VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Restituce míří do Beskyd a na Opavsko

Kraj - Čas se krátí, na podání výzvy k vydání majetku už nezbývá církvím moc času. Biskupství ostravské dosud podalo zhruba 265 žádostí o vydání nemovitého majetku v rámci církevních restitucí. U některých pozemků už byla uzavřena i dohoda o jejich vydání.

25.11.2013 2
SDÍLEJ:

Sídlo Diecéze ostravsko-opavské je na Kostelním náměstí v Ostravě. Ilustrační foto.Foto: Deník/Pavel Sonnek

„Jedná se jak o historický majetek biskupství, tak o historický majetek všech 276 farností na území diecéze, které biskupství zastupuje. Jejich jménem výzvy také zpracovává. Očekáváme, že celkový počet podaných výzev do konce letošního roku bude kolem 330," říká generální vikář biskupství Martin David. Jak doplnil, v katastru nemovitostí to představuje přibližně deset tisíc položek tedy parcelních čísel označujících pozemky a stavby, jejichž vydání v takzvaných výzvách k vydání majetku biskupství uplatňuje.

Mnoho času nezbývá

Církve tlačí čas, k uplatnění nároku a jeho doložení už zbývá jen necelého půldruhého měsíce. Biskupství předpokládá, že podání všech výzev na historický majetek do konce roku stihne. Podávají se podle povahy restituovaného majetku na Státní pozemkový úřad, Lesy České republiky a další státní organizace.

„Kromě základních údajů o žadateli, což obnáší výpisy z rejstříku právnických osob, doklady o právním nástupnictví a podobně, je třeba také doložit vztah k nárokované nemovitosti. Prokázat ověřenými kopiemi listin, jako jsou výpisy pozemkových knih a kopie zemských desek, že věci náležely do původního majetku církve. Stejně tak je potřeba dalšími dokumenty doložit a prokázat, že se jedná o majetek zabavený církvi v rozhodném období, tedy po 25. únoru 1948," popisuje generální vikář. Jak podotkl, v některých případech trvalo shromáždění všech náležitostí i několik měsíců.

Rozsáhlé pozemky

Pokud budou žádosti uznány jako oprávněné, Diecézi ostravsko-opavské připadnou do majetku rozsáhlé pozemky v Beskydech. Jde hlavně o lesy v okolí Bílé, Ostravice a na Čeladné v celkové rozloze přibližně 15 tisíc hektarů. Nejznámější stavbou, kterou si diecéze nárokuje je lovecký zámeček v obci Bílá.

Naopak nejmenší změny se dotknou samotné Ostravy.

„S největší pravděpodobností nebudou v Ostravě ze strany biskupství a římskokatolických farností uplatněny žádné výzvy k vydání historického církevního majetku," říká Martin David a jako důvod uvádí, že tento majetek farnosti již přímo vlastní nebo je v majetku jiné osoby, která však jej není dle zákona o církevních restitucích povinna vydat. „Ve výzvách jsme však zatím neuplatnili žádost o vydání movitých věcí," doplnil David.

Na vydání některých nemovitostí již byly v souladu se zákonem uzavřeny dohody, které však ještě musí projít schválením ve správním řízení. Podle informací Pozemkového fondu České republiky tak byla Biskupství ostravsko-opavskému k 7. listopadu „předschválena" část nemovitostí v okolí Bílé v Beskydech a také v katastrech Čeladná, Kozlovice a Sklenov na Frýdecko-místecku, Hájov na Novojičínsku a na území Frenštátu pod Radhoštěm. Jde o pozemky o výměře od několika čtverečních metrů až po stovky hektarů.

Tisíce hektarů pozemků

Další vlna církevních restitucí směřuje na Opavsko. Zde mají být v první vlně vydány pozemky v Kravařích ve Slezsku, Ludgeřovicích o celkové rozloze 17 hektarů, následovat budou nemovitosti v Markvartovicích a Sudicích.

„Přestože od podání prvních výzev už uplynulo více než půl roku a zákon ukládá, že do šesti měsíců od podání výzvy má být mezi oběma stranami uzavřena dohoda o vydání majetku, bylo těchto dohod podepsáno za naši diecézi zatím pouze dvacet," podotkl generální vikář.

S vráceným majetkem chce podle jeho slov církev hospodařit a zemědělské nemovitosti pronajímat nebo na nich přímo hospodařit. Druhé zmíněné se týká především lesů. „Výnos z hospodaření na majetku bude sloužit k dalšímu financování aktivit církve na poli duchovním, sociálním, vzdělávacím a kulturním v rámci diecéze," uzavírá Martin David s tím, že malá část výnosů bude odvedena také do společného solidárního fondu České biskupské konference. Z něj jsou podporovány společné projekty všech diecézí na území republiky.

Autor: Iva Mušálková

25.11.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Natáčecí den nového českého televizního filmu Dukla 61 v prostorách Dolu Žofie v Orlové.
10

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Ilustrační fotografie.
1

Mladík užil na svobodě několik letních dní a už zase dýchá károvaný vzduch

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Karvinsko - Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Karvinsku.

Senioři projdou malou „policejní akademií“

Jak se chovat při pouličním přepadení, jak správně použít pepřový sprej, ale také jak se nenechat napálit třeba takzvanými šmejdy, ale i základy první pomoci či procvičování paměti.  

Řidič se lekl psa a srazil semafor

Nečekaný pohyb psa na chodníku u cesty vylekal ve čtvrtek ráno šoféra, který pak zboural semafor u přechodu v karvinské části Louky. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení