Očekával se několikahodinový maraton, ve kterém budou obě strany chtít přesvědčit soud o své pravdě. 

Kramný podle obžaloby své nejbližší zabil předloni na dovolené v Egyptě. Usmrtit je měl elektrickým proudem.
V případě uznání viny mu hrozí výjimečný trest.

SLEDOVALI JSME ON-LINE

8:35 - Začíná 19. den hlavního líčení s Petrem Kramným. Na pořadu je jediný bod – závěrečné řeči.

Jednací síň je zaplněna do posledního místa. V prostoru pro veřejnost není připojení k elektrické síti.

Zástupci médii proto v očekávání mnohahodinového maratonu musí řešit, jak doplnit „štávu" svým počítačům. Někteří mají přenosné dobíjecí zdroj, další si přinesli dva počítače.

Vězeňská eskorta předvádí Petra Kramného. Nedává na sobě znát žádné emoce.

8.37 Slovo má státní zástupce Vít Legerský (VL):

"Jsem přesvědčen, že vina obžalovaného byla prokázána."

Popisuje nesnáze při vyšetřování, zejména špatnou spolupráci s egyptskou stranou.

"Obžalovaný Petr Kramný se sám staví do role oběti otravy. Monika a Klára zemřely rukou toho, který je měl chránit," pokračuje VL.

Odmítá a vyvrací verzi Kramného o otravě. "Petr Kramný trpět zažívacími problémy, ale ne ve velkém rozsahu," uvádí VL.

Dále mluví o toxikologických analýzách vzorků provedených v Egyptě a v České republice.

VL: "Otravě mohou částečně nahrávat závěry z Egypta, kde lékař vyjádřil podezření na otravu."

Státní zástupce Vít Legerský závěry egyptského lékaře zpochybnil s tím, že neměl dostatek vzorků k analýzám, které by jeho závěry podpořily.

"Egyptský lékař uvedl, že příčinou smrti mohla být dehydratace a nevyloučil dřívější otravu látkou, která již z těl vyprchala. Jeho závěry byly nesmyslné," uvedl Legerský.

8.45 - Státní zástupce hodnotí práci lékaře v Egyptě jako laxní.

VL: "Verzi egyptského lékaře považuji za vyvrácenou. Petr Kramný se svou verzí o otravě snažil svést orgány na falešnou stopu."

Dále se vyjadřuje o kvalitní práci ostravských soudních lékařů, kteří podle něj jednoznačně jako příčinu smrti určili zásah elektrickým proudem.

Vrací se k nálezu egyptského lékaře a podivuje se, jak je možné, že neviděl to, co našli ostravští lékaři.

8.55 - Na Petru Kramném je vidět únava. Několikrát si zívl.

Obhájkyně Jana Rejžková si dělá poznámky. Soudkyně Renata Gilová pozorně sleduje žalobce Víta Legerského.

Vít Legerský se znovu vrací k egyptskému lékaři, který se později na základě výsledků ostravských lékařů přiklonil k verzi o elektrickém proudu.

Vyjadřuje se k posudku obhajoby ohledně smrti dcery a manželky Petra Kramného.

Posudek, ve kterém jako příčinu smrti experti označili syndrom toxického šoku, označil za chybný. 

9.10 - Státní zástupce rozebírá údajné nedostatky posudku obhajoby.

Volí ostrá slova na adresu znalců obhajoby: "Je otázka, zda jejich posudek je produktem slabé odbornosti nebo slabé morálky."

Napadá znalce kvůli tomu, že k výpovědi obžalovaného přihlíželi jen tehdy, když se jim to líbilo. Posudek znalců obhajoby označil za zmatečný. Naopak vyzdvihl práci ústavních znalců z Českých Budějovic. 

"Ze závěru jednoznačně vyplývá, že příčinou smrti bylo náhlé srdeční selhání při zásahu elektrickým proudem," uvádí Legerský.

Příčinu smrti obou zemřelých považuje za jednoznačně stanovenou. Je to náhlé srdeční selhání při zásahu elektrickým proudem. 
Státní zástupce vylučuje, že by k zásahu elektrickým proudem mohlo dojít náhodou. Podle něj měl Kramný dostatek zkušeností k tomu, aby věděl, jak své nejbližší zabít elektrickým proudem.

Státní zástupce popisuje elektrické rozvody v pokoji, kde dcera a manželka Petra Kramného zemřely. Znalec žaloby z oboru elektro vyloučil možnost náhodného zásahu proudem.

9.25 Státní zástupce se vrací k výpovědím Kramného

A to k té části, kde obžalovaný popisoval zdravotní problémy celé rodiny. 

Vít Legerský se podivuje nad tím, že Kramný detailně popisoval, kde stály různé láhve, ale již si nepamatoval detaily ohledně své dcery.

"Nevzpomínal si, kdy naposledy a jaký životní projev dcery Kláry registroval," říká Legerský.

Podivuje se také nad tím, že podle Kramného verze měla střevní problémy jen rodina Kramných, žádné další potíže nikdo nehlásil.

Vyjadřuje se i k výpovědi Petra Kramného, který naznačil, že by se rodina mohla otrávit po vypití hotelového nápoje.

"Šlo by o toxický útok cílený na rodinu Kramných. Jde o verzi ze žánrů sci-fi. Nikdo neměl důvod to provést. Kramní byli tuctoví turisté," komentuje verzi Kramného Legerský.

Mrtví se bránit nemohou

Zástupce Legerský se vyjadřuje i k možnosti naznačené Kramným, že za vším stála manželka Monika, která chtěla celou rodinu usmrtit.

"Mrtví se bránit nemohou," říká a i tuto verzi označuje za absurdní: "Monika měla ráda život, měla plány do budoucna." 

Obžalovaný Kramný se naklonil k obhájkyni a něco s ní konzultoval. Pak se na jeho tváři objevil úsměv.

9.45 Vít Legerský se vrací k tomu, jak se Kramný choval poté, co podle svých slov našel své nejbližší mrtvé.

Podivuje se, že dvě svědkyně, které s Kramným po nálezu těl v rozmezí několika minut mluvily, popisovaly jeho reakce jako zcela rozdílné. Jedna uvedla, že byl klidný, druhá vypověděla, že byl v šoku.

Státní zástupce se pozastavil i nad telefonátem, kdy Kramný volal na svou pojišťovnu a měl připraveny doklady.

"Před chviličkou jsem vstanul a zjistil, že manželka a dcera zemřely ve spánku. Jsem u vás pojištěný, co mám dělat?" citoval Legerský Kramného. Podle zástupce obžalovaný působil klidným dojmem.

Vyjádřil se také k telefonátu Kramného své matce po nálezu těl. V něm Kramný již působil zoufalým dojmem. Podle zástupce si tím chtěl pouze zajistit alibi.

Vít Legerský zdůraznil, že Kramný své nejbližší zabil a pak musel najít způsob, jak to vysvětlit. Proto si připravil historku o otravě.

9.59 - Státní zástupce popisuje situaci, kdy rodině bylo podle Kramného špatně a Kramný chtěl po hotelové službě toaletní papír, který jim došel.

Legerský se podivuje nad tím, že Kramný nechtěl vyměnit ložní prádlo, která bylo podle výpovědi Kramného pozvracené. Podle Legerského v té době byly již dcera i manželka mrtvé.

"V té době již byly mrtvé a on nepotřeboval svědka," reagoval Legerský.

Opomenutý detail?

Žalobce zdůraznil, že z fotodokumentace z pokoje vyplývá, že na pokoji zůstaly dva nerozbalené toaletní papíry, které ve dveřích Kramný převzal od služby.

To podle Legerského nasvědčuje tomu, že v té době žádný toaletní papír pro rodinu nepotřeboval, protože nejbližší již byli mrtví.

„Na tuto věc při konstrukci svého příběhu zapomněl," prohlásil Legerský.

Státní zástupce se vrací k telefonickému hovoru mezi Kramným a jeho sestrou po smrti dcery a manželky, v němž Kramný uvedl, že manželka neměla kalhotky, což nedělala.

Naznačil, že když v pokoji nebyl, mohl někdo do pokoje vejít, manželku znásilnit a pak všechny otrávit. Nakonec ale po hovoru se setrou od této verze ustoupil.

"Tak musel přijít s jinou verzí," řekl Legerský. Kramný pak podle něj přišel v dalších telefonických hovorech s verzí o otravě v pití, a poté začal naznačovat, že to možná mohla udělat samotná manželka.

Legerský připomíná, že Kramný měl v počítači uložené a smazané soubory týkající se soudního lékařství a posmrtných skvrn.

Komentuje chování Kramného několik dnů po smrti nejbližších, jak jej popsali svědci: "Nepůsobil jako člověk, který právě přišel o své nejbližší." 

Připomenul také výpověď znalkyně psycholožky, podle které posttraumatické jevy mají různé podoby. Chování Petra Kramného nelze znalkyně v této souvilosti označit za divné. Současně připomenul i její další větu - a to, že postraumatické stavy mohou vzniknout i u pachatele, který traumatizující událost vyvolal.

10.25 - Státní zástupce připomíná e-mailovou korespondenci Kramného z Egypta s lidmi v České republice, ve které se mimo jiné podivoval nad chováním manželky.

„Monika žila dva životy. Přestala mě milovat a ráda měla jen sama sebe. Ona mě a Klárinku neměla ráda, měla ráda jen sama sebe," napsal Kramný.

Podle Legerského to jasně potvrzuje problémy v rodině Kramných.

Je vyhlášena přestávka. Líčení se na deset minut přerušuje.

10.45 - Přestávka končí. Žalobce pokračuje v závěrečné řeči.

Podle Víta Legerského Kramný záměrně šířil negativní informace o manželce Monice.

Tím mohl vytvářet dojem, že by Monika mohla něco vážného rodině udělat, a podporovat tak spekulace, že za vším byla Monika.

Státní zástupce se vrací k e-mailové korespondenci, kterou Kramný vedl z Egypta. V některých nechybí flirtování.

Popisuje návrat Kramného domů a jeho údajné obavy z toho, jak se vyrovná s tím, že uvidí věci manželky Moniky a dcery Kláry.

Podle žalobce se ale Kramný choval normálně. Prý to vyplývá z výslechů a také odposlechů.

„Prožívá eforii z návratu, těší se pozornosti médií. Nehroutí se," uvedl Legerský: „Na konci července přijde o své nejbližší a po návratu počátkem listopadu žertuje a flirtuje se sousedkou."

11.01 - Kramný s kamenným výrazem ve tváři sleduje závěrečnou řeč žalobce.

Dělá si poznámky.

Státní zástupce zmiňuje, že obžalovaný se choval podivně ke svému tchánovi, kterému při telefonickém rozhovoru z Egypta neřekl, co se stalo a hovor ukončil.

„Nechtěl hovořit s člověkem, kterého připravil o dceru a vnučku," řekl žalobce.

Dále zmiňuje setkání Kramného se svou sestrou po návratu do ČR, kdy se jej sestra zeptala, zda to mohl udělat on. S úsměvem měl odpovědět, že nejsou žádné důkazy.

Podle žalobce byl rodinný i sexuální život Kramného zcela rozvrácen. Petr Kramný si Moniky údajně nevážil. 

Státní zástupce popisuje intimní vztah, který navázal Kramný v listopadu po návratu domů.

Kamarádovi prý vše popisoval do nejmenších detailů: „Expresivně popisuje sexuální zážitky a srovnává Moniku," řekl Legerský. Podle něj Kramný prohlásil, že je to jakoby vlezl z felicie do ferrari.

11.15 - Státní zástupce připomíná odposlechy telefonátů mezi Kramným a další milenkou, ve kterých se Kramný o Monice vyjadřuje velmi nelichotivě.

Kramný v nich hovořil o tom, že to zřejmě udělala Monika.

Státní zástupce Vít Legerský o obžalovaném prohlášuje, že Kramný v Egyptě své emoce jen hrál: "Slzy, které za svou manželkou a dcerou ronil, nebyly upřímné."

Kramný si měl postupně začít uvědomovat, že ztrácí pozornost Moniky, pokračuje v řeči Legerský.

"Pracoval šest dnů v týdnu a za to očekával vděčnost," řekl státní zástupce o Kramném.

Podle Legerského obžalovaný zjistil, že se mu manželka Monika přestala věnovat a více času věnovala internetu a hlavně facebooku, kde se prezentovala jako svobodná.

To vše prý Kramného štvalo: "Manželka Monika se mu stále více vzdalovala," uvedl Legerský. Tím vším byl Kramný podle žalobce velmi frustrován.

11.30 - Státní zástupce dále zmiňuje závěry psycholožky, která o Kramném řekla, že má sklony ke lži, potlačuje agresi a ve vztazích manipuluje s lidmi.

Podle znalkyně prý takoví lidé mohou mít destruktivní a sebedestruktivní sklony.

Jak dále státní zástupce uvádí, podle odborných zkušeností by se dal u Kramného, pokud by mluvil pravdu, očekávat masivní pocit viny, že neudělal vše pro záchranu svých nejbližších, například včasným přivoláním doktora. Jak ale Legerský zdůraznil, Kramný naopak hledá jiného viníka, a tím je jeho manželka.

Legerský zdůraznil, že se Kramnému rodinná situace začala vymykat z rukou a začal plánovat vraždu a sebevraždu.Jak ale žalobce uvedl, nelze s jistotou tvrdit, že již při odjezdu do Egypta chystal vraždu: "Věřil, že mu manželka Monika na dovolené ukáže vlídnou tvář. Monika se ale k němu chovala stejně odtažitě jako v běžných dnech. Tvrdě se tak střetl s realitou." 

Státní zástupce dále uvedl, že Kramný své nejbližší zabil a pak chtěl zemřít sám. "V usmrcení sebe sama mu zabránil strach. Nenašel odvahu," řekl Legerský.

Žalobce navrhuje uznat Kramnného v plném rozsahu obžaloby.

Nepřímé důkazy podle něj tvoři ničím nenarušenou soustavu důkazů a navrhuje uložení výjimečného trestu.

"Nedal jim žádnou šanci na jakoukoliv obranu. Sám je odsoudil k smrti, přičemž trest osobně vykonal. Projevil absolutní neúctu k lidskému životu," prohlásil žalobce.

Pro obžalovaného Petra Kramného požaduje výjimečný trest na samé horní hranici trestní sazby, která je třicet let vězení.

Vít Legerský skončil svou závěrečnou řeč. Hlavní líčení se přerušuje do 12.40 hodin.

12.43 - Po krátké polední přestávce pokračuje hlavní líčení s Petrem Kramným.

Slovo dostává obhajoba

Soudkyně Renata Gilová vyzvala obhájkyni Petra Kramného Janu Rejžkovou (J.R.) k přednesení závěrečné řeči.

"Můj klient se nedopustil jednání, které je mu kladeno za vinu podanou obžalobou," říká v úvodu obhájkyně Rejžková.

Podle Jany Rejžkové nelze jednoznačně a bez jakýchkoliv pochybností konstatovat, že Kramný je vinen.

Obhájkyně žádá, aby soud mimo jiné zvážil, zda byly podány zákonné podmínky na podání obžaloby, aby také zvážil podíl bulvárního tisku na přípravném řízení.

Podle jejích slov zejména bulvární média kvůli zisku spustila hysterickou a dehonestační kampaň.

JR: "Petr Kramný v jednom okamžiku přišel o své nejbližší… Je usvědčován tolika závěry znaleckých posudků…" 

Podle obhájkyně žalobce vše postavil na posudcích a do obžaloby "…poté vtělil své ničím nepodložené myšlenky. To je pro mě velmi neobvyklé." 

"Veřejný žalobce neví a jen fabuluje o možném mechanismu usmrcení. Chápu, že skutkový děj musí dotvořit svou kreativitou," pokračuje Rejžková: "Výsledky vyšetřování neodůvodňovaly podání obžaloby na mého klienta… Petr Kramný se žádným způsobem nepodílel na smrti své dcery a manželky."

Podle obhájkyně Jany Rejžkové manželství Kramných plnilo všechny své funkce. Plánovali rozšíření rodiny.

Verzi obžaloby o rozpadajícím se manželství a frustraci Kramného z chování manželky Moniky označila obhájkyně za neprokázanou.

"Jsou to neprokázané domněnky obžaloby ve snaze udržet uměle vytvořený motiv," řekla Rejžková.

"Z důkazů nevyplynulo nic o rozvratu rodiny. Můj kliet svou manželku a dceru miloval. Své povinnosti vůči rodině plnil na sto procent."

13.11 - Podle obhájkyně bylo u Kramných bezproblémové i intimní soužití a neexistuje tedy motiv ve znění podané obžaloby.

"Neexistuje důkaz, že by Petr Kramný cítil zlobu vůči manželce. Neexistuje důkaz, že by si přízeň manželky vynucoval," pokračuje v řeči obhájkyně Rejžková.

Obhájkyně se podivuje nad tím, že žalobce v žalobě hovoří o tom, že Kramný chtěl po vraždě svých blízkých spáchat sebevraždu, k čemuž nenašel odvahu. Vyjadřuje se také k fotografiím a posmrtným skvrnám.

Předsedkyně senátu si dělá poznámky.

13.25 Advokátka se zmiňuje i o tom, že egyptská strana nedala naší policii souhlas k přístupu na místo činu.

Komentuje také, že vyšetřování probíhalo na území Egyptské arabské republiky a České republiky a tím se zkomplikovalo: "Bohužel nezbývá nic jiného, než respektovat rozhodnutí Egypta, který naše policisty nepustil na místo činu," řekla Rejžková. 

Podle ní se tím kauza stala výjimečnou, ale také složitou na dokazování a učinění jednoznačného závěru. 

Obhájkyně se vyjadřuje také k pitvě provedené v Ostravě. Podivuje se, že u pitvy bylo několik vysokých moravskoslezských policejních důstojníků.

Podle obhájkyně to samozřejmě nic nemění na závěrech znalců, je to ale údajně nezvyklé. Na tuto skutečnost prý byla upozorněna veřejností.

Obhájkyně dále shrnuje výsledky egyptského vyšetřování a ohledání místa činu. Poukazuje na závěry egyptského soudního lékaře, že příčinou smrti může být účinek neznámé toxické látky.

13.40 - Egyptský lékař se podle obhájkyně také vyjádřil k závěrům ostravských znalců.

Ve svém stanovisku uvedl, že není přesvědčen o smrti v důsledku zásahu elektrickým proudem, jak uvedli ostravští znalci. Podle Jany Rejžkové egyptská komise v závěru vyhodnotila závěry egpytských i českých odborníků a údajně dospěla k závěru, že žádnou z nich nelze označit za správnější

Obhájkyně se dále vyjadřuje k manipulaci s těly zemřelých. Uvádí, že s nimi samozřejmě manipuloval i Kramný, když se je pokoušel oživit. Někdo s nimi manipuloval i v době, kdy byl Kramný na ošetření.

Na některých členech trestního senátu je vidět únava.

14.05 Obhájkyně rozebírá znalecké posudky, které zazněly u soudu.

Zaměřuje se na místa, kudy mohl proud do těl vstoupit a vystoupit, jak tvrdí obžaloba. Podle obhájkyně nelze jednoznačně hovořit o smrti po zásahu elektrickým proudem.

Advokátka Rejžková se také vyjadřuje k původním posudkům a reviznímu posudku. Nastiňuje možnost vypracování superrevizního posudku.

14.30 Obhájkyně poukázala také na to, že znalci obžaloby měli lepší podmínky pro vypracování posudku než znalci obhajoby. Zdůrazňuje, že každým rokem u nás dojde k několika nevysvětlitelným úmrtím.

Advokátka Rejžková se vyjadřuje také k tomu, jak se Kramný vyrovnával se svou situací. Podle ní každý člověk reaguje odlišně, což připustila i psycholožka.

"Jedinec se chová jinak, než než jiní očekávají. Nemyslím si, že lze někoho odsoudit za to, že se divně tváří," uvedla Jana Rejžková.

Je vyhlášená přestávka do 14.50.

14.55 Po krátké přestávce hlavní líčení pokračuje.

Obhájkyně Kramného označila za introverta, který se nesvěřuje se svými pocity. Emotivněji hovoří jen s lidmi, kteří jsou mu blízcí.

"Když s nimi mluví, pláče a podobně," řekla Jana Rejžková s tím, že na další lidi mohl působit chladněji.

15.10 Obhájkyně Jana Rejžková se znovu vrací k údajné příčině smrti po zásahu elektrickým proudem, která podle ní nebyla jednoznačně prokázána.

15.25 Advokátka popisuje, že její klient si na výměnu žárovky pozval kamaráda. Vyjadřuje pochybnosti, jak by mohl připravit promyšlené zabití elektrickým.

"Vyšetřování mělo být podle mě směřováno do Egypta a ne do Karviné. Měly být učiněny razantnější postupy vůči egyptské straně," řekla obhájkyně, podle které mělo být učiněno více pro to, aby se naši policisté mohli dostat na místo činu.

"Celý tento případ je pouze postaven na znaleckém posudku. Není zjištěn ani případný motiv. Ten je pouze konstruován panem státní zástupcem za velké pomoci médií. Není jediný přímý důkaz," uvedla Jana Rejžková.

15.40 Podle obhájkyně není vina jejího klinta prokázána a je nutné postupovat dle známého pravidla: v pochybnostech ve prospěch obžalovaného. Advokátka vyjádřila naději, že soud nebude důkazy hodnotit jednostranně a vyslyší námitky obhajoby.

Zopakovala, že pokud existují pochybnosti, je nutné je vyhodnotit ve prospěch obžalovaného.

JR: "Ve vztahu k mému klientovi je důkazní nouze. Navrhuji, aby byl obžalovaný Petr Kramný zproštěn obžaloby v celém rozsahu, a také aby byl propuštěn z vazby."

Obhájkyně ukončila závěrečnou řeč.

Slovo dostává obžalovaný Petr Kramný.

Petr Kramný čte připravenou závěrečnou řeč. Chybu vidí v tom, že podcenil zdravotní problémy.

Druhou chybu udělal v tom, že se obrátil na bulvární média. 

"Byl jsem sám a zoufalý. Chtěl jsem na svou situaci jen upozornit lidi u nás," řekl Kramný.

Kramný popisuje, že ho bulvár pošpinil a udělal z něj vraha. Hájí se: "Já jsem své dceři a manželce nic neudělal."

Hovoří o mediálním lynči a vytvoření monstra jménem Kramný.

"Jsem nevinný člověk, který se chce dozvědět, co způsobilo smrt mé manželky a dcery," prohlásil.

Kramný kritizuje možnost přenášení procesu on-line přes internet. Celé líčení přirovnal k procesům z padesátých let.

"Své manželce jsem věřil a ona mě. Moje manželka byla krásná a krásnou pro mě zůstane," pronesl Kramný. 

V jeho hlase jsou cítit emoce: "Já jsem žádnou vraždu mé rodiny neplánoval. Plánovali jsme dítě a nový dům. Jsem nešťastný otec, který přišel o rodinu. Smutek je ve mně, jen ho neumím dát najevo. Smutek je pouze mou intimní záležitostí," dodal.

Kramný ukončil závěrečnou řeč.

Soud jednání odročil na 7. ledna 2016 ve 13 hodin, kdy bude vynesen rozsudek.