„Jsme připraveni. Vítáme iniciativu v zájmu ČR a zaměstnanců," uvedl v komentáři pod Mládkovým tweetem Středula.

O budoucnosti Dolu Paskov měli už včera jednat i někteří ministři se zástupci OKD a mateřské New World Resources (NWR), schůzka však byla zrušena. Důvodem byly podle informací ČTK vysoké finanční požadavky NWR.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) včera ve Sněmovně řekl, že schůzka byla přeložena na leden.

Mládka spolu s Babišem a ministryní práce Michaelou Marksovou (ČSSD) pověřila vláda k vyjednávání nové dohody o budoucnosti Dolu Paskov, který OKD patří, na začátku října. Současná dohoda mezi státem a společnostmi totiž zřejmě přestane platit na konci roku kvůli klesajícím cenám uhlí.

Jak dál s Dolem Paskov?

V roce 2013 OKD oznámila, že prodělečný Důl Paskov zavře. Vláda se loni v červnu s majitelem dohodla, že těžba ve ztrátovém dole poběží do konce roku 2017 a kabinet zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků. Dohodu podepsal ministr průmyslu a zástupci OKD a NWR.

Od počátku bylo domluveno, že dohoda se stane neplatnou, pokud by podle mezinárodních srovnávacích standardů od 1. července 2014 do 31. prosince 2017 po tři po sobě následující čtvrtletí klesla cena uhlí pod 110 dolarů za tunu. Pod tuto hranici klesly ceny uhlí již ve druhém a třetím čtvrtletí letošního roku a ministerstvo předpokládá, že tomu tak bude i pro čtvrté čtvrtletí.

„V současné době je naší prioritou předjednat smlouvu o Paskovu ve světle současných tržních podmínek a vyřešit sociální náklady spojené s uzavřením ztrátového dolu," řekl ČTK minulý týden poradce pro vztahy s investory NWR Radek Němeček.

Ceny uhlí zažívají v posledních letech výrazný propad. Od roku 2011 zlevnila tuna koksovatelného uhlí na méně než polovinu.