VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stát: „Duste se"

Karvinsko - Také jste se v minulých dnech přidušeni smogem ptali, co vlastně můžeme v našem regionu udělat pro to, aby se podobné situace vyskytovaly co nejméně? Deník se na to samé ptal radnic některých místních měst. Odpověď? Takřka nic! Alespoň do doby, než Česká republika přijme nové a lepší příslušné zákony a začne tento problém řešit a brát skutečně vážně.

15.12.2014 5
SDÍLEJ:

Smog v Ostravě v neděli 7. 12. 2014. Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Velké firmy sídlí většinou mimo okres Karviná a všechny vesměs tvrdí, že dělají, co mohou, aby se chovaly ekologicky. Všichni také ví, že spousty „radosti" nám ve vzduchu přichází také z nedalekého Polska.

Městům de facto zbývá jediný prostor, a to boj s místními znečišťovateli, kterými jsou provozovatelé lokálních topenišť. To, že mnozí lidé pálí ve vidině ušetřených peněz kdeco, je všeobecně známo.

„Karviná má tyto problémy každý rok. K rozumnému topení se lidi snažíme přimět osvětou. Pomohly by ale opravdu účinné zákony tak, aby ten, kdo topí špatně, byl účinně pokutován, a aby lidé opravdu nemohli provozovat zastaralé kotle a topit kdečím, co doma mají," říká například mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

Lidé bez zájmu

Jednou z cest přitom byly třeba i takzvané kotlíkové dotace, kdy lidé mohli získat nemalé částky na to, aby si domů pořídili ekologické kotle. Letos v létě tak karvinský magistrát rozběhl opravdu masivní kampaň. Tady ale selhali sami lidé. Zájem byl minimální.

Zákaz nekvalitních paliv či povinnost zaplachtování při převozu sypkého materiálu. Takovými vyhláškami se snaží alespoň částečně chránit ovzduší v Orlové. „Současná legislativa je ale naprosto bezzubá vůči „malým" znečišťovatelům, rodinným domků s kotli na pevná paliva. Je nezbytné realizovat změny legislativy a zajistit její vymahatelnost! Je nutno posílit cílený tlak na využívání dotací na kvalitnější kotle do rodinných domků," popisuje mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková.

Důkladné kontroly projektů novostaveb a důraz na zavádění ekologických vytápění, to je cesta, kterou volí například také v Havířově. Také tamní mluvčí ale potvrzuje zřejmou skutečnost. Současné zákony městům příliš šancí nedávají, a když města volají po jejich změnách, „nahoře" na to jaksi neslyší.

„Už v roce 2013 navrhoval Moravskoslezský kraj změnu zákona o ovzduší. Ta měla poskytnout obcím nástroje na kontrolu lokálních topenišť, což dosud v domech občanů nelze. Tato změna ale nebyla nikdy schválena," řekla mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová.

Autor: Richard Kutěj

15.12.2014 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Ze zloděje vína se vyklubal muž hledaný slovenskou policií

Ilustrační foto.

Bohumínské kino opět promítá

Prosklené autobusové zastávky zdobí siluety dravců

Zhruba osm set kusů siluet dravců v podobě samolepky, bude na 37 prosklených autobusových čekárnách v Bohumíně. Ochranné samolepky mají varovat ptáky před nárazem.

Barevný podzim v karvinském parku

Už tradiční akce s názvem Barevný podzim proběhne tento pátek 22. září před amfiteátrem v karvinském parku Boženy Němcové.

Rockeři pomohli potřebným lidem a už myslí na příští rok, hrát se bude

Pro mnohé z nich parádní rockerský zážitek, ale především podaná pomocná ruka muzikantů i fanoušků tvrdého bigbítu. Pořadatelé dobročinného orlovského festivalu Rocktherapy v úterý obdarovali tváře letošního ročníku vybranou částkou, kterou tři lidé bojující s problémy po cévní mozkové příhodě použijí pro další rehabilitaci.

Sbírka zemřelého amatérského historika nepřijde vniveč

Staré hornické přilby, lampy a kahany, fotoaparáty, stovky dokumentů a tisíce fotografií z pozůstalosti sběratele, kronikáře, fotografa, folkloristy a amatérského historika Jozefa Chmiela, který letos na jaře zemřel, nepřijdou vniveč.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení