Pasti nastražili pytláci, kteří se snaží ulovit zvěř buď pro svou potřebu nebo na prodej. Jen díky velkému štěstí a bdělosti myslivců, kteří pravidelně procházejí své rajony, nedošlo dosud k neštěstí. „Čas od času najdeme nastraženou past. Někdy to jsou amatérsky nalíčená oka, pod kterými je nasypáno zrní, jindy však bytelná železa. Do těch se může chytit nejen zvěř, ale jsou nebezpečná pro lidi i jejich psy, které v lesích venčí. Pasti jsou často velmi dobře maskované a člověk ani pes si jich vůbec nemusí všimnout,“ řekl myslivec Jan Adamek.

Železa různých tvarů a provedení je možné koupit v některých železářstvích. Oficiálně se prodávají jako pasti na potkany. Zruční pytláci si mohou vyrobit past sami. Některé exempláře, které havířovští myslivci našli, dokáží spolehlivě lapit nejen drobnější zvěř, ale i statné kusy. „Neříkám, že jsou určené na medvědy, ale natáhnout ty největší dá dospělému člověku hodně práce. Při scvaknutí mohou člověka zmrzačit a sám ze z nich rozhodně nedostane,“ vysvětlil Adamek s tím, že lidem, kteří navštěvují havířovské lesy doporučuje pohyb po stezkách a vyšlapaných chodnících.

Zájem o upytlačení zvěře je trvalý. „Lidé používají různé postupy a metody. Právě v těchto dnech tady v okolí naší bažantí voliéry pozoruji pohyb mladíků, který se snaží upytlačit mladé bažanty. Obcházejí okolo se vzduchovkou. Bažanta by s ní patrně trefili, ale moc užitku by z něj neměli. Je na něm víc peří než masa a příprava také není jednoduchá. Možná to však berou jako zábavu nebo sport,“ dodává nimrod.