VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před 30 roky se v centru Havířova odehrálo ohnivé drama

Požáry ve výškových budovách nejsou ojedinělé. Jeden takový se odehrál před 30 lety v Havířově. V sobotu 7. března 1987 přibližně ve tři čtvrtě na jedenáct dopoledne ohnivé jazyky zachvátily část třináctiposchoďového výškového domu ve Vardasově ulici v blízkosti havířovské tržnice.

10.5.2017
SDÍLEJ:

Dobový snímek ze 7. 3. 1987 z hašení požáru výškového domu v centru Havířova. Foto: Deník/Archiv Nové Svobody

Co se vlastně stalo? Z větráku šachtice bytových jader jednopokojových bytů se začal valit hustý černý dým. Stačila chvilka neopatrnosti a nepozornosti. Paní z bytu v prvním patře postavila na plynový sporák rozpustit tuk, zapomněla na něj a odběhla k sousedce. Byla to kritická minuta. Sporák bezprostředně sousedil s bytovým jádrem a začalo hořet.

Dobový snímek ze 7. 3. 1987 z hašení požáru výškového domu v centru Havířova.

Černý dým se rychle rozšiřoval do dalších pater. Obyvatelé domu se snažili dostat na balkony, aby unikli nepříjemnému dýmu.

Oheň byl ohlášen v 11.03 hodin a havířovská jednotka Sboru požární ochrany se dostavila na místo během pěti minut. Ihned provedla první průzkum a zjistila, že kouřem jsou zachváceny byty až po osmé patro.

Evakuace

Bylo třeba se urychleně postarat hlavně o děti a starší lidí. Následně byly povolány a sbory z okolních měst dále jednotka Hlavní báňské záchranné služby. Ostravský požární útvar byl požádán o vyslání žebřů a vysokozdvižných plošin.

Oheň se nakonec podařilo lokalizovat před 12. hodinou. K jeho úplné likvidaci došlo zhruba o půl čtvrté odpoledne, kdy už byly prostory bez zadýmení. Zásahu se zúčastnily asi tří desítky záchranářů a také lékařská jednotka.

Nakonec vše dopadlo relativně dobře. Oheň se naštěstí nerozšířil do vedlejších bytů. Bylo by to pak mnohem horší. Většina obyvatel domu se ještě tentýž den mohla vrátit do svých bytů. Dvě ženy utrpěly zranění a byly odvezeny do nemocnice.

Škody podle magazínu Nové svobody vznikly pouze na majetku. Později se ale ukázalo, že jedna stará paní z osmého poschodí zemřela v nemocnici. 

Nedostatky

Ohněm postižené prostory čekaly na opravu.

Požár přitom odhalil v budově řadu nedostatků. Při její výstavbě nebyla například řešena úniková cesta nebo scházely hasicí přístroje. Aby se něco obdobného neopakovalo, byla přijata celá řada protipožárních opatření.

Tragický požár experimentálního domu

V Havířově předtím už jeden velký požár s tragickými následky byl. Dne 1. ledna 1969 krátce po osmé hodině v sedmiposchoďové budově, takzvaném experimentu, v ulici 40. výročí KSČ (po roce 1989 přejmenována na 17. listopadu) vznikl ve čtvrtém patře ničivý oheň, který si vyžádal čtyři lidské životy, otce, matky a dvou dětí.

Autor: Josef Pintér

Místo události:
10.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V soutěži letos Anežka za video Podtlak ve sklenici získala už druhý tablet. Ten se rozhodla věnovat kamarádce a její pěstounské rodině.

Školačka zabodovala ve fyzikální soutěži. Výhru darovala pěstounské rodině

Jakub Gajdica

Letní kina zažívají renesanci, říká šéf karvinských kin Jakub Gajdica

Do poraden Modrého kříže míří více lidí, kteří chtějí zvládnout svou závislost

Lidem, kteří jsou závislí na alkoholu či jiných návykových látkách, již osm let pomáhá regionální nestátní nezisková organizace Modrý kříž. Cestu do jejich poraden, z nichž dvě jsou v okrese Karviná, nachází stále více lidí.

Senioři mají příjemné posezení a těší se na cvičení

Bude-li teplé a slunečné léto, mohou jej členové klubu seniorů Karviná-Hranice prožít na zahradě.

Krajské kluby znají své soupeře v poháru

V rámci losovacího aktivu, který se uskutečnil ve čtvrtek v Olomouci, byl rozlosován rovněž i nový ročník pohárové soutěže MOL Cup.

Pokuta za rychlost může dovolenou pořádně prodražit

Nástrahy čekají například v opravovaných úsecích v Rakousku, kde jsou automatické radarové systémy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies