VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Dole Hlubina se chystá „Provoz“ na tři směny

Ostrava - V roce 1992 zde byla po 140 letech ukončena těžba uhlí, v roce 2014 by tady mohl začít zcela nový Provoz. Řeč je o Dole Hlubina. Těžkou manuální práci tam má nahradit činnost vzdělávací a tvůrčí.

7.4.2012 16
SDÍLEJ:

Na Dole Hlubina se už nyní pořádá několik kulturních akcí. Klub s názvem Provoz, který by fungoval nonstop, by se mohl začít stavět od letošního podzimu, první návštěvníky by pak měl přivítat dva roky nato.Foto: archiv Vítkovice Machinery Group

Dolní oblast Vítkovic a Důl Hlubina. To jsou dva propojené areály, které se mění v místo, jež nabídne veřejnosti spoustu nových možností pro aktivní trávení volného času. A zatímco v Dolní oblasti najdou zázemí především lidé holdující technickým záležitostem, na Hlubině si přijdou na své lidé humanitně zaměření. Vytvořit by se tam měl zcela nevšední vzdělávací prostor a aktivní umělecké podhoubí.

„Chceme, aby se u nás na Hlubině pořádaly nejrůznější vzdělávací workshopy, semináře, autorská čtení, aby k nám chodili lidé všemožných zájmů hudebníci, malíři, sochaři, filmaři, fotografové nebo tanečníci. A aby u nás našli všechno, co ke svému rozvoji potřebují,“ vysvětluje Marta Pilařová ze sdružení Hlásím se k továrně, které ve spolupráci se sdružením Dolní oblast Vítkovice reaktivaci Dolu Hlubina připravuje.

Výsledkem spolupráce obou sdružení je žádost o dotaci, která byla podána na konci minulého roku v rámci výzvy Integrovaného operačního programu ministerstva kultury. „Podávali jsme dvě žádosti. První na necelých dvě stě milionů se týká revitalizace budovy starých koupelen, kompresorovny, skladu, rozvodny a průběžné jídelny, druhá ve výši přes sto milionů korun je zaměřena na rekonstrukci nových koupelen,“ popisuje Karel Malík, projektový specialista ze sdružení Dolní oblast Vítkovice. Vyjádření k oběma žádostem by mělo přijít v průběhu května.

Letošní akce na Dole Hlubina

6. květen: Muzejní noc

6. červen: Divadelní festival Dream Factory

6. červenec: Hudební festival Colours of Ostrava

6. srpen: Kemp Hlubina

6. září: Filmový festival Ostrava Kamera Oko

Provoz Hlubina bude vzdělávacím kulturním centrem fungujícím symbolicky ve třech směnách, 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Ranní směnu budou tvořit především vzdělávací kurzy a semináře, odpolední směnu zkoušky kapel, práce v uměleckých ateliérech, zkoušky amatérských divadelních a tanečních souborů a setkávání v nejširším slova smyslu. Noční směna pak bude zasvěcena koncertům, filmovým, divadelním či tanečním představením.

Jedním z cílů konceptu je nabídnout lidem zkušebny, ateliéry a sály, kde si mohou pronajmout prostor a čas. „Když si budu chtít něco vyzkoušet, například nějakou uměleckou techniku, tak vím, že půjdu na Provoz. Tam si to můžu zkusit, tam se potkám s lidmi, kteří tomu rozumí, kteří si navzájem poradí, doplní a obohatí se. Koncept je jasný, funguje takto v mnoha městech po celém světě, nejblíže je Stanica v Žilině či Meet Factory v Praze,“ dodává Pilařová.

Karetní hry, zábavy, kouření a tanec byly dělníkům v noci zapovězeny

Pro horníky byla v letech 1866 až 1873 v těsném sousedství Dolu Hlubina postavena dělnická kolonie Pohraniční. Bylo zde 47 domků, každý se čtyřmi byty. V domácím řádu této dělnické kolonie tehdy stálo: „Nájemci se musí hlavně vyvarovat zbytečného hluku. Večer smí světlo hořet jen do desáté hodiny. Karetní hry, zábavy, kouření a tanec jsou v noci zapovězeny. V bytě musí být co největší čistota a nájemník je povinen nahradit každou škodu např. rozbitá okna. Lehání do postele v botách nebo v pracovním oděvu není dovoleno. Čistění záchodů přísluší nájemníkům, čištění žump obstarává závod. Vepři a drůbež jsou dovoleni jen ve chlívkách, kozy a holubi jsou zakázáni.“

Plynojem: Už montují sedadla

Díky půlmiliardové dotaci získané z Integrovaného operačního programu Ministerstva kultury ČR se už rok úspěšně revitalizují tři stěžejní objekty v Dolní oblasti Vítkovic. Vysoká pec č. 1 byla v první jarní den zpřístupněna veřejnosti jako bonus prohlídkové trasy a už po pár dnech přilákala stovky návštěvníků.

Ilustrační foto

V plynojemu (na snímku) a v VI. energetické ústředně právě teď vrcholí stavební práce. „S dosavadním průběhem realizace projektu jsme velmi spokojeni. Ukazuje se, že je třeba, aby takovéto projekty řídily týmy profesionálů a byla jim zajištěna adekvátní podpora ze strany poskytovatele dotace. Což dle našeho názoru je v tomto projektu bezezbytku splněno,“ říká Marek Kupsa, ředitel Odboru pro strategii a dotační politiku Ministerstva kultury ČR.

Jde podle něj o skvělý příklad, kdy technická památka bude nebývale unikátním způsobem jednak zachráněna a jednak bude velmi variabilně využitelná ze strany široké veřejnosti. „V porovnání s ostatními památkami, které také získaly dotaci z integrovaného operačního programu, je dolnovítkovický projekt skutečně jedinečný. U ostatních projektů totiž vracíme památky do původního stavu po našich předcích, avšak v tomto projektu vzniká z části něco zcela nového, čím se budeme moci zase my pochlubit budoucím generacím,“ zdůrazňuje ještě Marek Kupsa. 

Autor: Martin Pleva

7.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 16
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Naštěstí bez zranění se obešla čtvrteční ranní nehoda, při které řidič zboural i semafor v karvinských Loukách.
1 2

Řidič se lekl psa a srazil semafor

Zdravotní středisko na Dlouhé třídě v Havířově-Podlesí.

Havířov zdravotní střediska prodávat nebude

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Strážníci se distancují od letáků, které mluví o prevenci

Oznámení: Prevence kriminality, projekt Bezpečný byt. Letáky s tímto záhlavím a obsahem se začaly objevovat vyvěšené na vchodech karvinských bytových domů.  

Strážníci a úředníci dostanou vozidla na zemní plyn

Při průběžné obměně vozového parku počítá havířovská radnice s nákupem vozidel pro potřeby svých úředníků a strážníků městské policie s alternativním pohonem na zemní plyn.

Kvůli zabité čivavě si Skoupý za Havířov už nekopne

ANKETA/ Asi by to nebyla hezké atmosféra, kdyby diváci v průběhu zápasu na jednoho hráče pokřikovali, že je vrah, který zabil psa. I proto už Karel Skoupý za havířovské Indiány kopat nebude. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení