

8.11.2012 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/David Taneček

Tento problém vzniká hlavně u osamělých seniorů, kteří jsou dlouhodobě hospitalizovaní v nemocnici a po zaplacení regulačního poplatku za pobyt mohou mít potíže například s placením nájmu.

Podle Jaroslavy Bernatíkové z Havířova, která pracuje jako dobrovolnice na geriatrii, kde se denně setkává s nemocnými seniory a má možnost vyslechnout si jejich životní příběhy, mnozí sociálně slabší pacienti vůbec netuší, že mohou požádat o potvrzení o tzv. hmotné nouzi, které osvobozuje od hrazení všech regulačních poplatků.

„Den pobytu v nemocnici stojí pacienta sto korun. Někteří z nich si přitom v nemocnici pobudou i tři měsíce. Za tuto dobu musí zaplatit za pobyt v nemocnici a současně jim běží nájemné v bytě, ve kterém bydlí. Pro mnohé je součet těchto částek vyšší než jejich důchod," řekla Deníku Jaroslava Bernatíková.

Ti, kteří se do podobné situace dostanou, mohou zkusit zažádat na úřadu práce o mimořádnou okamžitou pomoc, která se přiznává v různých tíživých životních situacích, kdy příjmy a celkové sociální a majetkové poměry člověku neumožňují překonat nepříznivou situaci vlastními silami.

„V současné době je možné v individuálním a odůvodněném případě lidem, kterým z důvodu hrazení regulačních poplatků v nemocnici nezbývají peníze například na zaplacení nájemného a služeb souvisejících s bydlením, poskytnout mimořádnou okamžitou pomoc," sdělila Táňa Kozelková z tiskového centra ministerstva práce a sociálních věcí.

O přiznání dávek pomoci v hmotné nouzi, mezi které mimořádná okamžitá pomoc patří, rozhodují a vyplácí je úřady práce.

„Člověk, který je sám, má nízký důchod a ocitne se ve výše popsané situaci, se samozřejmě může obrátit na úřad práce, kde se mu dostane patřičného vysvětlení a odborného poradenství. Úřad práce posoudí jeho finanční situaci a na základě zjištěných skutečností rozhodne, zda má, nebo nemá žadatel na některou z dávek hmotné nouze nárok," informoval ředitel Úřadu práce Karviná Radek Foldyna.

Ve většině nemocnic záležitost s odpuštěním regulačních poplatků pacientům vyřizují sociální pracovnice a upozorňují je na to. Není to však jejich povinnost. Sociálně slabí lidé by proto měli se sociálkou komunikovat, aby se včas dozvěděli o svém nároku a mohli ho uplatnit.

„Sociální pracovníci, kteří za seniory do nemocnice docházejí, jim určitě poradí," uzavřela Jaroslava Bernatíková.

Autor: Andrea Vargová

8.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rekonstrukce podjezdu pod železniční stanicí v Havířově.
7

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Ilustrační snímek.

Sinice zatím plavce na přehradách neohrožují

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulici a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Do ulic Orlové vyjíždí myčka popelnic

Pojízdná myčka, která zvládne očistit malé popelnice a kontejnery, a to přímo u domu či na kontejnerovém stání, vyráží v těchto dnech do ulic Orlové. Čisticí vůz pořídila společnost SMO Orlová.

Mladík užil na svobodě několik letních dní a už zase dýchá károvaný vzduch

Venku z basy pobýval přesně čtrnáct dní a šel loupit. Tři kumpáni ve věku 21 a 20 let si za oběť vybrali osmdesátiletou paní.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Karvinsko - Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Karvinsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení