VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozčílený ministr: Šéf OKD nám řekl, že nic neví, nic nemůže

Karviná – Poněkud rozčarováni sdělovali ve čtvrtek odpoledne ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a jeho kolegyně z ministerstva práce a sociálních věcí Michaela Marksová novinářům své dojmy z jednání s managementem OKD.

24.3.2016
SDÍLEJ:

Na jednání se zástupci OKD přijeli ve čtvrtek ministr průmyslu Jan Mládek a ministryně PSV Michaela Marksová. Jednání se starosty zdejších obcí se konalo na zámku Fryštát. Foto: Milan Haluška

„Potvrdili nám pouze, že k polovině roku propustí 345 zaměstnanců, a to ty, kteří budou chtít odejít dobrovolně. Chtěli jsme se také ujistit, zda je to poslední propouštění, které by mohlo letos v OKD nastat, a tuto jistotu jsme nezískali. Byli jsme odkázáni na jednání s novými vlastníky společnosti NWR, mateřskou společností OKD, kterou nedávno získali věřitelé sdružení ve skupinu Ad Hoc Group," řekl novinářům ministr průmyslu Jan Mládek.

Ještě více však Mládka s Marksovou, moravskoslezského hejtmana Miroslava Nováka a vládního zmocněnce pro Moravskoslezský kraj Jiřího Ciencialu zarazila informace, že současný management OKD nemá mandát k jakýmkoli restrukturalizačním krokům.

„Jsem tím šokován," řekl novinářům moravskoslezský hejtman.

„Management OKD prý nemá mandát k jednání o dalším vývoji firmy v letošním roce a je prý je třeba počkat na výsledky analýz z nových vlastnických struktur NWR," tlumočil informaci, kterou získal od šéfů OKD.

Mluvčí OKD: Na strategii se pracuje

Mluvčí společnosti Ivo Čelechovský k tomu řekl, že stávající výkonný management OKD realizuje restrukturalizaci tak, jak bylo určeno a strategické plány jdou mimo něj.

„Vedení firmy plní stanovený program, konsolidační plán se dokončuje ve spolupráci s odborníky z NWR. Předložit ho chceme ve druhém čtvrtletí roku," řekl Čelechovský.

Dodal, že letošní prioritou je rozhodnutí o osudu Dolu Paskov. „Další šachty se zavírat nebudou," dodal.

Vládní zmocněnec Jiří Cianciala si myslí, že situace v OKD je zralá na to, aby řízení firmy převzal krizový management. „Bez znalosti dlouhodobé strategie, kdy nevíme, kolik se bude těžit, kolik lidí odejde, nemůže vláda nic, neví, na co má připravit," řekl Cienciala.

Ministryně Michaela Marksová uvedla, že ministerstvo už chystá sérii opatření, která by měla propouštěným lidem pomoci. „Hledáme zaměstnavatele, víme, která jsou přesně volná místa, jaké tam jsou pozice, u těch propuštěných lidí pak budeme vědět, kteří na ně případně mohou přejít, kteří by se na to museli rekvalifikovat," uvedla Marksová.

Také hejtman Novák připomněl, že se na vládní úrovni připravuje návrh na vytvoření pracovních pozic pro lidi, kteří opustí doly.

„Meziresortní komise už projednávala možnost zaměstnání až 300 lidí z dolů na likvidaci ekologické zátěže, a to pod hlavičkou státního podniku Diamo," řekl Novák.

On sám je prý v otázce nejbližšího fungování OKD optimistou.

„Současní vlastníci a zároveň věřitelé firmy chtějí své peníze zpět a ty dostanou jedině, když budou uhlí těžit a prodávat. Takže je především v jejich zájmu, aby OKD fungovalo, a by mělo peníze na provoz a těžilo. Jinak se totiž ke svým penězům nedostanou," řekl Hejtman a dodal, že věří tomu, že vlastníci NWR budou dříve nebo později s vládou jednat a řeknou, jak si fungování OKD do budoucna představují. „Jsem přesvědčen, že i na konci roku se bude těžit, otázkou je v jakém rozsahu," řekl Novák.

Zklamaní odcházeli z jednání s ministry horničtí odboráři. „Prakticky nic se nepohnulo. Sice se mluvilo o příspěvcích pro propuštěné horníky na dopravu do nového zaměstnání, a další vládní pomoci, ale dokud to nemáme na papíře, jako by to nebylo," komentoval výsledek jednání šéf hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.

Autor: Tomáš Januszek

24.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Rekonstrukce podjezdu pod železniční stanicí v Havířově.
7

Podjezd pod železniční tratí bude uzavřen. Na Šumbark po objížďce

Natáčecí den nového českého televizního filmu Dukla 61 v prostorách Dolu Žofie v Orlové.
10

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Do ulic Orlové vyjíždí myčka popelnic

Pojízdná myčka, která zvládne očistit malé popelnice a kontejnery, a to přímo u domu či na kontejnerovém stání, vyráží v těchto dnech do ulic Orlové. Čisticí vůz pořídila společnost SMO Orlová.

Mladík užil na svobodě několik letních dní a už zase dýchá károvaný vzduch

Venku z basy pobýval přesně čtrnáct dní a šel loupit. Tři kumpáni ve věku 21 a 20 let si za oběť vybrali osmdesátiletou paní.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Karvinsko - Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Karvinsku.

Senioři projdou malou „policejní akademií“

Jak se chovat při pouličním přepadení, jak správně použít pepřový sprej, ale také jak se nenechat napálit třeba takzvanými šmejdy, ale i základy první pomoci či procvičování paměti.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení