VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud řeší zranění poslankyně dveřmi vlaku

U okresní soudní pobočky v Havířově začalo ve čtvrtek jednání v případu těžkého zranění poslankyně Milady Halíkové, kterou dveře vlaku srazily do kolejiště. 

9.6.2017 2
SDÍLEJ:

Vagon vlaku RegioJet. ilustrační snímek. Foto: Libor Běčák

K nehodě došlo 17. dubna 2015 v havířovské stanici, ve vlaku společnosti RegioJet. Cestující byla v té chvíli na schodech vagonů, když se dveře samovolně začaly zavírat. Poslankyně byla sražena a spadla mezi schody a hranu peronu. Utrpěla přitom těžké zranění hlavy, kvůli kterému byla v přímé ohrožení života.

Policejní vyšetřování bylo ukončeno s tím, že odpovědnost za zranění nese vlakvedoucí Jakub Hron. Ten však tvrdí, že pro bezpečnost cestujících udělal vše, co bylo v jeho možnostech.

Situace je totiž mnohem komplikovanější.

Dveře se samovolně zavíraly vinou technické závady. „Na takovou závadu se při preventivních kontrolách a běžné údržbě přijít nemůže a není možné jí tudíž předejít. Jde o závadu, která se zjistí až ve chvíli, kdy se projeví,“ vysvětlil před soudem pracovník servisní čety.

O závadě se však vědělo, protože se projevila o několik hodin dříve. „Samovolné zavírání dveří bylo hlášeno servisu už směnou z předchozího dne, konkrétně ve spoji, který se v noci vracel do Prahy. Když jsem přišel ráno do práce, celý vlak jsem kontroloval. Zjistil jsem, že dveře mají závadu, proto jsem dveře ve vagonech 0 a 4 uzamkl a opatřil cedulí. Situaci jsem řešil se strojvedoucím a dispečerem. Ti uznali, že nejde o závadu, kvůli které by vlak nemohl vyjet, pokud bude v každé stanici u dveří stát někdo z palubního personálu, aby zajistili dveře ručně,“ uvedl Hron.

Detailně popsal, jak si svolal všechny stevardy a barmany, kterým situaci vysvětlil a pověřil všechny tím, že v každé stanici bude u dveří po dobu vystupování a nastupování někdo stát a dveře zajistí proti zavření.

„Od toho je tam klička k manuálnímu ovládání dveří. Systém ovládání dveří byl jinak v pořádku. Po uzavření byly bezpečně uzavřeny, aby nešly za jízdy otevřít. Problém byl pouze ve chvíli, kdy byly otevřeny a nečekaně se samy zavíraly. Ručním ovládáním jsme tomu bez problémů bránili,“ dodal Hron.

Bohužel, v Havířově došlo k úrazu. „Já sám jsem byl po celou dobu v jiném vagoně, kde jsme měl svou práci. V Havířově však na mě volala kolegyně, že nějaká cestující spadla do kolejiště. Jedna stevardka je zdravotnice, ta jí hned začala poskytovat první pomoc a pak si cestující odvezla záchranná služba. Mě to samozřejmě všechno velmi mrzí a jsem rád, že paní už je v pořádku. Nicméně, za to, co se stalo vinu necítím. Já jsem pověřil stevardy, aby na vystupování osobně dohlédli a v Havířově ta stevardka u dveří nestála. Pokud by tam byla a dveře ručně zajistila, k této události by nemohlo dojít,“ doplnil svou výpověď obžalovaný Hron.

Samotná Halíková ve čtvrtek u soudu nebyla. Už dříve však Deníku okolnosti úrazu popsala. „Kvůli poranění hlavy si toho z té události moc nepamatuji. Z Prahy jsem jela prvním ranním vlakem. Na konečné v Havířově mě při vystupování z vlaku ze schůdků srazily dveře, které se začaly samy zavírat. Vybavuji si, že nikdo z personálu u dveří nestál, stevardka byla u vedlejších dveří,“ vzpomínala na nepříjemný zážitek Halíková.

Soud se bude především zajímat o to, zda vlak měl být vůbec vypraven, když měl tuto poruchu. „Závada vzniká u jedněch dveří, ale samozřejmě tím, jak je vlak propojen, ovlivňuje činnost všech dveří. Než se opraví, je možné automatický systém vyřadit. To přitom nemá vliv na bezpečné zajištění dveří v průběhu jízdy. V době ranního odjezdu ještě nebyla servisní četa v práci. Jinak by závadu odstranila, nebo by vyměnila vagon za jiný,“ shodli se dva vyslýchaní mechanici.

Hlavní líčení bylo odročeno s tím, že v několika dalších jednáních budou vyslechnuti další svědci a také soudní znalec. Soud už má ale jeho dřívější stanovisko, které vůči dopravci nevyznívá dobře. „Znalec tvrdí, že RegioJet má v nepořádku skoro všechny vagony a zvažuje, že učiní oznámení, kdy cestování není bezpečné. Událost, k jaké došlo, byla podle něj jen otázkou času,“ tlumočila stanovisko znalce soudkyně Lubomíra Binová. Znalec bude vypovídat v červenci.

Společnost RegioJet se proti tomuto tvrzení ohradila.  

"My s výroky znalce hrubě nesouhlasíme. Veškeré naše vozy procházej pravidelnou údržbou a revizemi našich drážních orgánů i rakouských, kde jsou vozy registrovány. Zjištěné poruchy bývají neprodleně odstraňovány. Určitě bychom si nikdy nedovolili jakkoli ohrozit bezpečnost cestujících i našich zaměstnanců. Závěry znalce považujeme za nesprávné, neopodstatněné a jsme připraveni se proti tomu tvrdě hájit," reagoval Deníku mluvčí dopravce Aleš Ondrůj. 

Autor: Libor Běčák

9.6.2017 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Proběhněte se pro dobrou věc

Ilustrační foto.

Dopravní omezení za hranicí

Aquacentrum v novém přivítalo první návštěvníky

Aquacentrum v Bohumíně v pondělí po třítýdenní pauze, kterou si vynutila modernizace vstupního vestibulu, opět přivítalo návštěvníky.

AZ dobyl led lídra. Uspěl v derby

Havířov /FOTO/ - Prvoligoví hokejisté Havířova v pondělním večeru vybrali led do té doby vedoucího celku tabulky z Frýdku-Místku.

Tento týden představíme školáky ze ZŠ Ke Studánce, Orlová a ZŠ Gorkého, Havířov

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

PODÍVEJTE SE: Pendolino má nový interiér. Jak se vám líbí?

/FOTOGALERIE, ANKETA/ Nové sedačky, dětské kino nebo moderní vizuální informační systém s LCD monitory. Nejen na tyto novinky se mohou těšit zákazníci, kteří při cestách vlakem využívají pendolino. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení