VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hospodářská komora potřebuje více členů

Karviná - Okresní hospodářské komory Karviná letos slaví 15 let svého fungování. Na to, čeho se podařilo tomuto profesnímu sdružení podnikatelů dosáhnout a naopak na další cíle, jsme se zeptali předsedy Okresní hospodářské komory Karviná Jaroslava Dadoka.

8.3.2010 2
SDÍLEJ:

Předseda Okresní hospodářské komory Karviná Jaroslav DadokFoto: Tomáš Januszek

Pane předsedo, jak hodnotíte minulý rok z pohledu šéfa představenstva Hospodářské komory okresu Karviná, tedy představitele podnikatelské sféry? Byl dobrý, špatný nebo dokonce velmi špatný?

„Z pohledu podnikatele považuji rok 2009 za špatný. Podle školní klasifikace by to bylo 3 minus.“

Všeobecná hospodářská krize se projevila v mnoha oblastech, podnikání nevyjímaje. Co vás s této souvislosti nejvíce překvapilo, ať už mile či nemile?

„Mne osobně překvapilo několik podivných iluzí. V prvé řadě naivní představa o trvalém růstu poptávky a na ni navazující představa o trvalém růstu výroby a spotřeby, kdy současná situace je jenom nějaký krátký a přechodný stav a po něm znovu přijde období dalšího nebývalého růstu spotřeby a výroby.

Dále mne překvapil bohorovný klid a představy některých našich ekonomů-politiků, jak řešit tuto vzniklou ekonomickou situaci v návaznosti na státní rozpočet. Zjednodušeně řečeno: podniky nejedou, klesá výroba, klesá výběr daní. Nic se neděje. Zjistíme daně, jsou nízké, tak je zvedneme. Co na to zaměstnavatele a zaměstnanci, kteří ty hodnoty vytvářejí? Ti to nějak přežijí. Výsledek bude asi stejný jako byste dojili kozu pětkrát denně.“

Odborníci odhadují, že se Česká republika bude s důsledky ekonomické recese a s tím související ekonomickou krizí potýkat ještě minimálně tento rok. Jste stejného názoru?

„S názory a postoji odborníků pracuji velmi opatrně, a to po zkušenostech z jejich výroků a stanovisek, kdy se dle nich skoro nic nedělo a nyní malují katastrofické scénáře. Vlastně ani neumím klasický pojem krize interpretovat ve stávající ekonomické situaci. Je to krize, co nebo kdo ji způsobil, je její dopad pro všechny stejný, kdo z ní profituje atd.? Proto si nedovolím odhadnout nebo předpovědět dobu, kdy dojde k oživení nebo kdy tento stav budeme chápat jako standardní. Nejvíce mne vak irituje předkládání beznadějných a katastrofických scénářů, které vytvářejí negativní společenské klíma rozdělující společnost na ty a tamty. Krizi v podstatě neřeší podnikatelé, zaměstnavatelé, ale politici.“

Jak v současné nelehké době obstály místní firmy a podnikatelé. Co by jim do dalších měsíců a let nejvíc pomohlo a jak jim event. může pomoci HKOK?

„Situace místních firem se příliš neliší od republikové. Co hospodářské odvětví, to specifický problém. Dle krátkého interního průzkumu jsou firmy, které nepocítily dopad vůbec, např. drobní řemeslníci. Naopak firmy zabývající se ingeneeringem zaznamenaly propad až ke 30 procentům. Skutečnost ukáže, až budou mít firmy detailně zpracovány roční závěrky. Co by tedy pomohlo? Dle mého názoru smysluplné investice státu do rozvojových programů v oblasti infrastruktury, ekologie atd. Podstatě více prostavět jako projíst.“

Hospodářská komora okresu Karviná slaví v letošním roce 15 let své existence. Zkuste ve třech bodech vyjmenovat největší úspěchy její činnosti. Kde naopak vidíte rezervy, co se nepodařilo, nebo nedaří realizovat?

„Jednoznačným úspěchem je, že 15 let funguje. A to i v situaci, kdy naše společnost nerada rozlišuje podnikatele a podnikavce a všem přisuzuje pejorativní nádech. Komora se stala místem podnikatelských a společenských aktivit a je reálně jediným místem zastání podnikatelů. Rezervy vidím v rozšíření členské základny. Docela mne mrzí, že někteří vidí členství v hospodářské komoře jako členství v prestižním klubu a necítí se být jeho členy, jiní věří pouze sami sobě a členství považují za sobě nedůstojné ze zásady. Dovolím si tuto situaci parafrázovat slovy básníka: „Sám nejsi nic a být sám je těžké.“

Povedla se spolupráce s vedením měst a obcí, ale stále je něco vylepšovat. K 15. výročí založení HKOK proběhnou i malé oslavy, které budou spojeny i s kulturně-společenskými oslavami. Ale to vše v dubnu a květnu.“

Autor: Tomáš Januszek

8.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ani deštivé počasí nedoradilo v sobotu stovky příznivců vlaků a všeho okolo od návštěvy Dne železnice v zákulisí bohumínského vlakového nádraží.
1 13

OBRAZEM: Fanoušky vláčků a železnic nerozházel ani déšť

Lávka přes Mlýnku v parku Boženy Němcové se opravuje
1 4

Lávka se propadala pod lidskými kroky

Brankářská fotbalová legenda Jaroslav Kotlorz slaví

Karviná – Dukla Praha má svou fotbalovou brankářskou legendu Ivo Viktora. V Karviné je podobnou legendou pan Jaroslav Kotlorz.

Děti si mohly vyzkoušet, jak vypadala doprava v minulosti

VIDEO/ Program pořádaný na náměstí Republiky završil v pátek Evropský týden mobility v Havířově.

OBRAZEM: Boxeři trénují v nové tělocvičně

Nové prostory začali ke svým tréninkům využívat havířovští boxeři. Tělocvičnu vybudovali pod tribunou fotbalového stadionu v Prostřední Suché.

Uzavírka v centru Českého Těšína v noci skončí

Dnes o půlnoci skončí uzavírka křižovatek ulic Viaduktová, Ostravská, Frýdecká a Jablunkovská v centru Českého Těšína.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení