Více než tři stovky práce neschopných lidí na nemocenské, kteří ji ale nedodržovali, odhalily v loňském roce kontroly v Moravskoslezském kraji. Jde o nejvyšší počet v rámci celé republiky. Celkem se krácení nebo odnětí nemocenské týkalo 2609 osob, v našem kraji to bylo 303 lidí na neschopence.

„Nejčastějšími důvody bylo nedodržení lékařem stanovené doby vycházek, neoznačení zvonku a bytu jmenovkou, nepřítomnost v místě pobytu z důvodu zdržování se na jiné adrese, práce související s údržbou bytu nebo zahrady," uvedla Jana Buraňová, tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení.

Tisíce návštěv

Pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení loni provedli celkem 146 tisíc návštěv u nemocných.

„Naši zaměstnanci se nezřídka setkávají s agresivním chováním lidí. Značná část kontrolovaných také používá různé výmluvy, kterými se snaží své jednání omluvit a vyhnout se postihu," uvedla Buraňová.

Jakmile totiž kontroloři zjistí, že došlo k porušení povinnosti, je možné nemocenské krátit anebo je odejmout. Stejně tak i v případě, že nemocný při kontrole neposkytuje takzvanou nezbytnou součinnost k jejímu provedení.

„Poskytnutím součinnosti se rozumí zejména označení místa pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti potřebnými údaji, aby bylo možné kontrolu provést. Kromě toho mají lidé, kteří pobírají nemocenské, i další povinnosti související s kontrolou léčebného režimu. Musí takovou kontrolu umožnit a také jsou povinni předem požádat ošetřujícího lékaře o povolení změny místa pobytu v průběhu nemocenské. To si velmi často neuvědomují," vysvětlila mluvčí s tím, že pokud je při kontrole zjištěno porušení režimu dočasně práceneschopného, je o tom ve formě písemného záznamu vyrozuměn jak pojištěnec, tak jeho ošetřující lékař i zaměstnavatel.