VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obchod s dluhy, nová pravidla

Karvinsko - Řada insolvenčních správců dává přednost tučným ziskům před dobře odvedenou prací. Takovéto zjištění vyplynulo z kontroly, kterou loni provedlo ministerstvo spravedlnosti.

17.5.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Dimír Šťastný

Někteří si totiž kvůli získání co největšího množství kauz otevřeli po celé republice i více než 60 poboček a řádně se starat o svěřené dlužníky pak prostě nestíhají.

Učinit tomu přítrž má nová vyhláška, která začne platit 1. srpna a výrazně omezí možnost zřizování fiktivních provozoven insolvenčních správců.

„Nová vyhláška stanovuje povinnost správce setrvat na pobočce po celou dobu úředních hodin alespoň jeden den v týdnu a být tehdy k dispozici dlužníkům v insolvenčním řízení," vysvětlil Jiří Hovorka z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

Z toho tedy plyne, že insolvenční správce nemůže mít jako dosud 10, 20 nebo i více poboček, ale maximálně pět jako je pracovních dnů v týdnu. Tak aby byl každý jeden celý den v jedné kanceláři.

Více poboček = více klientů, ale nižší kvalita služeb

Pro náš region je toto opatření o to aktuálnější, že je to právě Moravskoslezský kraj, kde bylo v roce 2014 podáno nejvíce insolvenčních návrhů v celé republice. Insolvenční správce je zjednodušeně řečeno fyzická osoba nebo i společnost, kterou soud určí, aby se po schválení oddlužení postarala o konkrétního dlužníka, kterému by správce nejen radil a následujících pět let ho dozoroval, ale především pomohl najít nejlepší řešení jak pro dlužníka, tak i pro ty, kterým dluží.

„Původní novela zákona si kladla za cíl, aby všechny osoby, které získaly povolení pro výkon činnosti insolvenčního správce, měly rovnoměrný přísun kauz. Zároveň ale novela připustila zřizování provozoven s tím, že každá provozovna se zařazuje do seznamu pro přidělování kauz," vysvětlil mluvčí Krajského soudu v Ostravě Dalibor Zecha.

Právě to, že počet provozoven mohl pomoci správci získat vyšší počet kauz, byl oním kamenem úrazu.

„Počet věcí přidělených jednotlivým správcům se násobně lišil, a to právě podle počtu zřízených provozoven, což vedlo i k snížení kvality výkonu funkce insolvenčního správce," tvrdí Zecha.

A jaká je situace na Karvinsku? Mezi 62 insolvenčními správci najdeme takové, kteří mají třeba 22 provozoven a podle svých úředních hodin by měli být ve stejnou dobu v Karviné, Liberci i v Ústí nad Orlicí. Jejich nedostupnost potvrzují i lidé z poraden při finanční tísni, na které se obracejí zoufalí klienti insolvenčních správců. „Klienti nám volají do poradny, že se nemohou spojit se svým správcem, což je problém. Stává se, že správce má sídlo v Praze nebo třeba v Brně, pobočku v každém okrese a když mu klient potřebuje rychle ukázat nějaké papíry, udělat okamžité rozhodnutí a podobně, má prostě smůlu," sdělil Deníku Martin Gojný z Poradny při finanční tísni v Ostravě.

V současné době je v České republice zapsáno tři tisíce provozoven a jejich počet nadále rapidně narůstá, často na úkor kvality. „Velmi často je totiž za provozovnu označen veřejně nepřístupný objekt, restaurace, herna či rodinný dům, jehož obyvatelé o existenci provozovny na dané adrese nemají žádné informace," potvrdil Jiří Hovorka z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti.

Tomu by měla povinnost být během otevíracích hodin na provozovně fyzicky přítomen učinit přítrž.

Autor: Michaela Zormanová

17.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oznámení o nálezu peněz.

V Datyních hledají člověka, který ztratil peníze

Havířovští fotbalisté uhráli bod a drží se mezi nejlepšími třemi.

Ztráta, zisk? Těžko říct

Dnes v poledne končí hlasování ve finále svatebních párů

Karvinsko – A je tu finále! Letní soutěž Regionu o nejsympatičtější svatební pár má za sebou 13 základních kol a nyní nás čeká finálová volba.  

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

V pondělí se rozhodne, co s flekatým ledem na havířovském zimáku

Situaci s ledem na havířovském zimním stadionu budou řešit na společném setkání zástupci Správy sportovních a rekreačních zařízení a hokejového klubu HC AZ Havířov v pondělí.

Platit parkování kartou? Možná v budoucnu

Moderní způsoby placení například parkovného jsou ještě za branami Karvinska. To, co je dnes možné například v Opavě, tedy platba parkování formou sms, je na Karvinsku buď úplné sci-fi, nebo hudba poměrně daleké budoucnosti.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení