VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z OKD letos odejdou další lidé

Karviná - Největší těžební společnost v zemi letos opustí další stovky lidí. Zástupci OKD včera oznámili, že plánovanému snížení těžby oproti loňskému roku chtějí přizpůsobit i stav pracovníků v dole i na povrchu.

31.1.2015 32
SDÍLEJ:

Práce v podzemí černouhlené šachty. Ilustrační snímek. Foto: Libor Běčák

„Společnost OKD plánuje v letošním roce vytěžit zhruba 7,8 milionu tun uhlí. Tedy téměř o milion tun méně než v loňském roce. V dlouhodobém horizontu bude těžební profil OKD nadále klesat. Těmto faktorům se musí přizpůsobit počet zaměstnanců," řekl mluvčí OKD Marek Síbrt.

Dodal, že společnost ročně přirozenou cestou opustí zhruba 500 zaměstnanců, kteří odcházejí do důchodu, jiného zaměstnání, případně ze zdravotních a jiných důvodů. Na odchodu se chce firma dohodnout především s lidmi v důchodovém nebo předdůchodovém věku, případně s těmi, kteří jsou sociálně zajištěni.

„Po dohodě s odborovými organizacemi zároveň detailně analyzujeme počet zaměstnanců dodavatelských organizací, jejichž počet se v letošním roce sníží. Optimalizace počtu pracovních míst prochází celou společností," vysvětlil mluvčí OKD.

Připomněl, že s ohledem na platnou kolektivní smlouvu mají zaměstnanci nárok na nadstandardní odstupné ve výši šesti měsíčních platů.

Mají-li být odchody dobrovolné, nemají s tím odboráři problém. „Víme o zhruba 300 až 350 lidech, kteří mají odejít z organizačních důvodů. Pokud se tito lidé s firmou dohodnou, je to v pořádku. Případné problémy jsme připravení řešit i soudní cestou," řekl v reakci na včera zveřejněné propouštění v OKD šéf hornických odborů Jaromír Pytlík.

Dodal, že firma odborům také slíbila snížení počtu pracovníků z dodavatelských firem až od 800. „Proč propouštět kmenové zaměstnance a nechávat si lidi z dodavatelských firem. Naším cílem je zachovat místa především pro naše lidi," dodal Pytlík.

Kvůli plánovanému propouštění firma už loni připravila sociální program, který má těm, kteří OKD opustí, pomoci s hledáním nového zaměstnání.

„Pro odcházející zaměstnance firma připravila program Nová šichta, který odstartoval na podzim loňského roku. Program se slibně rozvíjí, zapojilo se do něj několik desítek zaměstnanců, kteří OKD opustili na konci roku 2014, a zhruba pro více než 10 z nich se již podařilo velice rychle najít uplatnění," přiblížil mluvčí OKD Marek Síbrt.

Podle něj je cílem optimalizace počtu pracovních míst a přizpůsobení počtu zaměstnanců klesajícímu objemu těžby, ale také mimořádně náročným podmínkám na trhu s černým uhlím, kde v uplynulých třech letech klesly ceny koksovatelného uhlí na méně než polovinu. K poklesu cen došlo také u energetického uhlí.

„Podle analýz expertů nelze v nejbližším období očekávat výrazný nárůst cen uhlí. Proto společnost OKD musí nastavit své podnikání na udržitelnou úroveň i při současných extrémních podmínkách na trhu, aby uchránila ostatní zaměstnance a mohla být nadále klíčovým zaměstnavatelem v regionu," tvrdí Síbrt.

Autor: Tomáš Januszek

31.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 32
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Lidé budou přes víkend bez teplé vody

Ilustrační foto.

Bohumín bude hlídat více kamer

Hledá se ztracená Etiopanka

Karviná – Po ztracené cizince pátrají od neděle místní policisté. Zmizení ženy z Etiopie nahlásila rodina z Kuvajtu, která je v Karviné na dovolené. 

Fleky na kluzišti půjdou do ztracena

Na zimním stadionu v Havířově se v pondělí debatovalo o tom, zda kvůli flekům v ledové ploše přistoupit k dílčí opravě, celkovému rozpuštění nebo ponechání v současném stavu.

Den D se přiblížil. Ve čtvrtek se rozhodne o osudu OKD

Karvinsko – Už ve čtvrtek se sejdou věřitelé společnosti OKD, která je od loňského května v insolvenci, aby rozhodli o osudu největší těžební firmy v zemi a tím i budoucnosti jejích zaměstnanců.

Bohumín nové dresy vítězstvím nepokřtil

Bohumín /FOTO/ - Ani do třetice se prvního divizního vítězství nedočkali.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení