VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města se hlásí o peníze, které jim slíbilo OKD

Karvinsko - Roky se z těch peněz platily nejrůznější kulturní akce ve městě, šly i na podporu mladých sportovců, spolků či jiných kulturních organizací.

19.6.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek. Foto: Deník/Tomáš Januszek

Vyhlášením insolvence na OKD penězovod vyschl, ovšem smlouvy jsou platné, takže města chtějí slíbené peníze od OKD získat v rámci insolvenčního řízení.

Například Karviná bude nárokovat 40 milionů korun. „Třicet sedm milionů jako příspěvek pro rozvoj obce a tři miliony do fondu primátora," řekla mluvčí města Šárka Swiderová.

Přestože město peníze zatím nedostalo, musí ze slíbené částky odvést DPH. Proto zastupitelé požádali vedení OKD, aby městu poskytlo aspoň oněch 7,9 milionu korun, které město musí státu zaplatit.

„Jakmile budeme mít dohodu s OKD podepsanou, připojíme se s našimi nároky ke konkurzní podstatě. Smlouva je uzavřena až do roku 2020, takže budeme nárokovat 37 plus tři miliony do fondu primátora, a to hned pětkrát, za roky 2016 až 2020," dodala Swiderová.

V podobné situaci je Orlová, které měla od OKD ročně slíbeno něco málo přes 40 milionů korun.

„Už 30. května jsme přihlásili částku ve výši 40 703 849 korun, která vychází ze smlouvy na zajištění a ochranu nemovitostí a z částky za vypořádání důlních škod," potvrdila mluvčí města Nataša Cibulková.

DOPLATKY ZA MAJETKY

Se svými pohledávkami se k insolvenčnímu řízení přihlásili také lidé, kteří v Karviné-Starém Městě v rámci příprav na plánovanou těžbu v posledních letech prodali OKD své majetky. Důlní firma některým vlastníkům zaplatila pouze část dohodnuté ceny. Zbytek, možná statisíce korun, měli dostat poté, co zcela vyklidí nemovitost.

Protože se blíží splatnost doplatku, lidem nezbylo než své nároky uplatnit touto formou.

Podle zdrojů ze Starého Města by se mělo jednat o pět až šest majitelů. O jejich nárocích už může rozhodovat nově ustavený prozatímní věřitelský výbor, kterému předsedá zástupce České správy sociálního zabezpečení.

VYSOKÁ TRÁVA, OPUŠTĚNÉ RUINY

Nedostatek hotovosti se projevuje i přímo ve Starém Městě. Například garáže, které už OKD vykoupilo, stačilo zdemolovat jen zčásti. A pokud nebude OKD platit, demoliční firmy se do práce nepohrnou. Podobně se prý ve Starém Městě nekosí ani pozemky, které patří těžařům.

„Tráva je metrová, demolice nedokončené. Vypadá to tam jako v květnu 1945," přiblížil v úterý situaci městským zastupitelům majitel zahrádky ve Starém Městě Jiří Dráb.

Z přihlášky pohledávky v rámci insolvenčního řízení se dá vyčíst také to, že OKD už neplatí ani státu. Ne za zdravotní pojištění zaměstnanců, ale ani za uhlí, které vytěžilo. Nedoplatek na úhradách z vydobytých nerostů přesahuje 19 milionů korun.

Insolvenční správce Lee Louda k této věci uvedl, že se k ní zatím nemůže vyjádřit. „Dosud jsem se neseznámil se všemi přílohami přihlášených pohledávek," řekl MF DNES.

Autor: Tomáš Januszek

19.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Také letos se Zámek Fryštát připojí k akci Hradozámecká noc a nabídne v sobotu 26. srpna zájemcům noční prohlídky. Snímky jsou z roku 2016.
4

Zámek se lidem ukáže v nočních světlech a barvách

Soud mladíkovi vyměřil dvanáct let žaláře.
9

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Následující víkend budou obyvatelé části Orlové a Bohumína bez teplé vody.

Ve městě přibyly nové autobusové čekárny

Na třech autobusových zastávkách v Havířově se mohou cestující nově chránit před deštěm nebo sněžením pod přístřešky. Práce na nich v těchto dnech finišují.

Bohumín bude hlídat více kamer

Kdokoli přijede do Bohumína, bude pod dohledem průmyslových kamer. Od září budou sledovat hned tři silniční vjezdy, a sice v Záblatí, ve Skřečoni a také u nájezdu k dálničnímu přivaděči v Šunychelské ulici. Město tak v rámci zvýšení bezpečnosti rozšiřuje kamerový systém. Zaplatí za to necelý 400 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení