VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radomír Vilhan: Setkáváme se s výmluvami a neochotou pracovat

Karvinsko - Nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců a, co je ještě snad horší, neochota lidí pracovat. To jsou jedny z velkých problémů, s nimiž se potýkají zaměstnavatelé na Karvinsku. V regionu, který má dlouhodobě v rámci republiky nejvíce lidí bez práce, zjištění až zarážející…

28.11.2016 3
SDÍLEJ:

Ilustrační snímekFoto: Deník

Nedávno zveřejněná analýza trhu práce, kterou si nechalo vypracovat ministerstvo práce a sociálních věcí, mluví o tom, že mezi evidovaným lidmi bez práce je velký nedostatek těch, kteří jsou tzv. uplatnitelní z důvodu nedostatečného vzdělání. To se samozřejmě promítá v tom, že firmy tyto lidi nechtějí. Evidujete tento problém i na Karvinsku?

Předseda Hospodářské komory okresu Karviná Radomír Vilhan. Ano i s tímto problémem se setkáváme a to nejen u našich členů podnikatelských subjektů. Ten problém má ještě jednu rovinu a to je ochota lidí vůbec pracovat. Mnohé firmy nabízejí tzv. „zaučení" na danou profesi, ale sehnat dostatek uchazečů ochotných pracovat a naučit se něčemu novému je problém.

Mají místní firmy problém zajistit si dostatek lidí, které potřebují pro svoji výrobu? Nabízejí úřady práce takové lidi?

Mají velký problém a to souvisí s odpovědí v předchozím bodě. Úřady práce jsou schopny v mnoha případech tyto lidi zajistit, ale po příchodu k zaměstnavateli na výběrové řízení se zaměstnavatelé setkávají spíše s výmluvami, překážkami a ne s ochotou pracovat.

Pokud je lidí nedostatek, jak ho firmy řeší? Náborem mimo region nebo dokonce v zahraničí?

Řeší se různě náborem v jiných regionech, v zahraničí, přes úřad práce a jeho jednotlivé projekty. Perspektivním krokem jsou bezesporu návštěvy základních a středních škol, kde mezi žáky a studenty propagujeme technická řemesla.

Jaké profese místní podniky nejvíce poptávají? Které profese jsou podle vás pro nejbližší roky kvůli uplatnění v místních podnicích nejvíce perspektivní?

Největší poptávka mezi firmami je po technických profesích a to jak dělnických, tak i technicko-hospodářských, jako je např. zámečník se znalostí čtení výkresů, svářeč všech oprávnění, obráběč klasický i na CNC stroje, zedník, instalatér, elektrikář, přípravář výroby-technolog výroby, rozpočtář, tiskař, šička, ale také například operátor výroby, který je manuálně zručný a hlavně ochotný pracovat.

Aby si zaměstnavatelé do budoucna zajistili lidi vzdělané v oborech, které potřebují, doporučujeme jim mimo jiné navštěvovat už základní školy, jednat s výchovnými poradci, informovat rodiče na třídních schůzkách, zvážit možnosti firemních stipendií ve vybraných profesích a tak podobně.

Autor: Tomáš Januszek

28.11.2016 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Naštěstí bez zranění se obešla čtvrteční ranní nehoda, při které řidič zboural i semafor v karvinských Loukách.
1 2

Řidič se lekl psa a srazil semafor

Zdravotní středisko na Dlouhé třídě v Havířově-Podlesí.

Havířov zdravotní střediska prodávat nebude

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Strážníci se distancují od letáků, které mluví o prevenci

Oznámení: Prevence kriminality, projekt Bezpečný byt. Letáky s tímto záhlavím a obsahem se začaly objevovat vyvěšené na vchodech karvinských bytových domů.  

Strážníci a úředníci dostanou vozidla na zemní plyn

Při průběžné obměně vozového parku počítá havířovská radnice s nákupem vozidel pro potřeby svých úředníků a strážníků městské policie s alternativním pohonem na zemní plyn.

Kvůli zabité čivavě si Skoupý za Havířov už nekopne

ANKETA/ Asi by to nebyla hezké atmosféra, kdyby diváci v průběhu zápasu na jednoho hráče pokřikovali, že je vrah, který zabil psa. I proto už Karel Skoupý za havířovské Indiány kopat nebude. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení