VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z věznice v Ostravě-Heřmanicích může jít domů až polovina trestanců

Ostrava – Dílčí amnestie, kterou v rámci svého novoročního projevu vyhlásil prezident republiky, by v rámci celé České republiky mohla dostat na svobodu až sedmi tisíc vězňů. Nejvíce trestanců má být propuštěno v Ostravě-Heřmanicích, a to až 550 z celkového počtu 976 odsouzených. Druhou z ostravských káznic – vazební věznici v centru Ostravy – opustí přibližně stovka lidí.

2.1.2013 11
SDÍLEJ:

Před věznicí v Ostravě-Heřmanicích se již od dopoledních hodin scházeli první lidé, kteří čekali na propuštění svých blízkých.Foto: Deník/Pavel Sonnek

O propuštění od středečního dopoledne rozhodují v Ostravě soudci místního okresního soudu, kteří se vydali přímo do ostravských věznic. Deníku to řekl mluvčí ostravského okresního soudu Alexandr Dadam s tím, že do věznice v Ostravě-Heřmanicích odjelo dvanáct soudců trestního úseku, do vazební věznice v centru Ostravy se vydali tři soudci.

Související článek: Amnestie udělala tečku za známými ekonomickými kauzami, nikdo nebude potrestán

„Budeme tam na místě řešit všechny věci," uvedl Dadam. Jak dlouho projednávání jednotlivých případů potrvá, není podle Dadama zatím jasné. Soudci se musejí nejprve seznámit se spisy, u kterých amnestie připadá v úvahu. Teprve poté rozhodnou, zda jsou splněny všechny podmínky. „Jedeme tam na jeden den. Budeme se snažit vše co nejrychleji vyřídit," prohlásil Dadam.

Propuštění vězně po pravomocném rozhodnutí soudu trvá přibližně dvě hodiny. „Každá vězněná osoba, na kterou se vztahuje amnestie prezidenta republiky, musí absolvovat výstupní zdravotní prohlídku, odevzdat zapůjčený materiál a vyřídit všechny administrativní záležitosti," uvedla mluvčí Vězeňské služby ČR Gabriela Pohlová s tím, že vězeňská služba je připravena vězně propouštět nepřetržitě.

Ve věznici v Ostravě-Heřmanicích je rušno již od úterního odpoledne. Necelé tři hodiny poté, co prezident během novoročního projevu informoval o dílčí amnestii, vedení věznici nastoupilo do práce.

„Od 16 hodin jsme byli na pracovišti a začali se připravovat. Považovali jsme za nutné dát podrobné informace vězňům, aby byli takzvaně v obraze. Poskytli jsme jim text amnestie, seznámili jsme je i s dalšími věcmi," uvedl ředitel věznice Petr Kadlec, který o plánované amnestii neměl ani potuchy. „Bylo to pro mě překvapení. Nečekal jsem to," řekl Kadlec.

Propouštění vězňů by podle něj mohlo způsobit komplikace v chodu věznice. „Čekáme, do jaké míry se amnestie dotkne pracovišť odsouzených. Jednak jsou to režijní pracoviště, například kuchaři a uklízeči, ale spíše jde o pracoviště pro externí firmy. Pokud u nich dojde k výpadku, budeme se snažit, aby šlo o krátkodobé výpadky," uvedl Kadlec.

Amnestie se týká zejména vězňů, kteří byli odsouzeni k nepodmíněným trestům nepřesahujícím jeden rok, vztahuje se však i na další odsouzené. Na svobodu se v rámci České republiky může dostat až sedm tisíc lidí.

První z nich opustili brány žalářů po poledni. Venku na ně čekali jejich příbuzní a přátelé.

Amnestie pamatuje i na některé podmíněné tresty, domácí vězení nebo obecně prospěšné práce. Může se tak dotknout dalších tisíců osob odsouzených například za dopravní nehody. Těmito případy se ale budou soudy zabývat později. „Teď řešíme akutní věci, ty další přijdou na řadu později," řekl mluvčí ostravského okresního soudu Alexandr Dadam.

Amnestie se týká i nepravomocně ukončených trestních stíhání, která trvají více než osm let, a u nichž nehrozí vyšší než desetiletý trest. Vztahuje se tak mimo jiné i na známé kauzy Union banka, Moravia banka nebo Českomoravská družstevní záložna, které se projednávaly či projednávají u Krajského soudu v Ostravě. Stíhání všech aktérů bude zastaveno.

Na dílčí amnestii prezidenta republiky zareagovali i policisté, kteří v regionech, v nichž se nacházejí věznice, přijali bezpečnostní opatření. „V současnosti spolupracujeme s vězeňskou službou, monitorujeme situaci, abychom v případě potřeby mohli aktivně reagovat nejen na případné narušení veřejného pořádku, ale také na možné problémy v souvislosti se zvýšenou dopravou. V rámci vyhlášeného bezpečnostního opatření moravskoslezští policisté ve vytipovaných lokalitách a oblastech posílí svou hlídkovou činnost," řekla mluvčí krajské policie Daniela Vlčková s tím, že k žádným mimořádným událostem zatím nedošlo.

Policisté jsou kvůli amnestii v pohotovosti

Na dílčí amnestii prezidenta republiky zareagovali i policisté, kteří v regionech, v nichž se nacházejí věznice, přijali bezpečnostní opatření. „V současnosti spolupracujeme s vězeňskou službou, monitorujeme situaci, abychom v případě potřeby mohli aktivně reagovat nejen na případné narušení veřejného pořádku, ale také na možné problémy v souvislosti se zvýšenou dopravou. V rámci vyhlášeného bezpečnostního opatření moravskoslezští policisté ve vytipovaných lokalitách a oblastech posílí svou hlídkovou činnost," řekla mluvčí krajské policie Daniela Vlčková s tím, že k žádným mimořádným událostem zatím nedošlo.

VÍCE K TÉMATU PŘINESEME VE ČTVRTEČNÍM TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ DENÍKU.

Autor: Jaroslav Perdoch

2.1.2013 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pohřešovaná Etiopanka Medina Mohammed Ali.

Hledá se ztracená Etiopanka

Led kluziště na zimním stadionu v Havířově se nepodařil. Místo bělostného podkladu jsou na něm nepřehlédnutelné fleky.
16

Fleky na kluzišti půjdou do ztracena

Den D se přiblížil. Ve čtvrtek se rozhodne o osudu OKD

Karvinsko – Už ve čtvrtek se sejdou věřitelé společnosti OKD, která je od loňského května v insolvenci, aby rozhodli o osudu největší těžební firmy v zemi a tím i budoucnosti jejích zaměstnanců.

Bohumín nové dresy vítězstvím nepokřtil

Bohumín /FOTO/ - Ani do třetice se prvního divizního vítězství nedočkali.

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

FOTO+VIDEO/ Hluk čtyř motorů letounu blížícího se k přistání na ostravském letišti poutal k obloze zraky lidí na trase od Opavy přes Bílovec, Frýdek-Místek, Havířov, Šenov či Ostravu.

U Slavie budou závodit drony

Na atletickém stadionu v centru Havířova budou v sobotu soutěžit piloti dronů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení