VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Samá hospoda, ale na krejčího nenarazíte

Restaurace na každém rohu, ale krejčího či řezníka aby člověk pohledal. Není divu jen na Karvinsku totiž připadá na jedno krejčovství zhruba 100 restaurací.

1.6.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Vyplývá to z on-line mapy drobného podnikání, která poskytuje základní informace o koncentraci a rozložení podniků v jednotlivých oblastech. Vytvořili ji datoví žurnalisté Samizdat pro program T-Mobile Rozjezdy a kromě jiného má informovat i o tom, které služby v daných oblastech České republiky chybějí.

„Existuje mnoho obcí nad tisíc obyvatel, v nichž například zcela chybí kadeřník, cukrář nebo prodejna potravin," říká Tomáš Ryšavý ze společnosti T-Mobile. Naopak nejčastěji jsou podle něj zastoupení provozovatelé restaurací, kaváren nebo stánků s občerstvením, kterých je v Česku necelých 60 tisíc.

CHYBĚJÍ PEKAŘI I OPRAVÁŘI

A řada základních služeb chybí i na Karvinsku. Mezi jedny z nejvzácnějších zde patří krejčovství, která nejsou například v Havířově či v Českém Těšíně vůbec.

Nedostatkové jsou i pekárny a řeznictví, kterých jsou v celém Česku jen tři stovky. Řada lidí pak postrádá i opraváře drobných a domácích spotřebičů, stejně jako výrobce a opraváře obuvi.

„Volná místa jsou dlouhodobě především v oboru šiček. Obecně platí, že o tuto pozici není ze strany uchazečů o zaměstnání zájem i z důvodu nižšího mzdového ohodnocení. Část uchazeček, které dříve v oboru pracovaly či jsou v oboru vyučeny, navíc již ze zdravotních důvodů zaměstnání vykonávat nemohou," uvedl ředitel kontaktního pracoviště Úřadu práce v Karviné Dalibor Závacký.

„Švadlenky nejsou a nebudou. Už při shánění zaměstnanců jsem měla problém někoho najít. Obor se přestal vyučovat a tak, až my umřeme, už nebude nikdo, kdo by řemeslo dělal," říká pak majitelka bohumínského krejčovství Květa Schneiderová, která se řemeslu věnuje 30 let. Podle ní je o krejčovské služby stále zájem, důležitá je však šikovnost samotné švadleny.

To dokazuje i karvinský svatební salon Maanba, kde nově zahájili také úpravu oděvů. „Je to služba, kterou místní obyvatelé vítají, protože švadlenky v okolí nejsou. Přicházejí k nám i s takovými požadavky, jako jsou běžné záplaty," vysvětluje vedoucí salonu Karin Jurkovská.

I z toho důvodu se na různých místech okresu začaly objevovat nejrůznější kurzy šití, které se většinou zaměřují právě na úpravy a opravy oblečení. Samotné obory krejčí, švadlena a šička však ze škol v okrese postupně vymizely.

„Obor Krejčí jsme na naší škole v minulosti vyučovali. S postupující demografickou krizí však uchazeči ztratili zájem a došlo k utlumení a likvidaci dílen. Stejný osud postihl tento obor a podobné řemesla na téměř všech školách v republice, ale třeba i na Slovensku a v Polsku. I vyhlášená oděvní průmyslová škola v Trenčíně městě módy je dnes už umělecká a oděvnictví zde přežívá jen okrajově," vysvětluje například ředitel Střední školy v Prostřední Suché Petr Szymeczek.

Autor: Redakce

1.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Tříletého chlapce kousl pes do hlavy

Kašnu v Českém Těšíně zaplnila pěna ze saponátu.

Opilci, kteří vylili chemikálii do kašny, možná půjdou před soud

Svatební pár Karvinského a Havířovského deníku: Hlasujte ve 12. kole

Soutěžní svatební páry, které zaslaly redakci Deníku fotografie, mohou vyhrát zajímavé ceny.

Naoko hluchá Rumunka chtěla okrást policistu

Na policistu v civilu narazily dvě Rumunky, které se snažily podvodem okrádat dobrosrdečné Havířovany u obchodního centra v Prostřední Suché.

Bohumínské nádraží dostane novou střechu i fasádu

Budova bohumínského vlakového nádraží je obehnána lešením a na staveništi je pořádný cvrkot. Část dělníků mění střechu, další pak renovují fasádu z ulice Adama Mickiewicze.

Policista jel šetřit krádež, pak zjistil, že okradeným je on sám

Vyrazil vyšetřovat krádež a na místě zjistil, že okradli jeho. Policista z Bohumína se dostal do kuriózní situace, když od strážníků přebíral zadržené zloděje kol.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení