VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na úřední adrese bydlí na Karvinsku už tisíce lidí

Karvinsko - Zhruba osm tisíc. Tolik lidí je na Karvinsku trvale přihlášeno na tak zvanou úřední adresu. Vlastníci bytů a domů se tím brání například před tím, aby nemuseli splácet dluhy za někoho, kdo má v jejich bytě trvalé bydliště a sám v něm nebydlí.

23.1.2013
SDÍLEJ:

Magistrát města Havířova. Ilustrační foto. Foto: Libor Běčák

Čísla ukazují, že lidí s trvalým pobytem na radnicích stále přibývá. „Loni v lednu mělo trvalý pobyt na radnici 827 lidí, letos v lednu už jich je 1 222. Lidé, bytová družstva či město ruší trvalý pobyt buď bývalému nájemníku, rodiče dětem či jeden z rozvedeného manželského páru bývalému partnerovi," sdělila mluvčí Bohumína Lucie Balcarová.

V Orlové a v Havířově za poslední rok narostl počet „bezdomovců" o necelých dvě stě lidí, v Českém Těšíně zhruba o sto čtyřicet. V Karviné byla situace nejhorší před třemi lety.

„Teď už to tak neroste, špatné to bylo kolem roku 2010, kdy jsme poprvé museli rozdělit centrální volební okrsek na dva. Dnes máme na radnici hlášeno 1 812 dospělých plus k tomu jejich děti," informovala mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Přihlášení k trvalému pobytu na adrese radnice ale není tak jednoduché. Je třeba prokázat jasně stanovené důvody, tedy nestačí jen ujištění, že člověk nemá kde bydlet. Nejčastěji to jsou finanční důvody, kdy někdo naseká dluhy a odhlásí jej vlastník bytu nebo rodina, aby se uchránila před exekutory.

I v tomto případě je třeba prokázat, že daná osoba už tam nebydlí. Úředníci se prý dokonce setkávají i s případy, kdy lidé přijdou s požadavkem, že chtějí mít trvalé bydliště na radnici. To však není možné, člověk sám sobě zrušit trvalé bydliště nemůže.

„Návrh může podat tzv. navrhovatel, což je vlastník domu či bytové jednotky nebo nájemce bytu, který se prokáže listinou prokazující tuto skutečnost. Navrhovatel musí prokázat, že osobě, které hodlá zrušit trvalý pobyt, zaniklo užívací právo k domu či bytu, například ukončením nájmu, a že uvedený dům či byt daná osoba neužívá, což se prokazuje například výslechem této osoby a navržených svědků," vysvětlila Jana Mašková z Městského úřadu v Českém Těšíně.

Kvůli lidem, kteří mají bydliště na radnicích, vznikají městům určité náklady a papírování.

„Náklady s tím pochopitelně jsou, protože se vše musí ověřovat, a pokud jde o korespondenci, je většina samozřejmě nedoručitelná, takže doporučené dopisy, které si lidé nevyzvednou, musíme posílat zpět. Ani administrativně to není jednoduché, ale rozhodně to není palčivý problém," dodala Šárka Swiderová.

Autor: Andrea Vargová

23.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Následek srážky dvou osobních aut u Savely v Havířově.
5

Tři zranění při večerní srážce dvou osobáků

Ilustrační foto

Zplodiny z karmy otrávily muže, žena o život bojuje

Lilo jako z konve, vyhrála Anouska Koster

Region – Vítězkou druhé královské etapy cyklistické Gracie se stala Nizozemka Anouska Koster.

AKTUALIZUJEME

Mezi Frýdkem-Místkem a Českým Těšínem voda poškodila dálnici

DENÍK SLEDUJE/ Dešťové srážky mají na svědomí zvýšené hladiny vodních toků na severu Moravy a ve Slezsku. Vodohospodáři také zvýšili odtok z některých přehrad. V některých místech se voda vylila z koryt. 

Filmová kola už se točí. Začalo 19. Kino na hranici

Těšíny – Ráno naostro, večer pak po slavnostním zahájení pak i oficiálně se v pátek rozsvítila světla v digitálních promítačkách 19. filmové přehlídky Kino na hranici.

VIDEO: Ženu při úklidu vyděsily granáty

Při úklidu domácnosti v centru Havířova musel v pátek dopoledne pomáhat pyrotechnik.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies