Nečekaný závěr měl třetí den soudního procesu s Petrem Kramným. Státní žalobce Vít Legerský soud požádal o založení nových důkazů.

„Soudu jsem předal k založení do trestního spisu fotografie z místa činu, které byly pořízeny egyptskou kriminální policií krátce po nálezu těl. Jedná se o odlišné fotografie, než které se objevily v médiích," řekl Legerský, který na dotaz, proč fotografie předkládá až nyní, odpověděl:

„Já jsem zastával názor, že fotografie byly získány způsobem, který je nedovoluje účinně použít v trestním řízení. Až minulý týden došlo k nějakému jednání, jehož výstup jsem předal soudu a na základě jehož závěru jsem dospěl k tomu názoru, že s fotografiemi můžeme účinně pracovat a použít je v tomto trestním řízení," řekl Legerský.

Fotografie předal ve čtyřech vyhotoveních. Jednu sérii obdržela i Jana Rejžková, obhájkyně Petra Kramného. „Zatím se k tomu nebudu vyjadřovat, musím se s tím podrobně seznámit," řekla Rejžková, která ocenila přístup státního zástupce.

„Kvituji, že to státní zástupce předal v tolikati vyhotoveních, že mě to mohlo být předáno. Nesetkávám se s takovým přístupem veřejného žalobce často," uzavřela Rejžková.

Stanislav Škorpík: Chtěl jsem mu pomoci

Mezi předvolanými svědky byl i spolupracovník a kamarád Stanislav Škorpík. Ten mimo jiné hovořil o tom, jak Petr Kramný spolupracoval s novináři a nechal si za to zaplatit. Například čtyřicet tisíc korun dostal za rozhovor a fotku u hrobu svých nejbližších. Peníze poté zdanil právě přes Škorpíka. Kramný měl podle Škorpíka obavy, že kdyby faktury z novin donesl na mzdovou účtárnu, která mu dělala daňové přiznání, mohl by mít mezi spolupracovníky problémy. „Prý by ho roznesli," řekl svědek, s tím, že Kramný chtěl peníze za fotografie použít na náhrobek.

Podle Škorpíka to nebylo poprvé, kdy se s Kramným bavil o možnosti, jak přes novináře získat peníze. Škorpík například fotil Kramného auto, které mu někdo posprejoval nápisem VRAH. „Řekl mi, ať to pošlu do novin, ať taky něco vydělám," vzpomínal Škorpík.

Na dotaz soudkyně, zda mu nepřipadalo zvláštní, že Kramný chce profitovat na smrti svých nejbližších, Škorpík odpověděl: „Chtěl jsem mu pomoci."

Zpravodajec na telefonu

U soudu vypovídal také kamarád obžalovaného Petra Kramného – Stanislav Škorpík. Foto:

Škorpík patřil mezi ty, kteří s Kramným během jeho pobytu v Egyptu nejvíce komunikovali. „Byli jsme v kontaktu každý den, tak pět, šest hodin na skypu. Snažil jsem se mu tam zpříjemnit pobyt. Stále říkal, že nic neudělal, že má čisté svědomí," uvedl Škorpík, který s ním řešil i varianty možného útěku. „Říkal, že za každou cenu uteče, že se nenechá oběsit, že nic neudělal," uvedl Škorpík, jenž se dokonce se žádostí o pomoc obrátil na bývalého náčelníka vojenských zpravodajců Andora Šándora. „Spojil jsem je přes mobilní telefon. Pan Šándor mu doporučil, aby to řešil s právníkem a doporučil mu advokáta."

Škorpík o situaci mluvil i s arabsky mluvícími turisty, kteří pobývali na Karvinsku. Ti mu řekli, že Kramnému hrozí smrt.

Posmrtné skvrny

Škorpík také na žádost Kramného sháněl podrobnosti o posmrtných skvrnách. Přes svého příbuzného – kriminalistu – získal z veřejných zdrojů internetové odkazy, které Kramnému zaslal. „Neptal jsem se, proč ho zajímají posmrtné skvrny. Neměl jsem k tomu odvahu," řekl Škorpík.

Kramný se údajně také zajímal o projevy deprese, kterými Monika podle něj trpěla. I tyto informace mu Škorpík zaslal. Zjišťoval pro něj i to, co se o něm psalo v České republice.

Třetí den procesu

U Krajského soudu v Ostravě třetím dnem pokračuje hlavní líčení s Petrem Kramným obžalovaným z vraždy manželky a dcery. Obě zemřely předloni během rodinné dovolené v Egpytě.

Podle státního zástupce Víta Legerského Petr Kramný během rodinné dovolené v egyptské Hurghádě koncem července předloňského roku zavraždil svou manželku a dceru.

Podle prvotních zpráv z Egypta obě zemřely na otravu. Pitva provedená v Ostravě však měla prokázat, že je usmrtil elektrický proud.

Tím, kdo to způsobil, je podle žalobce Kramný. Legerský tvrdí, že Kramný dvojnásobnou vraždu naplánoval a poté hodlal zabít sebe. K tomu ale nenašel odvahu a vykonstruoval příběh o otravě. Kramný od samého počátku vinu odmítá a věří v osvobozující verdikt.

Kramný si užíval zájem médii, řekla u soudu žena, která založila petici na jeho podporu

„S tou peticí to byl můj nápad. I se sousedy jsme přemýšleli, jak mu pomoci. V té době byly v Egyptě nějaké nepokoje. Jednala jsem v dobrém duchu jej odsud dostat a nějak mu pomoci. Informace jsem měla z médií," řekla svědkyně.V případu Petra Kramného obžalovaného z vraždy manželky a dcery ve středu jako svědkyně vypovídala žena, která v České republice založila internetovou petici za jeho návrat z Egypta. Dobře znala manželku Petra Kramného, kvůli neshodám se ale blíže nestýkali.

O egyptské tragédii se dozvěděla z novin. Poté zjistila, že jedna ze sousedek měla na Kramného kontakt a byla s ním ve spojení. „Požádala jsem ji, aby mi ten kontakt dala. Chtěla jsem mu vyjádřit upřímnou soustrast. Od té doby jsme komunikovali přes e-maily a pak i skype. Popisoval mi celou situaci. Vždy mluvil o otravě, že jim všem bylo špatně. Říkal, že je uzavřený na pokoji a konzulát nejeví zájem," uvedla žena, s níž Kramný hovořil také o svém útěku z Egypta. Vše zpočátku údajně vypadalo jako legrace. „Brala jsem to jako srandu," uvedla žena. Když ale začala mít pocit, že by mohlo jít o skutečný plán, přestala se o to zajímat. „Vím, že začal shánět cestovní pas, na který by mohl vycestovat," vypověděla žena.

Bez emocí

Po návratu do České republiky se s Kramným několikrát setkala. Větší emoce u něj ale nezaznamenala. „Byly tam náznaky smutku, ale nijak to podle mě neprožíval. Já jsem mu věřila," uvedla žena, která se také vyjádřila ke vztahu Kramného k médiím.

„Slyšela jsem, že občas poskytl nějaký rozhovor za honorář. Někdy mi přišlo, že si to užíval, jakoby měl radost," dodala svědkyně.

S Kramným hovořila také o jeho přítelkyních, s nimiž měl po návratu do České republiky poměr. „U nás to bylo pouze přátelské a sousedské, žádný intimní vztah se mnou nenavázal," řekla svědkyně.

Vinen či nevinen?

V případě uznání viny hrozí Kramnému až výjimečný trest. Hlavní líčení je naplánováno do 10. července. 

V pondělí soud po celý den vyslýchal Kramného - záznam z on-line přenosu najdete zde.

V úterý vypovídali příbuzní Petra a Moniky Kramných - záznam z on-line přenosu najdete zde.

Zaznělo u soudu - Kramný den č. 2:

„Můj bratr byl v dětství problematický. Měl časté návaly vzteku. Odmítal například chodit do školy, utíkal. Někdy byl vůči mně agresivní. Třeba mi nafackoval. V rodině se to neřešilo."

Lenka Krečmerová, sestra Petra Kramného o svém bratrovi.

„Nechci vypovídat, je to pořád bolestivé a těžké."

Erich Niceija – otec Moniky Kramné

„Dcera chtěla dvojhrob. Ale to jsem říkala, že je blbost. Dcera řekla, že bráchovi, jako Petrovi, hrob nenechá. Na to jsem jí řekla, že je svině. Lenka to přepsala na Radmila, bratra Moniky. Tak jsem s manželem zašla na pohřební správu a na popud syna jsme koupili místo vedle a přesunuli náhrobek."

Irena Rychlá, matka Petra Kramného, o své dceři Lence Krečmerové.

„Po návratu se Kramný choval divně. Nebyl zlomený, rozdával jejich věci. Žádný zármutek, jen zařizoval věci."

Radmír Niceija – bratr Moniky Kramné o chování Petra Kramného.