Duševně nemocná žena v úterý po ránu s nožem v ruce zaútočila na studenty žďárské školy. Šestnáctiletého mladíka zabila, dvě dívky zranila. Ve středu byla obviněna z vraždy a braní rukojmí.

V souvislosti s tímto případem ve středu rezignoval ředitel opavské Psychiatrické nemocnice Ivan Drábek. Zde se žena léčila poté, co před dvěma roky vtrhla do havířovské základní školy, pobodala družinářku a jako rukojmí si vzala sedmiletou dívku.

Kvůli nepříčetnosti nebyla tehdy potrestána. Krajský soud v Ostravě jí počátkem roku 2013 nařídil ústavní psychiatrickou léčbu, kterou zahájila v opavské Psychiatrické nemocnici. Letos v únoru opavský okresní soud na základě znaleckých posudků změnil ústavní léčbu na ambulantní.

„Rezignaci na svou funkci jsem podal zejména pro silný mediální tlak, vyvíjený nejenom na mně, ale též na pana ministra, který si poskytování dalších informací nepřeje. Jeho informační embargo respektuji, a proto se k záležitosti už dál vyjádřit nemohu," řekl dnes už bývalý ředitel Psychiatrické nemocnice Ivan Drábek. Odchází do důchodu a zařízení až do ustanovení nového ředitele povede pověřený pracovník.

Léčba

Žena po odchodu z opavské léčebny nastoupila ambulantní léčbu v Havířově. „Nařídil jsem výkon léčby domluvené ambulanci a další informace o jeho průběhu měl dostávat už soud příslušný sídlu této ambulance," řekl Deníku jen několik hodin po žďárské tragédii soudce Okresního soudu v Opavě Petr Polák, který rozhodl o změně ústavní na ambulantní formu.

Ve spolupráci s lékařem měl na průběh léčby dohlížet Okresní soud v Karviné. Jak Deníku sdělil soudce karvinského okresního soudu Kamil Babušek, soud v tomto případě nic nezanedbal. „Pokud by s pacientkou byly nějaké problémy, například by nedocházela na pravidelné kontroly, odmítala léčbu či něco podobného, měl by o tom soud informovat lékař z oné ambulance. Žádnou takovou zprávu u soudu nemáme," vysvětlil Babušek s tím, že léčba podle informací ošetřujícího lékaře probíhala bez závad.

Lékař pochybení odmítá

Psychiatr Petr Augustin z havířovské ambulance popírá pochybení v léčbě obviněné ženy. „Nic nenasvědčovalo tomu, co se stalo," řekl lékař. Žena již dříve pobodala vychovatelku v Havířově a skončila v léčebně. Pak se měla léčit ambulantně a podle karvinského soudu se neobjevily zprávy, že by se řádně neléčila. Místopředseda karvinského soudu Kamil Babušek ale uvedl, že kontrolu měl na starosti lékař.

„Nepřipouštím žádné pochybení," řekl Augustin, jeden z lékařů ambulance v Havířově-Podlesí, v jejichž péči útočnice skončila po propuštění z léčebny. Dál se k případu odmítl i s ohledem na lékařské tajemství a policejní vyšetřování vyjadřovat.

Obviněna

Policie dále pokračuje ve vyšetřování žďárského masakru. Žena již byla obviněna z trestného činu vraždy a braní rukojmí. V případě uznání viny jí hrozí patnáct až dvacet let vězení, za tyto zločiny lze uložit i výjimečný trest. O tom, zda je zodpovědná za své činy, rozhodnou znalci, kteří budou zkoumat její duševní stav. Pokud stejně jako u havířovského útoku z předloňského roku dospějí k závěru, že nebyla příčetná, skončí zřejmě v detenčním zařízení. O tom ale musí rozhodnout soud.

Ke žďárské tragédii se vyjádřil i předseda vlády Bohuslav Sobotka, který chce po ministrech spravedlnosti, zdravotnictví a školství zprávu o celém případu. Z ní by mělo být zřejmé, zda někdo nepochybil a jak podobným událostem předejít.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU