VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kde budou finanční úřady? Nikdo stále neví

Karvinsko - Kde budou podnikatelé, ale i zaměstnanci, kteří daňové přiznání podávají prostřednictvím finančního úřadu (FÚ), vyřizovat tyto finanční záležitosti od ledna příštího roku?

30.9.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Taneček David

To momentálně nikdo neví. Po ohlášeném a poté odvolaném rušení poboček finančního úřadu mj. v Orlové, Bohumíně a Českém Těšíně zatím nikdo z odpovědných neřekl, kde budou pobočky, na základě reorganizace ministerstva financí, ve velmi okleštěné podobě fungovat.

Ve stávajících prostorách v jednotlivých městech to s největší pravděpodobností nebude. Budovy chce totiž stát v rámci úspor vyklidit a prodat.

„Úspor docílíme tím, že by nám města a obce měly pomoci najít vhodné prostory pro pracoviště finančních úřadů," tvrdí ministr financí Andrej Babiš.

Finanční správa proto požádala starosty obcí, kde se provoz poboček FÚ redukuje, aby jí pomohli s nalezením vhodných prostor a budov v jejich městech a obcích. Tak, aby si lidé své záležitosti s úřady, a to nejen finančními, mohli vyřídit na jednom místě.

„V dané věci se bude spolupracovat také s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových," řekl počátkem září generální ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček.

Starostové měst, kterých se redukce provozu poboček finančního úřadu dotkne, však vidí situaci složitěji. Podle nich je představa ministerstva financí, potažmo generálního ředitelství Finanční správy, naivní.

Dva slibovaní úředníci, kteří mají do obcí dojíždět vykonávat výběr daně a administrativu s tím spojenou a měli by najít zázemí ideálně přímo na radnici daného města, nemohou nápor podnikatelů i fyzických osob absolutně zvládnout.

„Kancelář pro dva lidi neřeší slib ministerstva financí, že v případě potřeb, tedy v období daňových přiznání (leden až březen) pracoviště posílí. Neumíme si dost dobře představit, kde ty posily budou. Na chodbě?" ptá se starosta Bohumína Petr Vícha.

Je pro něj nepochopitelné, proč nechce stát nadále využívat pro potřeby finanční správy budovu postavenou před lety speciálně pro potřeby finančního úřadu, a dva úředníky chtít umístit do budovy městského úřadu.

Podobně vnímají situaci okolo nového režimu fungování poboček finančního úřadu představitelé Českého Těšína.

„V našem městě užívá finanční úřad vlastní budovu, a jelikož se jedná o pobočku s největším počtem zaměstnanců a vykazuje nejvyšší počet zpracovávaných dokumentů ze všech navržených ke zrušení. Budeme se opět obracet se žádostí na ministerstvo financí a ředitele finanční správy, aby od rušení této pobočky ustoupili," říká místostarosta Českého Těšína Stanislav Folwarczny.

Také v Orlové by byli rádi, kdyby tamní pobočka finančního úřadu fungovala jako dosud v prostorách Doubravanu. „Obyvatelé Orlové jsou na tyto prostory zvyklí," říká starosta města Tomáš Kuča.

Redukce provozu poboček finančních úřadů celkem ve 23 městech a obcích v rámci celé České republiky včetně systému a místa jejich fungování od roku 2016 se stále řeší.

„Varianty řešení se na Finančním úřadě pro Moravskoslezský kraj v této chvíli připravují," řekla Deníku mluvčí Finanční správy pro MSK Petra Homolová.

Autor: Tomáš Januszek

30.9.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Také letos se Zámek Fryštát připojí k akci Hradozámecká noc a nabídne v sobotu 26. srpna zájemcům noční prohlídky. Snímky jsou z roku 2016.
4

Zámek se lidem ukáže v nočních světlech a barvách

Soud mladíkovi vyměřil dvanáct let žaláře.
9

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Následující víkend budou obyvatelé části Orlové a Bohumína bez teplé vody.

Ve městě přibyly nové autobusové čekárny

Na třech autobusových zastávkách v Havířově se mohou cestující nově chránit před deštěm nebo sněžením pod přístřešky. Práce na nich v těchto dnech finišují.

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení