„Jsme prakticky domluveni. Tento týden jsme svolali pracovní seminář zastupitelů, kde jsme je seznámili s dosavadním průběhem jednání i jeho výsledky. V této chvíli ještě nebudu říkat jméno investora, ale jsme dohodnuti na tom, že mu město Ostrava odprodá ve své mošnovské zóně přibližně osmnáct hektarů půdy, na které do roku 2016 vystaví nové průmyslové provozy. Na Ostravsku vznikne minimálně devět set nových pracovních míst. Předpokládám, že další pracovní místa na sebe naváží subdodavatelské firmy. Jihokorejský výrobce, který se pohybuje v oblasti automobilového průmyslu, zde v nejbližších letech investuje 2,5 miliardy korun," uvedl ostravský primátor Petr Kajnar. Jednání byla podle něj velmi intenzivní.

„Kvůli tomu, abychom umožnili dodržení harmonogramu investora, byla ale současně velmi tvrdá. Zdá se, že přichází oživení ekonomiky. Zóna, kterou jsem připravil před deseti lety, se začíná opět plnit," doplnil primátor Kajnar.

Zastupitelé města Ostravy budou návrh investiční smlouvy mezi statutárním městem Ostrava, Českou republikou, CzechInvestem, Moravskoslezským krajem a jihokorejským investorem projednávat ve středu 25. června.

Následným podpisem smlouvy by měla být završena intenzivní jednání, která vedli představitelé města Ostravy se zástupci korejské společnosti. „Schválením smlouvy, která předpokládá, že Ostrava poskytne pozemky v ceně jedné koruny za metr čtvereční, město podpoří vznik tolik potřebných pracovních míst v Moravskoslezském kraji částkou 65 milionů korun. Jen na výplatách sociálních dávek tím ovšem státu ušetří ročně nejméně 180 milionů korun," upozornila mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Jméno investora nechtěl prozradit ani hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák. Podle něj by se ale na každé plánované místo mohly napojit dvě až tři další pracovní místa v rámci subdodavatelských firem. „Podobné to bylo i v Hyundai," podotkl v krátkosti hejtman. Jak už dříve uvedl, výhodou zóny v Mošnově je blízkost letiště, dálnice a nově budovaného napojení na železnici.