Při porovnání loňských a letošních únorových cen je ale patrné, že například za litr slunečnicového oleje Lukana si připlatí minimálně patnáct korun navíc. Obdobné je to třeba u másla, to ale obchodníci zdražovali už loni na podzim. A to velmi razantně. Místo cen kolem dvacetikoruny za čtvrt kila se často koncem loňského roku vyšplhaly až na dvojnásobek. Dokonce se mluvilo o ceně šedesát korun za čtvrtinku másla. Máslo však nezdražuje, proti loňskému podzimu jsou jeho ceny dokonce nižší.

Zákazníci však musejí být při nákupech pozorní. Výrobci totiž na zdražování občas reagovali tím, že snížili hmotnost baleného másla ze 250 na 200 gramů. Hlavně u lacinějších druhů másla ale jde někdy o zboží, které pochází hlavně z Polska. Menší obchodníci ve večerkách a dalších podobných prodejnách ale stále nabízejí čtvrtinku másla téměř za čtyřicet korun. Litr polotučného mléka v PET lahvích, který lidé loni nakupovali v obchodech ještě za 14,90 až 15,90, se počátkem letošního ledna nakupuje za 17,90 koruny. I v tomto případě jde ale o cenu, kterou lidé platili už koncem loňského roku.

V posledních týdnech se však nahoru šplhají i ceny tvarohu, za který lidé platili kolem třinácti korun za čtvrtkilogramové balení. V některých prodejnách se cena už blíží dvacetikoruně. Rovněž u mouky si lidé připlatí proti loňskému březnu zhruba tři až čtyři koruny za kilogram. Nahoru šly i ceny pečiva, u rohlíků a housek platíme místo 1,90 za kus většinou dvě koruny a padesát haléřů.

Své produkty zdražují i pivovarníci. Lahvový půllitr Pilsner Urquell se nyní prodává za 19,90 koruny. Loni se dal nakoupit za 17,90 koruny, koncem roku si zákazník musel připlatit další korunu. Pivovarníci navíc oznámili, že v nejbližších měsících budou zdražovat zhruba o deset procent kvůli nárůstu cen základních surovin.