VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lékařů ubývá, stav se zhoršuje

Karvinsko - Paní Jarmila několik týdnů bojovala sama s bolestmi části pohybového ústrojí. Když bylo nejhůř, tlumila to prášky od chápavé sousedky. Ne, paní Jarmila nepatří mezi ty, kteří by odmítali lékařskou péči, a lékaři zase odmítali ji. Ordinace specialistů jsou dnes ale natolik přeplněné, že čekací lhůty se pohybují mnohdy v řádech týdnů. Přeplněné jsou i ordinace lékařů praktických. A bude hůř.

12.10.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek.Foto: Deník

„Za pár let nám populace lékařů zestárne natolik, že nově příchozí mladí lékaři už nedokáží nahradit mnohem větší počty odcházejících," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví (MZ) Ladislav Šticha.

STAV NIKDO NEŘEŠIL

Podle něj se tato situace předchozích patnáct let vůbec neřešila. Současný stav se tak dostal na hranici udržitelnosti. Vedení nynější MZ je tak prý první po letech, kdo začal něco dělat.

Současný stav se ale netýká jen karvinského okresu. „Ve velkých městech ten problém není téměř patrný, ale v menších a ekonomicky slabších regionech je situace vážná," podotýká mluvčí ministerstva.

Řešení? Těch je potřeba několik. „Naše ministerstvo se dohodlo s ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, aby se zásadním způsobem v následujících letech zvýšil počet studentů medicínských oborů, aby se tento propad podařilo zastavit. Ale mluvíme tady o prvních efektech za zhruba 8-10 let, tak dlouho se lékař připravuje na povolání," podotýká dále Ladislav Šticha.

KRVÁCENÍ ŘEŠÍME PŘILÉVÁNÍM KRVE

Jenže, je tady další problém. Jak říká mluvčí České lékařské komory (ČLK) Michal Sojka, spousta mladých lékařů z České republiky odchází pracovat do zahraničí. V prvé řadě je tam lákají nesrovnatelně lepší platové podmínky. „Takže my sice navýšíme počet vystudovaných lékařů, ale toto je podobné, jako bychom krvácení řešili tím, že budeme přilévat více krve, ale zároveň neřešili a nezastavili jeho prvotní příčinu," upozorňuje zástupce ČLK.

Podle mluvčího ČLK by navíc chtěla změnu i celková koncepce vzdělávání nových lékařů u nás.

Ale zpět k samotným odchodům. V současné době je podle ČLK nedostatek lékařů problémem takřka v celé Evropě. A například v Německu či v Rakousku české absolventy vítají velmi rádi. ČLK říká, že jedním z kroků by bylo nastavit lékařům i sestrám v České republice takové platové podmínky, které by je „držely" doma.

S tím se shoduje i MZ. „Dalším z řešení je zřízení sítě tzv. neziskových nemocnic, které by pokrývaly celé území ČR, růst počtu lékařů a jejich finančního ohodnocení, během tří let o narůst o více než 30 procent," dodal mluvčí MZ.

Autor: Richard Kutěj

12.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rekonstrukce podjezdu pod železniční stanicí v Havířově.
7

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Ilustrační snímek.

Sinice zatím plavce na přehradách neohrožují

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulici a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Do ulic Orlové vyjíždí myčka popelnic

Pojízdná myčka, která zvládne očistit malé popelnice a kontejnery, a to přímo u domu či na kontejnerovém stání, vyráží v těchto dnech do ulic Orlové. Čisticí vůz pořídila společnost SMO Orlová.

Mladík užil na svobodě několik letních dní a už zase dýchá károvaný vzduch

Venku z basy pobýval přesně čtrnáct dní a šel loupit. Tři kumpáni ve věku 21 a 20 let si za oběť vybrali osmdesátiletou paní.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Karvinsko - Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Karvinsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení