„Naše společnost má ve správě na všech kanalizacích, které vlastní i provozuje na smlouvu, celkem 53,4 tisíce kanalizačních poklopů. Z tohoto počtu je 44,7 tisíce poklopů celolitinových a zbytek jsou poklopy betonové a plastové," upřesnila mluvčí SmVaK Eva Špirochová. Ročně je podle ní nutno kvůli krádežím vyměnit zhruba devadesát poklopů. „V posledních pěti letech se toto číslo nijak výrazně nemění," dodala mluvčí SmVaK.

Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) provozují přibližně 28 tisíc revizních šachet s poklopy, o zhruba stejné množství se starají jiní provozovatelé, například Ostravské komunikace a další společnosti.

Některé typy starších kanálových poklopů míjíme nebo po nich kráčíme dennodenně, s jinými se v ulicích Ostravy setkáváme jen výjimečně.

„Celkem tedy evidujeme na území města Ostravy 56 tisíc poklopů a šachet. Odhadujeme, že přibližně třetina poklopů je litinových, třetina je kombinací litiny a betonu a zbývající poklopy jsou plastové, případně z dalších materiálů. Některé zákrytové desky jsou z betonu," upřesnila mluvčí vodáren Radka Vanková.

Zloději nekradou jen poklopy z kanálů

OVAK podle ní musí ročně nahradit asi dvě desítky poklopů, které byly ukradeny zloději.

„Počet krádeží se v posledních dvou letech nemění. V roce 2012 však bylo krádeží dvakrát více. Zloději kradou poklopy nejen z kanálů. Poklopy se nám rovněž opakovaně ztrácejí i na zdrojích vody (prameništích). Také kvůli tomu jsme museli rozšiřovat například náklady na strážní službu nebo volit jiné bezpečnostní mechanické zajišťování poklopů," doplnila mluvčí OVAK.

Tato vodárenská společnost zkoušela v minulých letech kvůli krádežím litinových poklopů používat poklopy plastové. Jejich používání se ale neosvědčilo. A to kvůli nedostatečné přiléhavosti.

Dalším faktorem, který nakonec omezil jejich větší využití, bylo to, že zloději kradli plastové poklopy téměř ve stejné míře jako poklopy litinové. Potvrzovali to i výrobci plastových poklopů. Nejstarším kanálovým poklopům v Ostravě je už více než sto let.