VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brownfields. Tak zní budoucnost rozvoje Moravskoslezského kraje

OSTRAVA - Zelené louky jsou už plné. Nastal čas nabízet příchozím investorům nevyužité lokality, které jsou z minulosti zatížené průmyslovou výrobou. Na území zdejších měst a obcí je jich stále nespočetně.

11.11.2007
SDÍLEJ:

Příkladem využití brownfield v Ostravě je území Karoliny v centru městaFoto: DENÍK/Miroslav Kucej

Na severní Moravě a ve Slezsku je v současnosti více než dvě stě padesát lokalit typu brownfield. Co to slovo znamená? Jednoduše jde o pozemky, které zůstaly po předchozí průmyslové výrobě, dnes jsou nevyužívány, a představují tak další rozvojový potenciál tohoto regionu.

Moravskoslezský kraj proto upozorňoval na tyto lokality a možnosti jejich využití investory na konferenci Developers to Region. Na tu se včera sjela do Ostravy více než stovka investorů z tuzemska i ze zahraničí. „Zelené louky jsou dnes v kraji plné a další rozsáhlé pozemky nejsou snadno k dispozici,“ uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana pro ekonomický rozvoj Pavel Drobil. Zdůvodnil tak, proč je nyní ve středu zájmu právě možnost využití „hnědých polí“.

„Uvědomujeme si, že budování, udržování a rozšiřování sítě partnerů v oblasti problematiky brownfields a rozvoj trhu s nemovitostmi na základě konkrétní poptávky investora po lokalitě brownfield jsou velkým potenciálem pro další rozvoj kraje,“ vysvětlil dále Drobil a pokračoval: „Pokud bychom tyto plochy a budovy na nich nedovedli označit, budeme jen obtížně umět nabídnout nové průmyslové zóny.“

Podle Pavly Břuskové, ředitelky Agentury pro regionální rozvoj (ARR), už může tento kraj představit také příklady úspěšných projektů regenerace brownfields. „Je jím třeba areál zvaný Bezručka v Novém Jičíně, což je bývalá textilní továrna na výrobu čepic a klobouků umístěná v kompaktní zástavbě centra města. Komplex bude v rámci projektu regenerace přeměněn na areál s občanskou vybaveností a obytnou zástavbou. Budeme pro něj podávat žádost o podporu z Regionálního operačního programu. Celková hodnota projektu by měla dosáhnout 340 milionů korun,“ přiblížila využívání brownfieldů v praxi Břusková.

Podporována je nyní podle jejích slov také přeměna bývalého černouhelného Dolu František v Horní Suché. V tomto areálu by měla vzniknout průmyslová zóna s podnikatelským inkubátorem. V současné době se zde staví nová hala. Cena celého projektu je odhadována na dvě stě milionů korun. „Obce nejsou dost odvážné, aby šly do rozvoje lokalit, které je dnes hyzdí. Není pro ně totiž lehké připravit náročný projekt a žádat s ním o dotace. Měly by však opravit aspoň to, co sami mohou, a pak na takzvanou velkou práci přilákat investory, kteří na těch nevyužitých místech postaví třeba aquapark a pomohou tak rozvoji zdejšího turistického ruchu. My jim v tomto úsilí chceme pomáhat,“ vyjádřila se závěrem ředitelka ARR.

Související článek:

 

 

 
 
11.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Také letos se Zámek Fryštát připojí k akci Hradozámecká noc a nabídne v sobotu 26. srpna zájemcům noční prohlídky. Snímky jsou z roku 2016.
4

Zámek se lidem ukáže v nočních světlech a barvách

Soud mladíkovi vyměřil dvanáct let žaláře.
9

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Následující víkend budou obyvatelé části Orlové a Bohumína bez teplé vody.

Ve městě přibyly nové autobusové čekárny

Na třech autobusových zastávkách v Havířově se mohou cestující nově chránit před deštěm nebo sněžením pod přístřešky. Práce na nich v těchto dnech finišují.

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení